Když v roce 2012 kolovaly napříč společností zvěsti o konci světa, někteří se tomu smáli, jiní zase předpověď podle mayského kalendáře brali smrtelně vážně. Apokalypsa se ale 21. prosince nekonala, a všichni si tak mohli oddechnout. A protože jsou katastrofické scénáře oblíbené i u filmařů, přinášíme těm, kterým už lezou krkem vánoční pohádky, pár tipů na nejlepší kousky z tohoto žánru, jimiž si dění před dvanácti lety můžete připomenout.
Melancholie (2011)
Mrazivé drama od dánského režiséra Larse Von Triera by si napříč katastrofickým žánrem bez pochyby zasloužil víc pozornosti. Příběh dvou sester Justine (Kirsten Dunst) a Claire (Charlotte Gainsbourg) začíná na starobylém venkovském sídle, kde se mladší z nich vdává. Veselí však naruší planeta Melancholia, která má dle některých konspirátorů narazit do Země.
Snímek zachycuje chování různých archetypů lidí v gradující kruté atmosféře, a pozoruje, jak se v tomto očekávání nevyhnutelné smrti chovají. Spíš, než jako katastrofický, by se tak dal snímek zařadit do škatulky psychologický, neb, jak už je u Triera zvykem, pomocí metafor analyzuje lidskou duši. K tomu slouží i jeho typický styl, jenž mísí velkolepé umělecké prvky s až vlezlou operou Tristan a Isolda od skladatele Richarda Wagnera.
Tento „tanec smrti“ se hodí pro každého diváka, jenž si nad filmy rád popřemýšlí a nevadí mu, že na něj nebude moct nějakou chvíli zapomenout. Melancholie, po boku dvou další snímků Triera s názvy Antikrist a Nymfomanka, patří do takzvané „trilogie deprese“, se kterou má autor vlastní bolestivé zkušenosti. V doporučovaném díle tuto nemoc reprezentuje Justine, které se život doslova rozpadá před očima a vysvobodit ji může jen jediné. Melancholie je nyní ke zhlédnutí na prima+.
K zemi hleď! (2021)
Hvězdně obsazená satira, v čele s Leonardo DiCapriem a Jeniffer Lawrence, vypráví o hrozícím konci světa a lidské ignoranci. Ústřední dvojice astronomů ve snímku vyráží na mediální turné, aby varovali před smrtící kometou, která se řítí přímo na planetu Zemi. Zdá se ale, že to nikoho nezajímá.
Netflix se sci-fi komedií u diváků i kritiků bodoval o Vánocích 2021, a to nejen svérázným pojetím celého tématu, ale také jmény, která se do projektu podařilo zapojit. Vedle protagonistů se tak ukázala například legendární Meryl Streep v kůži zabedněné prezidentky, Cate Blanchett jako povrchní moderátorka televizních zpráv či Timothée Chalamet jako podivínský flákač s dobrým srdcem jménem Yule.
PSALI JSME: 10 ZAJÍMAVOSTÍ O FILMU K ZEMI HLEĎ! TELEFONNÍ ČÍSLO NA EROTICKOU LINKU NEBO NAHOTA MERYL STREEP
28 dní poté (2002)
Na tento ikonický kousek z přelomu milénia od režiséra Dannyho Boylea, jenž má na svědomí třeba kultovku Trainspotting, si jistě pamatují všichni milovníci hororů. Pracovník kurýrní služby Jim se ve filmu probudí v nemocnici z kómatu do apokalypticky vylidněného Londýna. Zděšený a osamělý mladý poté odhaluje celou pravdu o virusu, který všechny zlikvidoval. Na cestě za záchranou potkává další hrdiny, dochází jim však voda a hrozba na ně číhá ve všech temných zákoutích.
V hororovém sci-fi thrilleru 28 dní poté zazářil tehdy ještě mladičký Cillian Murphy, jenž je v současné době už hvězda světového formátu a od letoška také držitelem Oscara za svůj výkon ve válečném drama Oppenheimer. Film navíc nemusí sloužit pouze jako připomínka starších kousků tohoto žánru, ale můžete se jím také naladit na jeho chystané pokračování.
Očista (2013)
Trochu z jiného soudku přinášíme tip na ostrý horor s názvem Očista, ve kterém si hlavního hrdinu zahrál Ethan Hawke a Lena Headey, již fanoušci znají z populárního seriálu Hra o Trůny. Ačkoliv snímek nehovoří přímo o konci světa, vypráví o alarmující ne(lidské) povaze a o tom, čeho je člověk schopný.
Vše se odehrává v Americe blízké budoucnosti, kde výrazně roste míra kriminality. Političtí lídři se proto rozhodnou na jednu noc v roce občanům dovolit spáchat jakýkoliv zločin bez právních následků. Zatímco někteří si tak v průběhu dvanácti děsivých hodin vybíjí svoji agresi a frustraci, jiní se skrývají doma a čekají, až brutální chaos ustane. Dystopický horor kromě krvavých scén nabízí hlubší téma morálky, hodnot či třídních rozdílů. Pustit si ho můžete na Netflixu.
Zdroje: ČSFD, BBC, Netflixer