5 českých filmových novinek, na které můžete zajít do kina: Adept na Oscara, komedie roku i skutečný příběh ženy poleptané kyselinou

Eva Lenská
Foto: Zuzana Panská / Cinemart

Venku je pochmurno a blíží se zima. Neláká vás v tom případě pěkně vyhřáté kino? Pokud máte rádi zejména české snímky, máme tu pro vás 5 zajímavých kousků z našich luhů a hájů, které v současné době hrají v našich kinech. Žánry jsou různorodé, vybrat si může každý.

Bratři

Rodina Mašínových se v komunistickém Československu brzy stává terčem pronásledování a bratři Ctirad a Josef soudí, že po vzoru otce, jenž byl hrdinou protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat pouze se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi toho, že mají zodpovědnost vůči matce a sestře. Přesto zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí několik násilných činů, které vyšetřuje kapitán Státní bezpečnosti Koller. Mašínové se tak stávají nejhledanějšími osobami v celé zemi. Není divu, že se pokusí o útěk do Západního Berlína, kde chtějí vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po členech odbojové skupiny pokračuje i ve východním Německu. Začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii.

Historické drama natočil režisér Tomáš Mašín a hlavní role ztvárnili Oskar Hes, Jan Nedbal, Tatiana Dyková Vilhelmová, Stefan Konarske, Václav Neužil a Matěj Hádek.

Začátkem září oznámila Česká filmová a televizní akademie, že film bude reprezentovat Českou republiku v boji o Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Hodnocení na ČSFD: 71 %

ČTĚTE TAKÉ: Vydařené česko-slovenské drama z roku 2022 nadchlo diváky a teď míří na Netflix. Předválečná Sodoma Gomora je plná folklóru a fanatismu

Přišla v noci

Když si pár nic netušících třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, nemá ponětí, že právě míří do šíleného očistce. Klidný život se pomaličku mění v naprostý chaos. Udržovaná šedesátnice Valerie je energická žena a diktátorka, která si krok za krokem podmaňuje nejen celý byt, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají v základech, soukromí prakticky neexistuje. Je pravda, že matky a tchyně mají vždycky pravdu? Myslí to se svými dětmi dobře? A nejsou právě proto občas těmi největšími monstry? 

Vydařenou hororovou komedii, která se nejspíš stane i komedií roku, natočili Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček. Zahráli si v ní Simona Peková, Annette Nesvadbová, Jiří Rendl, Vladimír Kratina, Judit Bárdos, Denisa Barešová a Michal Kern.

Hodnocení na ČSFD: 80 %

Nikdy neříkej nikdy

Naďa a Petr se zrovna rozvádí se svými partnery, protože jim to neklape. Petrova žena je lékařkou, která jezdí na nebezpečné mise do Afriky, tudíž jejich vztah trpí častým odloučením. Nadin manžel je sukničkář, který kouká po mladších a věrnost mu nic neříká. Všechno zlé ale může být i pro něco dobré. Když do sebe Naďa a Petr lehce narazí autem, začnou na sebe narážet i v životě. Je možné, že budou mít konečně štěstí v lásce? Možná… Zatím jim to však komplikují jejich děti i exmanželé. Přesto člověk nikdy neví, co se může stát…

Romantickou komedii natočil režisér Braňo Mišík a do hlavních rolí byli obsazeni Tereza Kostková, Tomáš Maštalír, Lenka Krobotová, Marek Majeský, Pavla Tomicová, Ondřej Sokol, Hana Holišová a Erika Stárková.

Hodnocení na ČSFD: 60 %

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tom Hiddleston natáčí adaptaci příběhu Stephena Kinga. Na novou roli ho výborně připravil seriál Loki

Terezín: Láska za zdí

Československo 1942. Italský klarinetista Antonio a jeho půvabná snoubenka houslistka Martina jsou náhle deportováni do Terezína, kde se příběh jejich lásky prolíná s osudy dalších židovských umělců a intelektuálů. Společné nadšení pro umění, které pro terezínské vězně a zároveň umělce znamenalo jedinou formu svobody a vzdoru, dalo vzniknout nespočtu hudebních děl, na jejichž vrcholu stojí dětská opera Brundibár od hudebního skladatele Hanse Krásy. Fiktivní příběh Antonia a Martiny je líčen na pozadí skutečných historických událostí a slavných osudů terezínského ghetta.

Česko-italský film natočil režisér Gabriele Guidi a zahráli si v něm například Mauro Conte, Dominika Zeleníková, Marek Lambora, Karel Dobrý, Alessio Boni, Antonia Lišková a Jan Révai.

Hodnocení na ČSFD: 65 %

Moje nová tvář

Martina Izingová (za svobodna Půtová) z Plzně má za sebou otřesný zážitek. Zhrzený bývalý partner ji před deseti lety polil kyselinou. Mladá žena trpěla neskutečnými bolestmi, strávila řadu měsíců v nemocnici, musela podstoupit psychoterapii a navíc po hrůzném útoku oslepla. Její život se najednou obrátil vzhůru nohama. Přesto se nevzdala a po čase začala pomáhat lidem s popáleninami. S kamarádkou Simonou Riedlovou založila projekt Burn Fighters a nakonec znovu nalezla štěstí po boku manžela Mirka a jejich syna.

Dokument velmi otevřeně a bez citového vydírání líčí příběh neuvěřitelně statečné ženy, která se naučila žít dál, ač někdo zcela vymazal její starou tvář. Snímek mají na svědomí Maja Hamplová a Jarmila Štuková. Hlavní hrdinkou je samozřejmě Martina.

Hodnocení na ČSFD: 83 %

NAPSALI JSME TAKÉ: Na Netflix míří švédský film pro mladé, který zabodoval na festivalu ve Zlíně. Je vyznáním lásky 14letému teenagerovi, říká režisér

Zdroj: ČSFD, Bohemia MP, CinemArt, Artcam Films, Bontonfilm, Novinky

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.