Zatčením Carla Erica Rinsche vyvrcholil bizarní příběh hodný zfilmování v oblíbeném žánru na Netflixu „podle skutečné události“. Pomatený režisér od streamovacího giganta vyinkasoval 11 milionů dolarů, aby s nimi platil právníkům za žalobu samotného Netflixu, který mu měl zaplatit další peníze za natáčení seriálu, aniž by někdo viděl alespoň scénář. Vše je jen vrcholkem ledovce podivného příběhu.
Světové zpravodajské agentury zaujala zpráva, že kdysi známý a v Cannes oceněný režisér byl vzat do vazby policií v Los Angeles, přímo v Západním Hollywoodu. Příčinou je obvinění z podvodu a praní špinavých peněz. Rinsch vyinkasoval na natáčení sci-fi seriálu pro Netflix 11 milionů dolarů.
Nový projekt Netflixu za miliony nikdy nevznikl
Streamovací platforma se přitom musela o režisérův projekt poprat s HBO a Amazonem. Ačkoliv si za krátkometrážní The Gift v roce 2010 odnesl cenu v Cannes, měl Rinsch na kontě jediný film, byť se jednalo o plnotučný hollywoodský biják 47 roninů s Keanu Reevesem v hlavní roli. Že film propadl finančně i u kritiků, není zas tak podstatné jako fakt, že v postprodukční fázi s Rinschem jeho nadřízení vyrazili dveře už tehdy.
Sám režisér se vrátil k reklamám a klipům, na nichž začínal, ovšem záhy se začaly objevovat spekulace, že přijde s novým projektem. Kolem roku 2020 se začalo hovořit o jakémsi cyberpunkovém volném pokračování 47 roninů, na němž se měl udájně podílet i Reeves.
Rinsch se svou manželkou natočili několik ukázek, a právě o ně se streamovací platformy popraly. Jen těžko se dá pochopit, s jakou lehkostí Netflix svou konkurenci přeplatil, aby získal Rinschův projekt, aniž by byl na stole alespoň scénář. Projekt s nomen omen The White Horse (Bílý kůň) byl později přejmenován na The Conquest, asi aby zastřel režisérovy záměry s defraudací peněz.
Nicméně původní záměr nejspíše nebyl podvodný, velký záměr na realizaci projektu měla totiž jeho manželka Gabriela Rosés. Možná se představitelé Netflixu domnívali, že dokáže nadaného tvůrce s problematickou pověstí ukočírovat. Přesně to se však nestalo.
Drogy, podvody a koronavirus z nitra Země
Rinsch propadl drogám a v časech covidových lockdownů se začal potýkat s psychickými problémy. Rosés se společně s jeho bratrem pokusila přemluvit Rinsche, aby šel na léčení, ten měl však v hlavě jiný projekt. Zaslal vedoucím pracovníkům společnosti Netflix zapojeným do „připravovaného“ seriálu e-maily, v nichž podle NY Times uvedl, že má způsob, jak zmapovat „signál koronaviru vycházející z nitra Země“.
Tehdy už se s novým seriálem v Netflixu rozloučili, na investiční riziko v branži už jsou zvyklí, a v roce 2021 se Rosés s Rinschem rozvedla. Režisér se cítil ukřivděný, a tak pohnal Netflix k arbitráži, aby mu zaplatil další slíbené peníze. Za právníky v podstatě zaplatil penězmi od společnosti, jenže výsledkem řízení bylo, že naopak on dluží většinu peněz Netflixu a zároveň by měl předat všechny vzniklé materiály podle platné licence, těch ovšem asi mnoho nebylo.
Rinsche však kreativita nikdy neopustila a část peněz vložil do kryptoměn, především do dogecoinu, na čemž měl vydělat přes 20 milionů dolarů. Pohledávky vypořádal tím, že si koupil pět automobilů Rolls-Royce a k nim jedno Ferrari, což doplnil rozsáhlými nákupy luxusního nábytku.
Na výtečníka si nakonec došlápla FBI a nyní mu čelí několik trestů ve výši až 20 let za mřížemi. Celý příběh vynikne v kontextu premiéry nejdražšího filmu netflixovské historie. Na sci-fi Pasáž (The Electric State) za 320 milionů dolarů rozpočet údajně není vidět. Streamovací gigant se může chlubit růstem hodnoty na burze, nemusí tak obracet každý dolar a občasné splachování peněz do záchodu jeho představitelům očividně vrásky nedělá.
Zdroje: AP, NY Times, IGN, ČSFD