Nejnebezpečnější série Netflixu u diváků boduje. Starodávné apokalypsy se opět pokoušejí vyvrátit současný výklad dějin lidstva

Foto: Netflix

Na Netflix dorazila nedávno druhá řada dokumentární série bývalého britského novináře Grahama Hancocka Starodávné apokalypsy – Amerika (Ancient Apocalypse), ve které dále hledá po celém světě důkazy o záhadných ztracených civilizacích, které na naší planetě žily v poslední době ledové.

Netflix vydal druhou řadu dokumentární série Starodávné apokalypsy – Amerika, která byla v minulosti označena za „nebezpečnou“ kvůli příběhu, který podporuje konspirační teorie. Pořad totiž zpochybňuje vše, co víme o lidské civilizaci na Zemi a názory Grahama Hancocka se úplně neshodují s vědeckou obcí.

První řada série Starodávné apokalypsy se vydala na průzkum do Indonésii, Mexika, na Maltu nebo do Turecka. Právě v těchto dechberoucích prostředích kontroverzní novinář a spisovatel Graham Hancock tvrdí, že dokumentuje důkazy o existenci starověké civilizace stavitelů před více než 12 000 lety.

TAKÉ JSME PSALI: Jedinečný příběh záchrany čtyř dětí po pádu letadla a smrti jejich matky. V džungli se snažily přežít 40 dní

Ani četné protesty vědců a mediální recenze první řady Starodávných apokalyps amatérského badatele a Netflix neodradily od druhé řady. Graham Hancock je zpět se svými kontroverzními tezemi o zapomenuté pokročilé kultuře doby ledové. Ve druhé řadě své série se tentokrát vydává na cestu Jižní a Severní Amerikou a v každém díle zkoumá jedno tajemné místo. Jeho cílem je dokázat historickou přítomnost ztracených civilizací, které mohou sahat až do poslední doby ledové.

Hancock nedávno přestal používat hanlivé označení „archeologové hlavního proudu“ pro vědce, kteří se raději drží zpátky u pochybných spekulací o ztracených vyspělých civilizacích a začal více dávat důraz na to, že jsou jeho myšlenky především stále soukromými teoriemi.

Starodávné apokalypsy i tentokrát jistě potěší oko diváka svými úžasnými scénami. V prvním díle Hancock cestuje do White Sands v Novém Mexiku, kde byly v roce 2021 nalezeny lidské stopy, které jsou tak staré, že otřásly takzvanou teorií Clovis First, podle níž byla Amerika osídlena v dávkách ze severu přes Beringovu úžinu z okolí 13 000 př. Kr.

ČTĚTE TAKÉ: Největší případ únosu mimozemšťanů, který se někdo snaží utajit, zní v novém dokumentu, který otevírá roky starou záhadu

Dále se badatel přesouvá do amazonské oblasti, kde zkoumá geometrické geoglyfy. Dozvídáme se, že zde byly nalezeny lidské stopy, které by mohly být starší než kultura Clovis. Následuje cesta do brazilského státního parku Monte Alegre, kde Hancock zkoumá skalní malby Serra do Paituna, kde byly opět nalezeny staré starodávné stopy, které mohou sahat až do doby ledové.

Další zastávka je na Velikonočním ostrově, zvaném též Rapa Nui. Tady Hancock poukazuje na to, že by gigantické sochy Moai mohly pocházet z mnohem dřívějších dob, než se dosud traduje. Podle něj sochy mohly mít i nohy, ale v průběhu tisíců let zmizely pod sedimentem. To, co zbylo, pak polynéští osadníci nejspíše přijali pro svůj kult předků.

Graham Hancock na Velikonočním ostrově.
Foto: Netflix

Recenze diváků na Starodávné apokalypsy – Amerika

Zatímco odborníci Grahama Hancocka vyzývají, aby sérii přestal točit a nejsou z ní dvakrát nadšení, u diváků je to úplně jinak. První řada si našla své příznivce i odpůrce, ale pozitivních ohlasů bylo stále více. Nyní to vypadá, že s druhou chuť ještě více stoupla.

Například na Rotten Tomatoes dali diváci sérii Starodávné apokalypsy – Amerika dokonce 81% hodnocení. „To, co mě vždycky rozesměje na „odbornících“, kteří kritizují tento pořad, je, že tvrdí, že jsou některé domněnky neprůkazné, ale zároveň nenabízejí žádné přesvědčivé důkazy o opaku k tématům, o kterých se zde diskutuje. Doufám, že uvidíme více a více takových pořadů, které předloží své důkazy a úhel pohledu, aniž by nám vnucovaly již existující příběhy,“ píše jeden z diváků.

„Velmi dobrá práce a hypotéza dokonale odpovídá některým z nejstarších textů na světě, jako jsou ty z Indie a Řecka, o kterých se mnozí současní historikové učili ve škole jako o mytologii,“ uvádí další, kterému se pořad líbil.

Mnozí diváci si váží Hancockových postřehů a zdají se jim zajímavé. Spousta z nich se také vyjadřuje, že by se rádi podívali na třetí řadu. „Opravdu doufám, že v 3. řada bude o Egyptě,“ uvádí jeden z nich.

Zdroje: Pořad Starodávné apokalypsy – Amerika, ČSFD

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.