Měl to být obrovský hit, ale diváci doporučují si raději pustit na seriál od konkurence. Zabiják bolesti příliš nezabodoval

Michaela Pašková
Foto: Keri Anderson/Netflix

Na Netflix právě vstoupila očekávaná limitovaná minisérie Zabiják bolesti (Painkiller), která byla natočena podle skutečné události. Rodina Sacklerových si přišla prodejem léků proti bolesti na pořádný balík a vůbec jí nevadilo, že se na něm lidé stávají závislí a umírají. Streamovací gigant divákům sliboval pořádnou podívanou, nicméně to vypadá, že opak je pravdou.

Šestidílná minisérie Zabiják bolesti sleduje události, které vedly ke vzniku opioidové krize v Americe. V minulosti tři bratři Sacklerovi koupili společnost Purdue Pharma, prostřednictvím které v 90. letech uvedli na trh vysoké návykové analgetikum OxyContin. Přestože novinka byla společností a lékaři prezentována jako méně návyková než její varianty, uživatelé léku určeného na akutní a chronickou bolest si nevědomky velmi rychle na něm vypěstovali závislost.

Po nějaké době se v médiích začaly objevovat články uvádějící, že OxyContin rychle mizí z pultů lékáren, lidé ho šňupou jako drogu a lékaři bohatnou prodejem jeho předpisů. Zhruba v té době proběhla jedna z prvních smrtelných opioidových vln, která stála životy mnoha lidí. Vzhledem k tomu, že rodina Sacklerových prokazatelně věděla o vedlejších účincích léku proti bolesti a přesto se jej rozhodla nadále prodávat, Američané ji nenávidí.

Jelikož je OxyContin, který usmrtil přes půl miliónů lidí, citlivým tématem, mnohé zajímalo, jak se s ním dokážou režisér Peter Berg a výkonní producenti Eric Newman a Alex Gibney poprat.

ČTĚTE TAKÉ: Strhující dokument ukazuje obrovskou tragédii, která vedla k několika světovým rekordům, a diváci si ho nemohou vynachválit

Při natáčení se pánové nechali inspirovat knihou PAIN KILLER, kterou napsal Barry Meier. Její autor se na natáčení minisérie dokonce sám podílel. „Je to o selhání všech, kteří byli nablízku. Úředníků veřejného zdravotnictví, odborných lékařských organizací a regulačních orgánů, kteří mohli zabránit tomu, aby se tato tragédie stala,” uvedl autor o své knize v rozhovoru pro Screen Rant a dále doplnil: „V seriálu se tento scénář také odehrává, protože člověk si neustále říká: ‘Počkejte! To je šílené. Nemůže tomu někdo zabránit?’ Tragická, smutná odpověď zní, že to nikdo neudělal.“

Netflix se rozhodl zpracovat opravdu zajímavé a hojně probírané téma. Vypadá to, že si minisérie Zabiják bolesti našla v řadách diváků své odpůrce, ale i příznivce. Přestože jednotlivé díly začínají představením skutečných lidí, kteří vlivem OxyContinu přišli o své příbuzné, divákům je následně na červeném podnose naservírována upravená verze bolestivé minulosti. Mnozí kritici a diváci z toho samozřejmě nadšení nejsou a dávají to najevo. Na Rotten Tomatoes si minisérie od kritiků vysloužila slabších 47 % a od diváků lepších 63 %.

Vypadá to ovšem, že my, Češi a Slováci, Zabijáka bolesti tak špatně nevnímáme, protože na Česko-Slovenské filmové databázi minisérie dosahuje v hodnocení dost dobrých 74 %. I tak je zřejmé, že s celkovou úrovní seriálu mnozí spokojeni nejsou, protože některé recenze nezní zrovna růžově. „Seriál Absťák (Dopesick), stejné téma, úplně jiná úroveň. Netflix točí jak zběsilý a na kvalitu až tak nehledí,“ uvedl jeden z hodnotících ve své recenzi a další minisérii vnímal podobně: „Oproti Dopesick slabší podívaná, která staví na modelu polodokumentu, kdy dějem provází vypravěč jako autentická osoba událostí. Skoky v čase, jenž se zabývají vznikem farmaceutického impéria, částečně bortí děj, současnost je pak podána spíše bulvárně. Průměrnost seriálu nezachrání ani herecké výkony, či forma.”

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Když dítě kvůli hamburgeru nebo salátu zemře drastickou smrtí. Po zhlédnutí nového dokumentu Netflixu možná zahájíte hladovku

Foto: Keri Anderson/Netflix

Hodnotící na IMDb, kde minisérie dosahuje v hodnocení 7,5 bodů z 10, zašli ve svých recenzích ještě dál a doporučují lidem, aby se místo Zabijáka bolesti raději podívali na již zmiňovaný Absťák. Tento seriál dosahuje na ČSFD v hodnocení 87 % a je dostupný na Disney+.

„Opravdu nemohu uvěřit, že jsem se na tento seriál díval celý. Možná, že kdybych se už nedíval na Absťák na Hulu, MOŽNÁ bych dokázal Zabijáka bolesti ocenit. Ale upřímně řečeno, i tak by to bylo nepravděpodobné. Všechno v této limitované sérii je nedotažené a divácky neuspokojivé. Scénář je pochybný, herecké výkony průměrné a postavy jsou extrémně… no, bez charakteru. Je to šestidílný seriál, který se vlekl tak dlouho, že mi to připadalo jako dvanáct dílů. Zvuk byl také špatný. Hudba v pozadí často přehlušovala dialogy tak, že by se hodily skryté titulky. Nedoporučuji. Prostě se podívejte na Absťák,“ uvedl jeden z hodnotících ve své recenzi..“

PSALI JSME TAKÉ: Miláček národa přes 50 let znásilňoval děti i dospělé. Kryla ho policie i advokát královny

Foto: Keri Anderson/Netflix

Lze na této minisérii hodnotit něco kladně? Diváci se shodují, že je to přítomnost herce Matthew Brodericka. „Upřímně řečeno, měli jsme Abšták zachycující stejný příběh opiodové krize v USA. A všichni jsme si mysleli, že je to šílené! Tenhle odpadní pořad není nic jiného než Netflixem převyprávěný příběh o opioidech. Nevyhraje žádnou Emmy. Seriál samozřejmě zachraňuje Matthew Broderick Je příjemné ho vidět zpátky na obrazovce. Ale zbytek obsazení nemůže pomoci špatnému pokusu o tento seriál. Nevím, jestli měl Netflix nápad před nebo po Hulu, aby tohle natočil, ale s tímhle se (opět) netrefil. Některé zápletky jsou vysvětleny/ukázány, jako by měl divák IQ ústřice. Raději to přejděte, než ztrácet čas lidi!“

Tvůrcům Zabijáka bolesti se splnilo jedno přání. O jejich minisérii se hodně mluví, přestože to zatím vypadá, že ne zrovna v pozitivním světle.


Zdroje: Netflixer, ČSFD, Rotten Tomatoes, IMDb, Screen Rant

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.