Rok 2024 byl velmi bohatý na kvalitní české filmy a dokumenty, které měly premiéru v kinech. Jaké kousky mezi ně patří? Představíme vám devět nejlepších snímků z loňska, které dokazují, že tuzemská kinematografie stále nepatří do starého železa. Některé uvedené filmy můžete znát z filmového festivalu v Karlových Varech, a pár je jich dokonce k dispozici i na Netflixu.
Vlny
Vlny vtáhnou diváky do Prahy v 60. letech. Z rozhlasových přijímačů hraje rock‘n‘roll, studentské revolty mění svět a v redakci Československého rozhlasu působí pod vedením Milana Weinera novinářské osobnosti, jejichž plakáty zdobí zdi mnoha domácností. Mezi tehdejší žurnalistické ikony Jiřího Dienstbiera (Vojtěch Kotek), Věru Šťovíčkovou (Táňa Pauhofová) nebo Luboše Dobrovského (Martin Hofmann) se dostává i mladík Tomáš (Vojtěch Vodochodský). Vlastně spíš omylem, místo v redakci bylo totiž snem jeho mladšího bratra Pavla. Tomáš se dosud staral hlavně o to, aby byli oba v bezpečí.
Netuší ale, že tamní redaktoři jsou v hledáčku tajných služeb. O jejich činnost se začnou zajímat víc, když se objeví nahrávka, jejíž odvysílání by mohlo změnit osudy mnohých. Čas se krátí, napětí narůstá, je třeba jednat. Stane se Tomáš jedním z těch, kdo se zapíší do historie, nebo bude chránit posledního člověka, který mu po smrti rodičů zbyl?
Snímek Vlny je inspirovaný skutečnými událostmi a na svědomí ho má režisér, scenárista a herec Jiří Mádl. Tento hit si na ČSFD vysloužil krásné hodnocení 88 %. Na filmovém festivalu v Karlových Varech byl snímek oceněný Diváckou cenou deníku Právo a kromě toho má šanci na Oscara. Dostal se dokonce do užšího výběru mezi patnáct nejlepších kandidátů.
Django
Český rockový zpěvák Petr Janda, frontman skupiny Olympic, skladatel a kytarista, jedna z největších legend v historii české populární hudby, oslavil v květnu roku 2022 osmdesáté narozeniny a koncem téhož roku šedesáté výročí kapely Olympic. V rámci dvojitého jubilea vznikl celovečerní dokumentární film o mimořádném muzikantovi a otci čtyř dcer.
Režisérka Olga Malířová Špátová se dlouho a důkladně probírala archivními materiály a zjišťovala, jak se hudba kapely Olympic vyvíjela a jak se s každým členem její muzika proměňovala. Hlavním vyjadřovacím prostředkem ve filmu je tedy hudba.
Dokumentární film Django potěšil především fanoušky skupiny Olympic a prozradil, proč má Petr Janda přezdívku Django. Poutavý příběh o lásce k hudbě, o posedlosti a zápalu, o skládání a hraní dostal na ČSFD hodnocení 72 %.
Zápisník alkoholičky
Do závislosti na alkoholu člověk mnohdy spadne, ani neví jak. Alkoholičky také nejsou jen ženy pobývající na ulici. Může to vypadat totiž celé úplně jinak. Mladá, půvabná a úspěšná žena se vdá, stane se matkou a plánuje si krásnou budoucnost. Vlastně jí vůbec nic nechybí, ale občas si dá skleničku, někdy i dvě.
Jenže potom se najednou ocitá úplně na dně. Jak těžké je si problém s alkoholem přiznat? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Kde vzít sílu se léčit a co následuje potom? Míša (Tereza Ramba), hlavní hrdinka filmu, se rozhodla nevzdat, zahájit léčbu a bojovat se svým démonem i o svoji rodinu. Podařilo se jí nad závislostí vyhrát?
Zápisník alkoholičky natočil režisér Dan Svátek podle autobiografické knihy Michaely Duffkové. Na ČSFD byl tento dramatický kousek o démonu alkoholu ohodnocen 67 %. Snímek je momentálně dostupný na Netflixu, kde hned po vydání ovládl TOP 10 nejsledovanějších filmů.
Mord
Zabijačka na staré usedlosti je pro Karla už tradicí, na kterou se těší každý rok. Je to totiž jediná příležitost, aby se celá rodina sešla, rozhádala se, pobavila a taky se dobře najedla. Ale tentokrát je všechno jinak.
Řezník tají, že má navlhlé náboje, děda se čerstvému vdovci Karlovi bojí říct, že tahle porážka je už poslední, dcera Lucie zas kvůli rozpadu manželství trpí depresí a vnuk Dušík radši uteče pryč, než aby čelil rodičovské hádce na téma, že je dost starý, aby se na zabijačku díval. Rozlitá čerstvá prasečí krev je pak pro Karla poslední kapkou.
Česko-slovenský snímek s poněkud drsným názvem Mord dostal na ČSFD skvělé hodnocení 76 %. Také tento film uspěl na filmovém festivalu ve Varech. Režisér Adam Martinec tam převzal od poroty Zvláštní uznání. V komedii ze zapadlého Osoblažska si zahrál i jeho otec Karel Martinec.
Amerikánka
Vracíš se na místa. Na místa, kde jsi vyrůstala. Třeseš se. Potíš se. Polykáš. Nemůžeš se vyhnout vzpomínkám. Některý jsou jako pestrý obrazy. Některý jak rány pěstí. Děcák za komunistů. Pěstouni. Pasťák. A pak samet. A svoboda, se kterou nevíš, jak naložit. Stokrát jsi padla. Ale stokrát zase vstala. Nedostali tě. Nebyla jsi na to totiž sama. Měla jsi sebe. A taky naději. Naději, že jednou zdrhneš do Ameriky. Kde na tebe čeká táta.
Amerikánka režiséra Viktora Tauše vznikala dlouhých deset let a je vlastně skutečným příběhem desítek tisíc dětí, které vyrůstaly v dětských domovech v době komunistického Československa. Na ČSFD si snímek, ve kterém hráli například Pavla Beretová, Vladimír Javorský, Julie Šoucová a Lucie Žáčková, vysloužil krásných 73 %.
Rok vdovy
Hlavní hrdinkou filmu Rok vdovy je tlumočnice Petra (Pavla Beretová), která se vlivem tragické události smiřuje s tím, že se z ní ve čtyřiceti letech stala vdova. Brzy zjistí, že zármutek není jedinou výzvou, které musí čelit. Přidává se starost o dospívající dceru a tlak ze strany manipulativní tchyně.
A pak tu je celá byrokratická mašinerie, která smrtí člověka ožívá. Hypotéky, půjčky, nájmy, poplatky, nekonečné dědické řízení. Mezi troskami svého života však Petra krok za krokem nachází odvahu k novému začátku a návratu do světa, ze kterého zmizel její hlavní opěrný bod.
Česko-slovenské drama Rok vdovy natočila režisérka Veronika Lišková. Citlivý snímek byl natočen podle skutečné události a má pomoci truchlícím se vyrovnat se ztrátou někoho blízkého. Na ČSFD film obdržel velmi pěkné hodnocení 72 %.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: S láskou, Meghan: Meghan Markle ve své nové show na Netflixu ukáže, že je skvělá hospodyňka
Aneta
Aneta vydechla naposled 20. září 2014 a podle policie si za smrt mohla sama. Spáchala sebevraždu a podlehla následkům třinácti ran nožem, z nichž několik mířilo přímo na srdce. Policie svým vyjádřením šokovala nejen její rodinu a přátele. Po letech se případ rozhodli oprášit zkušení dokumentaristé. Spousta otázek totiž zůstala nezodpovězena.
Zoufalá matka, která přišla o jediné dítě a nemůže jít dál, dokud nezjistí pravdu. Svědci nesmyslné smrti, kteří zápolili s výpadky paměti a měnili své verze příběhu, a přátelé, kteří s odstupem času dělají, jako by ta mladá a půvabná dívka nikdy neexistovala. To má být vše? Zaslouží si Aneta Rodová takový odkaz? Ne. Pozůstalí mají právo znát pravdu.
Krimi dokument Aneta mají na svědomí režisér Jiří Sádek, kameraman Tomáš Kotas, producent Jiří Tuček a autor námětu Petr Konečný. Rozhodli se pro vlastní vyšetřování i rekonstrukci činu, proto se natáčení protáhlo na dlouhých pět let. Výsledek se však mimořádně povedl a na ČSFD dokument sklidil 71 %. Je mrazivý, napínavý a šokující.
Pyšná princezna
Král Miroslav se zamiluje do obrazu půvabné, ale pyšné princezny Krasomily. Rád by získal její srdce, a tak se vypraví do Půlnočního království v převleku zahradníka. Krátce poté objeví neobyčejnou zpívající květinu, jež okouzlí i rozmazlenou princeznu. Krasomila si díky ní i Miroslavovi uvědomí, že byla po celou dobu manipulována proradnými rádci.
Začne k zahradníkovi něco cítit a posléze s ním uteče z hradu. Začíná tak dobrodružná cesta plná nástrah. Princezna i Miroslav čelí nebezpečí a čekají je napínavé honičky i souboje. Zlý rádce Maximus je totiž odhodlán jejich lásku zničit. Ubrání si ji?
Roztomilý animák Pyšná princezna byl natočen podle legendární pohádky Bořivoje Zemana. Na ČSFD si tato velmi povedená verze slavné hrané předlohy vysloužila pěkných 70 %. Tvůrce Radka Berana a Davida Lisého jistě těší, že jejich animovanou pohádku sledují diváci po celém světě. Promítali ji například v Cannes, Berlíně, Šanghaji či v Las Vegas.
Zahradníkův rok
Na úpatí malebného kopečku žije postarší zahradník (Oldřich Kaiser) se svojí ženou (Dáša Vokatá), kteří se spolu starají o maličké zahradnictví. Jejich téměř idylický život je narušen, když se v nedalekém zámku hodlá usadit nový majitel, jenž chce přetvořit krajinu dle svých představ. A protože zahradnictví brání jeho plánům, spustí se sled bizarních událostí.
Nový majitel nejdřív vytvoří plot s žiletkovým drátem a uzavře příjezdovou cestu. Postupně přidává v podlých činech na intenzitě, aby dosáhl svých cílů. Málomluvný zahradník se ale nevzdává a snaží se bránit domov. Když se policie i starostka (Alena Mihulová) postupně utápí ve vlastní byrokracii, zahradník se rozhodne vzít osud do svých rukou.
Drama Zahradníkův rok je hereckým koncertem Oldřicha Kaisera, který nemusí ani promluvit. Snímek natočil režisér Jiří Havelka a na ČSFD mu diváci udělili slušných 64 %. Scénář je inspirovaný skutečným příběhem a stejnojmenným literárním dílem Karla Čapka. Také tento film byl promítaný ve Varech a vy ho nyní najdete na Netflixu.
NAPSALI JSME TAKÉ: Nejlepší filmy a seriály roku 2024 byly odhaleny. Zlaté Glóby opanoval film od Netlfixu, překvapením večera byla Demi Moore
Zdroje: Bioscop, Bontonfilm, CinemArt, Donart film