Střihačka seriálu o Dahmerovi se musela držet na uzdě. Nechtěla v divácích probudit sympatie k vrahovi

Michaela Pašková
Foto: Netflix

Na Netflixu lidé najdou širokou nabídku obsahu natočeného podle skutečných událostí a zločinů. Jedním z nejvýraznějších seriálů spadajících do této kategorie je rozhodně Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera, v němž si roli sériového vraha střihl herec Evan Peters.

Ihned po premiéře seriál Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera vyvolal u kritiků a diváků smíšené, ale intenzivní pocity. Někteří byli z deseti dílů naprosto zděšeni a jiní chtěli více. O střih pořadu se postarala Stephanie Filo, která se pomalu ale jistě stává známou a uznávanou osobností. Za svou střihačskou práci na seriálech Black Lady Sketch Show, Dějiny světa, část druhá a právě příběhu o Dahmerovi si vysloužila tři nominace na cenu Emmy.

Přechod od střihu komedií k práci se skutečným zločinem obvykle vyžaduje velké úsilí a po emoční stránce je vyčerpávající. Střihačka seriálu v rozhovoru pro Variety potvrdila, že poslední kus pro ni byl v její kariéře emocionálně nejnáročnější. Stejně jako v jakémkoliv jiném díle o sériovém vrahovi bylo nezbytné zajistit, aby si diváci ke zločinci nevytvořili sympatie.

Vzhledem k potřebě zachovat objektivní pohled na věc se mnoho scén odehrávalo ze široké perspektivy. „Mohli jste vidět, co se děje, a vnímat věci tak, jak se dějí,“ uvedla střihačka.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Horší než Dahmer: Netflix děsí dokumentem o vrahovi, který rozčtvrcené oběti házel do kanálu. Svůj příběh v něm vypráví on sám

V osmé epizodě, během které se četly výpovědi obětí, cítila Filo obrovskou zodpovědnost za to, aby se ke všem zúčastněným chovala s respektem. Na scéně pracovala několik dní, protože potřebovala čas na to, aby se nad ní zamyslela a pořádně vstřebala ji. „Až když jsem měla tu správnou náladu a cítila se na její stříhání, pustila jsem se do práce.“

Ve čtvrtém díle bylo několik momentů, které vyžadovaly, aby udržela své emoce na uzdě. Spadá sem i scéna, ve které se Dahmer vrací z armády domů na štědrovečerní večeři s rodiči. „Dříve to byla jedna scéna, ale připadalo mi, že to příliš zatěžuje jejich rodinnou dynamiku.“

Filo si proto pohrála s různými variantami jeho návratu domů včetně příjezdu z vysoké školy. „Prolínání a sledování podivných věcí, které se mu přihodily, pomohlo dát do kontextu všechny děsivé události. Bylo to lepší, než aby se ten chlap jen tak poflakoval s rodiči.“

PSALI JSME TAKÉ: TOP 5 seriálů inspirovaných skutečnými událostmi: Děsivý stalker nebo brutální trestný čin, který změnil zákon

Foto: Netflix

Vzhledem k epickému úspěchu Dahmera na streamovací platformě zřejmě nikoho nepřekvapí, že se seriál dočká hned dvou pokračování. Příběh Lylea a Erika Menendezových, nechvalně proslulých vraždících bratrů, bude zpracován ve druhé řadě. Bratři jednoho pozdního srpnového večera roku 1989 zavraždili své rodiče a následně si hojně užívali dědictví. Dle posledních zpráv to ovšem vypadá, že se produkce vzhledem k probíhající stávce SAG-AFTRA pozastavila.
Zdroje: Variety, Netflix Junkie

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.