Recenze: Při sledování Kdysi dávno v Americe vás přilepí gejzíry krve k obrazovce jako vteřinové lepidlo

Radim Červenka
Foto: Matt Kennedy/NETFLIX

Kdysi dávno v Americe (American primeval) se řadí k posledním výstřelům resuscitovaného žánru amerického westernu. Filmy plné mužů s colty proklatě nízko byly drsné vždycky, nyní se však filmaři nebojí v rámci obstarožního filmového námětu ještě trochu přitvrdit, minimálně takto se tváří novinka na Netflixu.

Krvavá řežba na Netflixu

Divoký západ byl sice svobodný, ale hodnota lidského života nepřesahovala pověstnou hrst dolarů. Tak by se dala parafrázovat jedna z hlavních myšlenek filmu Kdysi dávno v Americe. Mrtvoly se na obrazovce záhy začnou vršit na hodně vysoké a krvavé stohy.

Všudypřítomné zabíjení záhy začne působit jako určitá hyperbola. Ve filmu cesta za brutalitou docela funguje jak pro dějové, tak po umělecké stránce, ovšem diváka zcela nepohltí a při sledovaní mu nenabídne stoprocentní pocit autentičnosti.

Kdysi dávno v Americe
Foto: Netflix

Tarantinovské filmy jsou mnohdy mnohem krvavější, ale jde o čistě uměleckou formu vyjádření. Kdysi dávno v Americe naopak cílí do značné míry na naturalistickou atmosféru a realistické vyznění. Obě pojetí se sice místy dobře doplňují, ale občas se kříží a vytváří mírně groteskní dojmy, které do celkového pojetí úplně nezapadají.

I když se tak tváří, film není jen o gejzírech krve. Tvůrci hodně vsadili na konstrukci napětí a časté zvraty. Což diváka přilepí k obrazovce účinnosti sekundového lepidla a jen těžce bude od Netflixu odcházet.

V jednoduchosti je krása

Příběh je sice docela předvídatelný a vyšperkovaný pěkně ohranými klišé, ale bez toho by nejspíše tak hladce neutíkal. Kdysi dávno v Americe staví na zmíněné jednoduchosti, rozhodně potvrzuje, že v jednoduchosti je krása. Vystrčí však i jeden docela ostrý společensko-kritický osten.

Důležitou roli hraje v ději mormoni, což je dnes velmi důležitá církev právě v okolí Salt Like City, kde se děj odehrává. Zcela nepokrytě jsou zde vyobrazeni jako nemilosrdní masoví zabijáci nacistického střihu. Právě za jejich počínáním jdou násilnické hyperboly filmu.

Masakr osadníků mormony v Mountain Meadows, který rozjíždí hlavní zápletku filmu, odráží skutečnou událost, ale filmařům nešlo na tomto místě o realistickou rekonstrukci minulosti, ale spíše o vlastní umělecké zpracování.

Výsledný mix sice není dokonalý, ale je skvěle koukatelný. Trošku pomalejší úvod je rychle zapomenut a pak už celých 6 dílů krásně uteče. Více už by látku zbytečně natahovalo. Pro milovníky hodně naturalistických příběhů z divokého západu ve stylu Revenanta – tady se přímá inspirace opravdu nezapře, půjde o velkou lahůdku. Pro ostatní je nutná trocha tolerance ke gejzírům krve.

Zdroje: autorský text, recenze

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.