Válka mormonů s americkou armádou, masakr, ale i pevnost Fort Bridger. Tvůrci Kdysi dávno v Americe se inspirovali skutečností 

Michaela Pašková
Foto: Netflix

Dramatický seriál Kdysi dávno v Americe kromě jiného ukazuje brutalitu, pomocí které se mormoni snažili vytvořit nový svět pro svou víru a hrdost, s níž se původní obyvatelé snažili udržet zemi svých předků. Je však něco ze seriálu, který ovládl Netflix, pravda?

Nový limitovaný seriál Kdysi dávno v Americe vypráví blátem a krví potřísněný příběh o tom, jak vznikl americký Západ. Režisér Peter Berg svým fiktivním zpracování války v Utahu mezi neúprosnými členy Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů a armádou Spojených států, ve které se ocitly indiánské kmeny a nevinní osadníci, zachycuje často nevyprávěnou kapitolu amerických dějin.

Ačkoli se jedná o fiktivní příběh, tvůrci do něj zakomponovali události, které skutečně proběhly. Patří mezi ně například známý Masakr v Mountain Meadows, ve kterém mormonští vojáci převlečeni za indiány pozabíjeli skupinu lidí mířící na západ. Dále se v něm objevují postavy, které jsou založeny na skutečných lidech. Kromě toho veškeré kostýmy, zbraně a rovněž řeč různých indiánských kmenů odpovídají skutečnosti.

Autentičnost seriálu Kdysi dávno v Americe

Pevnost Fort Bridger, které v seriálu velel Jim Bridger, skutečně existovala. Produkční štáb ji pro účely natáčení postavil v Novém Mexiku, kdy na její stavbu byly použity stovky mohutných osmdesátimetrových stromů. Protože tehdy neexistovaly žádné elektrické nástroje, stavební dělníci ji postavili pomocí ručního nářadí. Zkrátka tak, jak se to dělalo kdysi.

Závěrem seriálu Jim Bridger prodá svou pevnost Brighamu Youngovi a zmizí v divočině. Filmaři pevnost opravdu zapálili. „Spálili jsme asi polovinu,” prozradil Berg v rozhovoru pro Netflix, kterého se dále účastnili scenárista Mark L. Smith a výkonný producent Eric Newman.. „Bylo to založeno na skutečné události,” doplnil Berg.

Newman dodal: „Vše bylo zaměřeno na autenticitu. Každé oddělení provedlo obrovské množství výzkumů. Museli jsme vytvořit všechny ty věci, které vidíte na obrazovce. Všechny tyto prvky musely být vytvořeny. Bylo to neuvěřitelně časově náročné, ale nezbytné, protože pokud se někdo objeví s nějakým kusem oblečení nebo zbraní, která v roce 1857 neexistovala, prohráli jsme.”

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Gotický horor točený v Česku ovládl kina: Atmosférická pecka bez tuctových akčních scén, nešetří chválou diváci

Které postavy jsou ze seriálu Kdysi dávno v Americe založeny na skutečných lidech?

Jim Bridger (Shea Whigham) – legenda Divokého západu, o které dokonce vznikla píseň. Slavný stopař a zálesák, jenž vybudoval malou pevnost Fort Bridges. Bohužel kolem území Velkého solného jezera se usídlila náboženská sekta mormonů, která v jeho pevnosti viděla konkurenci. Nejprve se ho snažili očernit, poté zatknout, a nakonec jeho pevnost vyrabovali a vypálili.

Brigham Young (Kim Coates) – druhý prezident Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, který vedl vlastní milici Nauvoo Legion. Členy církve je označován za moderního Mojžíše. V seriálu zaznívají úryvky jeho skutečných kázání.

Wild Bill Hickman (Alex Breaux) – známý strážce zákona, který je členem Nauvoo Legion.

Winter Bird (Irene Bedard) – ačkoli náčelnice kmene Šošonů je v seriálu fiktivní postavou, podle Berga je založena na skutečné náčelnici, která byla údajně lesbičkou a měla více manželek.

James Wolsey (Joe Tippett) – postava, jež je inspirována Johnem Doylem Leem, důstojníkem obviněným a popraveným za vedení masakru.

PSALI JSME TAKÉ: Netflix čeká nabitý rok 2025: Návrat nejlepších seriálových es včetně tří největších megahitů

Je příběh Abish pravdivý?

Postava Abish se v seriálu Kdysi dávno v Americe vyskytuje už od prvního dílu. Jedná se o mladou ženu, které bylo vnuceno manželství poté, co její sestra zemřela. Jednoduše bylo rozhodnuto, že musí převzít místo své sestry, přičemž můžeme vidět, že z toho není zrovna nadšená. Se svým manželem Jacobem Prattem (Dane DeHaan) ovšem dlouho nepobude, protože se jejich cesty během masakru rozcházejí. On během něj zázračně přežije skalpování a ona padá do rukou indiánů.

Příběh této postavy byl inspirován historickými zprávami o ženách, které byly uneseny indiánskými kmeny na území dnešního Utahu. „Chtěli jsme prozkoumat příběh mladé mormonské ženy, jež je tak trochu tlačena do života a manželství, o které nežádala, a díky osudu skončí v mnohem odlišnějším světě,” uvedl Berg.


Zdroje: Tudum, Cowboys & Indians, Men´s Health, DMT, Reflex

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.