Výkonný producent Zaklínače nevydržel negativní názory diváků. Za změny v ději podle něj můžou Američané a mladí lidé

Michaela Pašková
Foto: Susie Allnutt/Netflix

Poslední tři díly temného fantasy Zaklínač (The Witcher) třetí řadu nezachránily. Došlo k výraznému poklesu sledovanosti a hodnocení diváků se přiblížilo k mizerné nule, což mělo za následek vznik nejrůznějších diskuzí, ve kterých fanoušci zaklínačského světa probírali hrůzu, jež jim tvůrci naservírovali. Výkonný producent do diskuzí zasáhl prohlášeními, ve kterých špatný výsledek trojky svalil na všechny ostatní, jen ne na tvůrce.

Loni v říjnu Henry Cavill oznámil, že třetí řada bude pro něj v roli Geralta z Rivie poslední a nahrazen bude Liamem Hemsworthem. Toto oznámení bylo překvapením nejenom pro diváky, ale rovněž pro herecké obsazení. Přestože se dodnes neví přesný důvod jeho odchodu, fanoušci začali spekulovat, zda za jeho rozhodnutím nestála frustrace z nedodržování knižní předlohy a souvisejících videoher a přílišné zjednodušení klíčových bodů děje.

Změny v ději byly pro fanoušky natolik kontroverzní, že se probíhající diskuze začaly nést převážně v negativním duchu. Výkonný producent Tomek Bagiński názory fanoušků už nevydržel a v rozhovoru pro polský zpravodajský web Wyborcza se k nim vyjádřil. „Někdy jsou změny důsledkem produkčního chaosu, protože například onemocněl herec a jeho zápletku je třeba během několika hodin upravit a přepsat, aby se mohla druhý den natáčet. Jedná se o zápletky, kvůli kterým se celý produkční proces prostě nezastaví. Existuje spousta pochopitelných důvodů, proč se dělají kontroverzní rozhodnutí. Divák však tento kontext nemá, takže to někdy bolí, protože v knize bylo něco lepšího.“

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Tvůrci Zaklínače slibují velkolepý nástup nového Geralta. Anya Chalotra alias Yennefer nedá dopustit na Cavilla

Foto: Netflix

Bagiński sice říká, že chápe, proč diváky, kteří znají předlohu, náhlé změny v seriálu ranily, ale rozhodnutí zjednodušit dějové body byly a jsou mnohdy nezbytné. „My, Poláci, vnímáme různé politické události jinak, což je dáno naší historií a zkušenostmi. Vidíme více nuancí. Zejména v kontextu toho, co se děje za naší východní hranicí. Dokážeme rozpoznat tuto šedou zónu, kam proudí různé vlivy a síly. Je to pro nás srozumitelnější a přehlednější,“ uvedl a dodal, že vzhledem k tomu, že seriál vzniká pro obrovskou masu diváků z různých koutů světa, přičemž velkou část tvoří Američané, jsou tato bolestivá rozhodnutí nejenom smysluplná, ale i nutná.

Podobnou situaci Baginski řešil před lety. V zahraničí prezentoval svůj válečný animovaný film Hardkor 44, jehož obsah se snažil přítomným vysvětlit. „Bylo to povstání proti Německu, ale za řekou byli Rusové a na německé straně byli vojáci z Maďarska nebo Ukrajiny. Pro Američany to bylo naprosto nepochopitelné. Bylo to pro ně příliš složité, protože vyrůstali v jiném historickém kontextu, kde bylo všechno zařízené: Amerika je vždycky hodná, ostatní jsou ti zlí. A žádné problémy tam nemají.“ Není to poprvé, co Bagiński zdůraznil, že mnohé změny v ději byly učiněny převážně kvůli Američanům.

PSALI JSME TAKÉ: 4. řada Zaklínače potěší fanoušky knižní série, slibuje výkonný producent. Liam Hemsworth už s tvůrci nápady projednává

Foto: Susie Allnutt/Netflix

Další důvod zjednodušování děje? Možná vás to překvapí, ale dle výkonného producenta za to mohou mladí lidé, kteří nedokážou udržet pozornost. „Čím mladší publikum, tím je logika děje méně podstatná. Tito lidé vyrostli na YouTube a TikToku, skáčou z videa na video,“ uvedl rozhovoru pro Imponderabilia a dodal, že mladí lidé tíhnou spíše jen k emocím.

Jaký je závěr prohlášení Bagińského? Diváci nevidí příčiny, proč musejí jako tvůrci měnit děj. Konali tak a budou konat z důvodu, aby Zaklínače přiblížili širšímu publiku. Zkrátka musí mnohé dějové linky razantně zjednodušit, aby je diváci, kteří nevyrostli ve Střední Evropě, pochopili. Kromě toho musí děj zjednodušovat pro mladou generaci, která je zvyklá sledovat krátká videa a nezvládne vnímat složité dějové linky.

ČTĚTE TAKÉ: Při obsazování Yennefer castigová režisérka toužila zpochybnit standard krásy. Do fantasy světa nepatří jen dámy se sněhově bílou pletí

Foto: Netflix

Mladé generaci Bagiński vzkazuje: „Milé děti, to, co děláte, vás činí méně odolnými vůči delším obsahům, dlouhým a složitým řetězcům příčin a následků.“

Každopádně, pokud jste dokázali udržet pozornost a dostali se až na konec tohoto článku, celou třetí řadu Zaklínače si můžete pustit na Netflixu.


Zdroje: Wyborcza, Imponderabilia, Redanian Intelligence, Kotaku

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.
  1. Raďa Cervenka

    Tvůrci se střelili do nohy úplně zbytěčně, kdo si pustí třetí (a ideálně ještě těsně před tím 1 a 2) řadu najednou jako "bing watching", bude vpohodě. Kdo, třeba já, nedočkavě pustil první čast, která byl na měsíc přerušena uprostřed slova, tak zbytečě ztratil kontext a poškodilo to divácký zážitek. Zaklináč 3 je dělaný více jako kinoformát, než plnohodnotný seriál a uprostřed filmu v kině taky člověk nechce čekat měsíc, co bude. Když už to dělali, měli to rozdělit v logickém místě, tj. před konkláve anebo radši vůbec. Ať se pak nediví, že to nefunguje ani divácky...

  2. Aristid Juriček

    Dobre, takze na jednu stranu brecite nad neschopnosti mladych pochopit dej, ale misto abyste se to snazil zmenit, tak je v tom akorat podporujete. Na americany tohle mozna zabira, ale jak sam priznavate my v Evrope chapeme veci lepe, takze je nam jasne, ze natocit kvalitni a slozitejsi pribeh by vam proste jen neprineslo tolik penez... A v tom neni zadna slozita zapletka... zkuste o tom natocit serial ;)

  3. Jan Borč

    Pravdou je co co řekl režisér ,dnešní lidé mají tuhle moderní nemoc. Ale jenom za mě musím říct , že první řada byla super a od druhé sem se prostě nudil....Za to nemuže tiktok .... Jsou seriály jako Silo , Hra o trůny atd...Kde se divák do ničeho nutit nemusí....