Neortodoxní: Esther žila v domluveném manželství. Utekla od manžela i z přísné židovské komunity

Foto: Netflix

Co dalšího zhlédnout na Netflixu? Nebaví vás jednoduché komedie a předvídatelné love story? Máte chuť na něco zajímavějšího, netradičního? Právě vás by mohl zaujmout německý seriál Neortodoxní (Unorthodox), který se na Netflixu objevil v březnu 2020.

Čtyřdílný seriál Unorthodox vás nechá nahlédnout do komunity chasidských Židů ve Williamsburgu v Brooklynu. Hlavní hrdinkou je Esther Shapiro (hraje Shira Haase), která se ve velmi mladém věku provdá za muže, kterého jí její rodina vybrala.

Snaží se být spořádanou židovskou manželkou, ale po roce manželství pochopí, že to není nic pro ni. Rozhodne se tedy opustit jediný život, který kdy poznala, a utéct z Brooklynu po vzoru své matky. Cestuje až ke kořenům utrpení své rodiny a komunity: do Berlína v Německu

Tam se jí ujme skupinka muzikantů. Esthy se díky nim rozhodne zkusit štěstí v tom, co ji baví. A tím je hudba. Přihlásí se do programu pro lidi v nelehké životní situaci. Minulosti ale jen tak neuteče. Manžel se ji s pomocí dalšího člena komunity, jehož určí rabín, vydá hledat.
 
Skupinu Satmar, ultraortodoxní sektu judaismu, založili po druhé světové válce přeživší holokaustu, kteří věřili, že je trestem za asimilaci. Pravidla v této komunitě jsou velmi přísná a jsou chráněna před veškerým sekulárním vzděláváním a kulturou.

Příběh Esty je založen na skutečném příběhu vylíčeném v monografii Deborah Feldman z roku 2012 – Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots (Neortodoxní: Skandální odmítnutí mých chasidských kořenů). Seriál se však její knihou řídí jen do určité míry. Všechno, co se odehrává ve Williamsburgu, je inspirováno jejím životem, zatímco cesta Esty do Německa je zcela fiktivní.
 
Unorthodox letos získal osm nominací na cenu Emmy a jednu dokonce proměnil v ocenění. Cenu za Nejlepší režii minisérie získala Maria Schrader.

Foto: Netflix
Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.