Diváci zuřili kvůli zrušení oblíbeného seriálu, jeden dokonce držel hladovku. Netflix jim za to nabídl kompenzaci, tvůrci ale odmítli

Michaela Pašková
Foto: Olivia Bee / Netflix

V roce 2016 vstoupilo na Netflix mysteriózní drama OA (The OA), které si za krátkou chvíli dokázalo vybudovat slušnou fanouškovskou základnu. Přestože seriál sklízel pozitivní recenze, streamovací gigant se ho rozhodl zrušit.

Seriál OA sledoval Prairie Johnson, slepou mladou ženu, která záhadně zmizela, přičemž se po několika letech znovu objevila se schopností vidět. Přestože tvůrci, Brit Marling a Zal Batmanglij, původně plánovali pět řad, Netflix po dvojce seriál zrušil, čímž zklamal jeho oddanou fanouškovskou základnu.

Fanoušci vedli kampaň za návrat OA, na sociálních sítích vyjadřovali své zklamání a zakládali online petice. Jeden z nich dokonce držel hladovku.

Cindy Holland, bývalá šéfka, která na Netflixu rozhodovala o obsahu a pro tuto streamovací službu pracovala téměř dvacet let, v rozhovoru pro The Hollywood Reporter pochválila tvůrčí duo stojící za OA. Zároveň dodala, že se nejednalo zrovna o seriál s nejvyšším rozpočtem, což vedlo k jeho zrušení. „Bylo jasné, že v této podobě by to pro Netflix nebylo tehdy udržitelné. Pro nás všechny, včetně diváků, to byla dost smutná zkušenost.“

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: STRANGER THINGS SE CHÝLÍ KE KONCI, ALE NETFLIX ZA NĚJ NAŠEL NÁHRADU. WEDNESDAY UŽ NEVĚŘÍ, ALE MÁ SERIÁL VE STEJNÉM STYLU I ČASOVÉM OBDOBÍ

Brit Marling v seriálu OA.
Foto: JoJo Whilden/Netflix

O oblíbenosti mysteriózního dramatu OA například svědčí fakt, že druhá řada na Česko-Slovenské filmové databázi dosahuje v hodnocení hodně slušných 84 % a recenze uživatelů zní až na pár výjimek dobře. „The OA je něco jako skupinová terapie, jejímž cílem je vyrovnání se s vlastním zlomeným nitrem. Těch osm sezení pod vedením Brit Marling a Zal Batmanglije je něco, co z hlavy jen tak nedostanu,“ píše jeden z uživatelů a další dodává: „Zvláštní, ale hodně dobré. Nechápu jak tenhle seriál někdo může srovnávat se Stranger Things, to je seriál pro děti a je o pár levelů níž, ve všem!“ Dobře si pak OA vede i na Kinoboxu, kde má 78 %.

Brit Marling a Zal Batmanglij v současné době poskytují jeden rozhovor za druhým, jelikož v listopadu vstoupilo na Disney+ jejich nejnovější mysteriózní drama Vražda na samém konci světa. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že jsou v souvislosti s novinkou dotazováni i na jejich předešlý projekt, OA.

Zal Batmanglij v rozhovoru prozradil, že spolu s Brit Marling odmítli nabídku Netflixu ukončit zrušený seriál filmem. „Konec OA byl pro mě nečekaný, ale snažili se nás přesvědčit, abychom to uzavřeli filmem, a my jsme řekli ne. Necítil jsem se kvůli tomu vyhořelý, spíš zmatený. Pokud jste Netflix, proč to prostě neukončíte něčím víc než jen závěrečným filmem? Proč to nedokončíte třetí řadou? Přinutilo by nás to spojit tři plánované řady do jedné a uzavřít to.“

PSALI JSME TAKÉ: NEJEMOCIONÁLNĚJŠÍ SERIÁL VŠECH DOB UŽ JE NA NETFLIXU. JEHO FINÁLE DIVÁCI POVAŽUJÍ ZA JEDNO Z NEJLEPŠÍCH, CO KDY VIDĚLI

Batmanglijskému přijde představa nedokončených seriálů ekonomicky nevýhodná. Dle něj je lepší mít kompletní seriál i s koncem a pak vydělávat na jeho licencích dalších 10 až 20 let.

Od rozhodnutí Netflixu zrušit seriál uplynuly čtyři roky. Marling, která si v OA rovněž zahrála hlavní roli, však dává fanouškům určitou naději, že by se seriál mohl v nějaké podobě vrátit. Prozradila, že o tom s Batmanglijem diskutovali. Pokud ten den přijde, bude zajímavé sledovat, do jaké míry zůstane Netflix zapojen a na jaké streamovací platformě by seriál případně pokračoval.

Hodnocení na Kinoboxu: 78 %


Zdroje: The Hollywood Reporter, Screen Rant, ČSFD, Kinobox

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.