Fanoušci Doerrova románu, který byl v roce 2015 oceněn Pulitzerovou cenou, se konečně dočkali válečné minisérie Jsou světla, která nevidíme (All the Light We Cannot See). Natočil ji velký fanoušek knižní předlohy Shawn Levy a hlavní roli ztvárnila nevidomá herečka. Seriál však může být výjimečný i v dalších ohledech.
Marie-Laure (Aria Mia Loberti) žije v Paříži spolu se svým otcem Danielem (Mark Ruffalo), který pracuje v muzeu. Když v 6 letech oslepne, otec pro ni vytvoří model města, aby se naučila lépe orientovat v ulicích. V roce 1940 však do jejich života vstoupí válka, tak prchají z města i se vzácným diamantem, jenž má svému majiteli propůjčit nesmrtelnost za cenu nekonečného neštěstí. Po legendárním kameni touží i krutý gestapák, před kterým se ukryjí v Saint-Malo u strýce Etienna (Hugh Laurie).
Německý sirotek Werner (Louis Hofmann) je výjimečně bystrý a dokáže opravovat rádia, což mu zajistí pobyt v internátní škole vyučující nacistické hodnoty. Tam ovšem pozná akorát krutost a nakonec skončí na frontě, kde má za úkol sledovat nepřátelské signály. Posléze se se svou jednotkou objeví v Saint-Malo a vnikne tak do Mariina zvláštního světa.
Hodlá válečná minisérie soupeřit s knižní předlohou, která uchvátila čtenáře po celém světě? Nebo se sveze na její popularitě? Možná přinese něco nového, nečekaného. Doerrův jazyk je čtivý, svým způsobem lyrický a jeho díla mají hloubku. To není vždy snadné zfilmovat. Naštěstí je režisér Levy románem doslova posedlý a s autorem děj konzultoval. To nám dodává určitou naději.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hvězda Bridgertonových si postěžovala na Netflix. Během natáčení trpěla a všichni to ignorovali
Hlavní hrdinka Marie-Laure je i přes svůj hendikep velmi samostatná, silná a odvážná. Zahrála si ji začínající nevidomá herečka Aria Mia Loberti, která na dubnovém promítání v Los Angeles vyprávěla, jak se jí podařilo přenést svou postavu ze stránek na obrazovku.
„Marie-Laure přišla při porodu o matku a její otec je její jedinou oporou a jediným skutečným společníkem,“ řekla. „Je to izolující, ale ne zcela. To pro mě byla jakási emocionální kotva. Co to znamená být vychována otcem bez matky v době, kdy se stupňuje extremismus? Jak se to na vás jako na dítěti vývojově projeví? Ten pocit naděje, který má, ji však silně žene kupředu.“
NAPSALI JSME TAKÉ: 5 skvělých minisérií, které najdete na Netflixu: Trampoty mladé samoživitelky nebo akčňák, který odrovnal i české diváky
Její kolega Louis Hofmann svého hrdinu, jenž je sice Němec, ale žádný esesácký vrah, také zhodnotil. „Werner je skutečně taková velmi citlivá a zlomená postava, která se vždy snaží konat dobro a selhává, přesto se snaží zase vstát,“ přiznal. „Co je na něm opravdu zajímavé, je to, že jeho dar, kterým je sestavování rádií, není jen jeho darem, ale také břemenem. Nacisté toho tak trochu využívají a on trpí pod tíhou válečných podmínek i režimu. Je velmi pasivní, ale pokouší se být aktivním.“
Kniha a zároveň i minisérie jsou o světle a temnotě, naději a zlu i zlomeném srdci a lásce. Útěchou v těžkých časech je fakt, že když rozsvítíte světlo, tma netrvá ani vteřinu. Očekávejme tedy něco jedinečného. Válečný příběh o neobyčejné síle lidského spojení — majáku světla, který nás může provést i těmi nejtemnějšími časy.
Čtyřdílná minisérie Jsou světla, která nevidíme vyšla právě dnes na Netflixu. I s českým dabingem.
Zdroj: Netflix, Tudum, about netflix