Češi a Slováci natočili děsivý mysteriózní thriller podle hororového bestselleru Jozefa Kariky. Už míří do kin

Eva Lenská
Foto: Bontonfilm

Jaro v českých kinech bude děsivé. V dubnu bude mít premiéru česko-slovenský mysteriózní thriller Smršť režiséra Petera Bebjaka natočený podle stejnojmenného hororového bestselleru slovenského spisovatele Jozefa Kariky. Kdo jeho tvorbu zná, ví, že se může těšit na nespočet zvratů a opravdovou noční můru v podobě přízraků.

Forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalír) přijíždí s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách. Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zachránit vztah. Procházejí partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá svou cestou. Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu. Odesílatelem je Langův kolega. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“. Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k tragické události přitahuje.

ČTĚTE TAKÉ: ČESKÝ PROPADÁK LOŇSKÉHO ROKU MÍŘÍ NA NETFLIX: BERNÁŠKOVÁ V NĚM HRAJE SVOBODNOU MATKU S HERECKÝMI AMBICEMI A VULGÁRNÍM SLOVNÍKEM

Co se vlastně stalo? Filip Veselovský, jeho kamarádka Nina a její partner, policajt Gabo, jeden večer nastoupili do auta. Po zběsilé jízdě to auto zastavilo na pumpě. Nina natankovala a jeden z mužů ji zastřelil. Šofér okamžitě vyrazil směrem do lesů a v plné rychlosti přejel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím autem.

Lidé v něm byli na místě mrtví, stejně jako Gabo. Ten ale zemřel ještě předtím, kulkou do hlavy. Veselovský vyvázl s těžkými zraněními a teď čelí obvinění z několika trestných činů včetně vraždy. Hrozí mu 25 let ve vězení, on ale tvrdí, že je nevinný. Snaží se vyšetřovatele přesvědčit, že byl ke všemu přinucený a skutečným viníkem je halný vítr. Může být ale vítr démonem, který vraždí?

Halný vítr nemění jen přírodu. Ti, kteří ho zažili, věří, že mění i lidi. V místech, kde se objevuje, narůstá počet psychóz. Legenda praví, že když se vám Větrnice podívá do očí, bude vás pronásledovat až na kraj světa, dokud vás nezničí…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘÍBĚH, KTERÝ TRAUMATIZOVAL CELÉ ČESKOSLOVENSKO: NOVÝ SERIÁL O OHAVNÉM ZLOČINU MÍŘÍ NA VOYO

Knihy Jozefa Kariky jsou populární a vychází nejen na Slovensku, ale i v Čechách. Výše zmíněný režisér v minulosti natočil podle jeho románu i hororový thriller Trhlina, který má na Kinoboxu průměrné hodnocení 57 %. Přesto se zapsal do dějin slovenské kinematografie, když se stal nejnavštěvovanějším slovenským titulem během premiérového víkendu.

Peter Bebjak má vůbec thrillery a horory rád. Natočil třeba temný snímek Čára, který má na Kinoboxu hodnocení 60 %. V roce 2017 za něj dostal cenu za režii na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Úspěch filmu Trhlina potvrdil, že tento žánr diváky zajímá, stejně jako je zajímá i prostředí, ve kterém se odehrává. Příběh musí působit uvěřitelně, aby divák měl reálný pocit, že něco takového se opravdu může stát. Že i s ním si občas, tak jako s hrdiny našeho příběhu, může mysl zahrávat,“ uvedl v tiskových materiálech k filmu Bebjak.

Mysteriózní thriller Smršť o délce 121 minut se může pochlubit skvělým obsazením a má v plánu vás přikovat do křesel v kinech. V Česku i na Slovensku má premiéru 4. dubna.

Zdroj: Tiskové materiály a presskit Bontonfilmu, Kinobox

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.