Kultura, náboženství a společenství se střetávají v limitovaném seriálu Kdysi dávno v Americe (American Primeval), který zachycuje nelítostnou realitu západu Ameriky, kde se za svobodu platilo krví. Mnohé zajímá, jestli masakr, který se v seriálu odehrává, vychází ze skutečnosti. My už to víme.
Pozor, článek může obsahovat spoilery.
Na Netflix konečně vstoupil dramatický seriál Kdysi dávno v Americe, který temným, ale autentickým způsobem zobrazuje zrod amerického Západu v roce 1857. Pod vznikem seriálu je podepsán režisér a výkonný producent Peter Berg (Den patriotů), scenárista a výkonný producent Mark L. Smith (REVENANT Zmrtvýchvstání) a výkonný producent Eric Newman (Griselda).
Právě tito pánové se postarali, aby šestidílný kousek, ve kterém matka se synem utíká před svou vlastní minulostí, co nejvíce odpovídal skutečnosti. Inspiraci pro natočení seriálu nalezl Peter Berg roce 2020 poté, co narazil na příběh o válce v Utahu. „Četl jsem článek o něčem, co se jmenovalo Masakr v Mountain Meadows,” řekl v rozhovoru pro Netflix, kterého se účastnili i Smith a Newman. „Bylo to něco, co mě zaujalo, takže jsem po tom začal pátrat.”
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Nejlepší prosincové novinky na Netflixu: Diváky bavil Churchill, Avicii i historické drama, kterému dali skoro 90 % na ČSFD
Základy Kdysi dávno v Americe – Jim Bridger
Berg oslovil Smithe, aby napsáním scénáře rozvinul jeho nápad na natočení autentického seriálu z amerického pohraničí. Tehdy ještě netušil, že základ seriálu Kdysi dávno v Americe byl už připraven. Smith totiž během práce na filmu REVENANT s Leonardem DiCapriem v hlavní roli přečetl vše o průkopníkovi Jimu Bridgerovi (který v Revenantovi vystupuje jako chlapec), což vedlo k tomu, že v roce 2016 napsal pilotní díl o této historické postavě.
Smith pro Netflix prozradil, že chtěl postavu Jima prozkoumat více do hloubky, k čemuž mu dal v podstatě Berg příležitost. Příběh nového seriálu se slavným horalem, kterého ztvárnil Shea Whigham, zasadil do pevnosti Fort Bridger, a to 50 let pod událostech filmu REVENANT.
Události v seriálu se docela dobře shodují se skutečným životem Jima, protože opravdu zhruba v té době velel něčemu, co by se dalo považovat za pevnost. V roce 1853 se objevili mormoni se zatykačem na jeho osobu, přičemž se říká, že unikl a vrátil se na Východ. Uvádí se, že mormoni pevnost koupili za 8 000 dolarů ve zlatých mincích a prodali ji svému horalovi a obchodníkovi Luisi Vázquezovi.
PSALI JSME TAKÉ: Nekonečná krvavá jatka ovládla Netflix: Češi chválí akčňák z druhé světové. Každá minuta byla čistým blahem, zaznívá
Je Masakr v Mountain Meadows založen na skutečnosti?
V prvním díle seriálu můžeme sledovat, jak se Sara (Betty Gilpin) a její syn Devin (Preston Mota) snaží nalézt ukryt, zatímco vzduchem létají šípy a všude kolem nich padají těla. Scéna, v níž mormonští vojáci převlečení za indiány útočí na skupinu lidí mířící dále na západ, je inspirována skutečnými událostmi.
Newman prozradil, že tuto scénu zakomponovali do seriálu, protože se v ní střela americká vláda, mormoni, američtí občané a různé indiánské kmeny. „K masakru v Mountain Meadows skutečně došlo… a pro účely našeho vyprávění se stal podnětem ke konfliktu pro naše postavy,” vysvětlil dále.
Natočit tento masakr nebylo jen tak. Vyžádalo si to čtyři měsíce plánování, kdy v jedné scéně najednou účinkovalo zhruba 280 herců. „Je to velmi násilné a chaotické,” poznamenal Berg. „Navrhli jsme jeden velký záběr, který trvá asi šest nebo sedm minut. Útok se odehrává v reálném čase, přičemž zůstáváme se Sárou a Devinem, kteří se snaží přežít. To byla naše strategie. Vizuálně představit tuto událost očima této ženy,” doplnil.
Zdroje: Tudum, Cowboys & Indians, Men´s Health