Začátkem června přistál na Netflixu indický kriminální seriál Senzace (Scoop). Z příběhu, ve kterém je i přes řadu nepřímých důkazů obviněna zkušená novinářka z vraždy, skutečně mrazí. Jejím jediným proviněním totiž je, že upozornila na některé zločiny, čímž se policii znelíbila. Vše je navíc natočeno na základě skutečného příběhu, jenž otřásl Indií.
Na začátku seriálu jsou diváci seznámeni se zkušenou kriminální reportérkou Jagruti Pathak, jež pracuje jako zástupkyně šéfa redakce indických novin Eastern Age. Když někdo zavraždí jejího kolegu, Jagruti se ihned stává hlavní podezřelou. Policie jednoduše dospěla k závěru, že mohla využila některé ze svých kontaktů a reportéra, kterého vnímala jako konkurenci, bez milosti nechala odstranit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po Dahmerovi přicházejí další monstra. Tentokrát se Netflix zaměřil na jeden z nejznámějších kriminálních případů 20. let
Kriminální drama se noří do hloubky života novinářky, obvinění, která proti ní byla vynesena a do propletení s bombajským podsvětím. Po zhlédnutí seriálu se mnozí diváci domnívali, že jim celý příběh připadá povědomý a začali pátrat. Předlohou Senzace jsou totiž životopisné memoáry Jigny Vory, které vydala pod názvem Behind Bars in Byculla: My Days in Pris.
Vora pracovala jako novinářka časopisu Asian Age a stala se jednou z hlavních podezřelých v případu vraždy reportéra deníku Mid-Day. Redaktora kriminálních a investigativních rubrik indického bulvárního deníku Jyotirmoye Deye v červnu 2011 obklíčili čtyři muži na motocyklech a několikrát ho postřelili. Následně byl sice převezen do nemocnice, pomoct už mu ale zdravotníci nedokázali. Před svou smrtí novinář vyšetřoval obchod s ropou na černém trhu.
Po incidentu policisté dopadli muže, kteří Deye zastřelili a zločince si okamžitě spojili s hlavou podsvětí Chhotou Rajanem. Vyšetřovatelé se poté začali domnívat, že k vraždě napomohla i Vora. Dle nich měla Rajanovi poskytnout adresu novináře a jako by to nestačilo, obvinili ji také z toho, že zničila důkazy.
V listopadu téhož roku Voru policie zadržela, o pár měsíců později proti ní byla vznesena obžaloba. Podle tehdejších zpráv vyšetřovatelé objevili řadu nepřímých důkazů, které proti ženě svědčily. V červenci byla propuštěna na kauci, aby se jako samoživitelka mohla starat o své dítě. Zproštěna všech obvinění byla až po sedmi letech.
Ačkoli je seriál Senzace založen na skutečných událostech, režisér Hansal Mehta si při natáčení dopřál trochu tvůrčí svobody. Pozměnil jména téměř všech zúčastněných, pravou identitu nechal pouze gangsterům a zločincům, jako je Chhota Rajan. Zatímco novinářčiny memoáry spíše popisují její pobyt ve vězení, seriál se zaměřuje na dobu předtím, než byla obviněna z vraždy.
Bývalá žurnalistky v rozhovoru pro ETimes prozradila, že ještě celý seriál neviděla. Na otázku, proč si myslí, že byla právě ona vybrána jako obětní beránek v případě obvinění z vraždy, odpověděla: „Po dvanácti letech mě tato otázka pořád pronásleduje. I já chci vědět, proč zrovna já! Během prvních dnů ve vězení jsem neustále přemýšlela nad tím, co jsem udělala špatně, že jsem se ocitla právě tady. Postupně jsem se s tím ale smířila.“
Dodala, že přestože byla zproštěna všech obvinění, už navždy bude vnímána jako vražedkyně. „Žiji v neustálém strachu a bez práce. Je to každodenní boj. Boj se sebou samou.“
Zdroje: Screen Rant, Netflix Life, ETimes, She the People