Probíhající soudní proces s rapperem P. Diddym aktuálně plní titulní stránky novin. Bohužel není jediným, kdo se dopustil něčeho podobného. Na Netflixu se nachází několik mrazivých dokumentů, během jejichž sledování se vám bude chtít zvracet. Jednoho predátora dokonce kryla samotná britská královská rodina.
Jimmy Savile: Britský horor
Skutečnost, že se Netflix nebojí uvést dokumenty o opravdu ožehavých tématech, dokázal v roce 2022. Tehdy vypustil do světa dvoudílný dokument Jimmy Savile: Britský horor, který mapoval život muže, jenž v podstatě celý život sexuálně napadal nevinné oběti, a přesto nebyl až do své smrti nikdy potrestán. Proč? Miláček národa byl po dlouhá léta klenotem BBC. V jeho pořadech se to hemžilo celebritami. Od The Beatles přes The Rolling Stone až po Elvise Presleyho. Zkrátka kdo tehdy něco znamenal, objevil se po boku Jimmyho Savila.
Ačkoli na své zločiny neustále upozorňoval a byl pořád v koketním módu, lidem to nepřišlo zvláštní. Smáli se tomu, dámy se mu vrhaly k nohám a pánové se pyšnili tím, že právě jejich manželky někoho jako Savila zaujaly. Své skutky bral jako účetnictví. Čím více hřešil, tím více se angažoval v charitě. Došlo to tak daleko, že mu za jeho úsilí pomoci ostatním předsedkyně vlády Margaret Thatcher udělila rytířský titul. Tehdy ještě princ Charles, nyní král Karel III., prosil o jeho rady, přičemž se s ním pravidelně nechával vidět, a dokonce se setkal i s papežem. Stal se nedotknutelným, takže když chtěl jeden šéfredaktor otisknout článek o tom, že je pedofil, což mu nakonec nevyšlo, kontaktoval ho advokát samotné královny s tím, že je Savile za stažení článku rád.
Nejrůznější lidé po dlouhá léta zkoušeli upozornit svět na jeho hrůzné zločiny. Bohužel mu policie skvěle kryla záda. Savilovi bylo jedno, jestli sexuálně zneužil dítě, dospělého, starce, muže či ženu. Jeho nejmladší oběti bylo 5 let a nejstarší 75. Nikdo před ním nebyl v bezpečí.
Více podrobností se o případu dozvíte zde.
Řeholnice
O sexuálních útocích pojednává i minisérie Řeholnice, která se na první pohled zabývá nevyřešenou vraždou řeholní sestry Catherine Cesnik. Navzdory tomu, že Netflix prezentuje minisérii jako dokument o vraždě, jsou v dílech vyzdvihovány události, které se odehrály před a po smrti Cesnik. Samotná vražda tak působí jako dílek velmi děsivé skládačky.
Sestra Cesnik vyučovala na prestižní dívčí škole v Baltimoru ve státě Maryland. V listopadu 1969 se v pozdních večerních hodinách vydala koupit svatební dar pro svou sestru. Domů se však již nikdy nevrátila. Její tělo bylo nalezeno začátkem ledna. Tehdy došlo ke zmizení a následné vraždě i jiné dívky. Protože policie v obou případech nezaznamenala žádný posun, režisér minisérie byl při jejím natáčení odkázán na investigativní práci dvou bývalých absolventek školy, které na Facebooku založily skupinu. Obě ženy se nejen snaží zjistit, co se tehdy stalo, ale zároveň pomoci obětem sexuálního násilí.
Ukázalo se, že dívčí škola byla pro své studentky peklem. Kněz Neil Magnus, který odpovídal za křesťanskou výuku, ve svém kabinetu nutil dívky přijímat ústy slovo Boží. Jeho sperma je mělo očistit od hříchů, které se dozvídal ve zpovědnici. Takových schůzek se účastnil rovněž tamní kaplan a psycholog, kněz Joseph Maskell, jenž později začal dívky zvát do svého kabinetu. Přestože se bránily, nemohly s tím nic dělat, protože se jednalo o dobu, kdy byli lidé silně věřící. Maskell při schůzkách zacházel ještě dál. Zval si na ně příslušníky policie, soudce, právníky a jiné na první pohled prestižní pány. Nikdy jim však nedovolil do dívek ejakulovat. O to se staral sám, přičemž po takovýchto sezeních bylo dívkám zakazováno se umýt.
Dívky si Cesnik velice oblíbily, a proto ji požádaly o pomoc. Jakmile se s tím rozhodla něco udělat, zmizela. Ačkoli se studentky obracely na policii a pokoušely se Magnuse s Maskellem hnát k spravedlnosti, církev jim kryla záda. Podle ní děvčata lhala. Důkazy se z policejních složek postupně ztrácely.
Více podrobností se o případu dozvíte zde.
Modlit se, poslouchat, neodmlouvat
Málokterá dokumentární minisérie vás znechutí jako Modlit se, poslouchat, neodmlouvat, která nám umožňuje nahlédnout do tajnůstkářské polygamní sekty FLDS (Fundamentalistické Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů). Ačkoli mormoni polygamii zakázali, mormonští fundamentalisté ji tajně pořád praktikovali. Vůdce si říkával prorok a byl považován za muže, který je rovnocenný Bohu.
Věřilo se, že čím více žen si muž vezme, tím blíže se dostane k Bohu. Aby dosáhl nejvyššího stupně, musel mít manželky tři. Prorok Warren Jeffs, který kult převzal po svém otci, měl manželek 78, z nichž 24 bylo nezletilých.
Aby získal naprostou kontrolu nad svými ovečkami, rozhodoval, jak se mohou ženy například oblékat, co měl kdo studovat, kdo si koho měl vzít apod. V roce 2011 byl Warren za sexuální napadení dítěte odsouzen na doživotí. I poté se proti němu objevovala další obvinění. Jeho synovec ho obvinil z análního znásilnění, když mu bylo 5 nebo 6 let. Vystoupili proti němu i jeho děti, které měl zneužívat. Bohužel FLDS nadále funguje a mnozí členové věří, že je Warren naprosto nevinný.
Více podrobností se o případu dozvíte zde.
Bikram: jogín, guru, sexuální násilník
Zřejmě jste už slyšeli o Bikram józe, kterou propagovaly mnohé celebrity včetně George Clooneyho nebo Lady Gagy. Jedná se o 90minutovou lekci o 26 jógových pozicích a dvou dechových cvičeních, kterou měl údajně vymyslet muž jménem Bikram Choudhury. Právě o jeho vzestupu a pádu pojednává dokument Bikram: jogín, guru, sexuální násilník.
V roce 2006 bylo po celém světě více než 1500 studií, ve kterých mohli jejich návštěvníci cvičit Bikram jógu. Nicméně aby ji mohli lektoři vyučovat, museli absolvovat devět týdnů školení s Choudhurym. Tehdy bylo stát se certifikovaným lektorem Bikram jógy prestižní, přičemž Choudhury byl považován za ctěného guru. Tvrdíval například, že zachránil prezidenta Richarda Nixona před amputací nohy a trénoval Elvise Presley. Mnozí mu to věřili.
O pár let později byl žalován několika ženami za sexuální napadení a obtěžování. Ze Spojených států v roce 2016 uprchl zpátky do Indie, kde začal otevírat nová studia. Během soudních řízení se nehodlal osobně obhajovat, protože dle jeho názoru neměl důvod ženy obtěžovat, když jsou lidé schopni zaplatit miliony dolarů za kapku jeho spermatu. I přes množící se obvinění lidé na jeho kurzy nadále chodívali.
Více podrobností se o případu dozvíte zde.
Čestné skautské: Tajné složky amerických skautů
V dokumentárním snímku Čestné skautské: Tajné složky amerických skautů je popisováno snad nejstrašnější zmapované sexuální zneužívání chlapců. Dokonce v něm zaznívá, že pedofilní vedoucí amerických skautů byli ve svém řádění akčnější než představitelé Katolické církve. Už krátce po svém založení v roce 1908 si Američtí skauti uvědomili, že mají problém. Vytvořili proto tzv. Černou listinu, ve které evidovali činy jednotlivých vedoucích vykazujících pedofilní sklony. Ačkoli byly tyto dokumenty velmi podrobné, organizace s nimi dále nic nedělala.
Stačilo, aby pedofilní vedoucí opustil město a mohl se připojit k oddílu jen o pár kilometrů dále. Jeden z nejhorších oddílů nesl číslo 137. Založili ho čtyři muži, kteří však se skauty neměli nic společného. Jejich modus operandi byl snadný. Vyhlédli si chudší rodiče s tím, že jsou novým oddílem v sousedství a za jejich syna zaplatí veškeré poplatky. Následně pořádali sexuální večírky, během kterých chlapce zneužívali, a vše si natáčeli a fotili. Nasbíraný materiál si pak vyměňovali s ostatními pedofily. Američtí skauti o existenci tohoto oddílu věděli, ale nezakročili vůči němu.
Podivného chování organizace si všiml zkušený novinář, který začal okamžitě konat. Do rukou se mu dostaly kopie 213 tajných spisů, které posléze posloužily právním zástupcům obětí. Když na toto téma vydal první článek, uvedl, že zneužito bylo nejméně 400 chlapců. Lidé mu ovšem nadávali, že kvůli tak malému problému špiní dobré jméno Amerických skautů. Ukázalo se však, že obětí bylo v době natáčení dokumentu přes 82 tisíc. Pár slov k celému skandálu řekl také bývalý právní zástupce organizace. Prohlásil, že zkrátka chybovali a lidé prostě občas chybují. Organizace se zalekla narůstajího počtu soudních procesů, a proto na sebe v roce 2020 vyhlásila bankrot.
Více podrobností se o případu dozvíte zde.
Zdroje: Netflixer, informace zaznívající v jednotlivých dokumentech