Když jsou tituly založeny na skutečných událostech, mnohdy se stává, že se děj postupně vymyká kontrole a ve finále z toho vznikne jedna velká šaškárna. Ovšem nová španělská kriminální minisérie Banka v obklíčení (Bank Under Siege) šlape, jak má, přestože je její příběh zdramatizovaný.
Nová minisérie Banka v obklíčení zpracovává jeden z nejokázalejších zločinů španělské historie. Při jejím sledování se ocitáme v květnu 1981, a to přesně tři měsíce po pokusu o převrat relativně nové demokratické vlády. Skupinka jedenácti mužů s kuklami na hlavě si předními dveřmi drze napochoduje do Centrální banky v Barceloně, kde okolo 300 lidí zajme jako rukojmí. Aby se pojistili, že nikdo z přítomných zaměstnanců nebo klientů neudělá hloupost, hlavní kápo neboli Jednička (Miguel Herrán) varovně vystřelí.
Krátce na to Maider (María Pedraza), která právě jako novinářka začala pracovat pro Barcelonský deník, zvedne telefon, kde je ženským hlasem informována o přepadení banky a umístění dopisu, v němž jsou uvedeny požadavky lupičů. Neváhá a na místo vyráží společně s Bernim (Hovik Keuchkerian), zkušeným, ale vyhořelým a věčně opilým fotografem.
Lupiči zpočátku požadují propuštění bývalého podplukovníka Antonia Tejera z Civilní stráže a dalších osob zapletených do útoku na Kongres, a dále letadlo, které by je poté přepravilo do Argentiny. Své požadavky završují heslem „Ať žije Španělsko”. Pouhá zmínka o propuštění politických vězňů vyvolává u politiků a médií otázku, jestli náhodou za loupeží není něco víc, než se na první pohled zdá. Je patrné, že se nejvyšší hlavouni obávají, že jsou lupiči z Civilní stráže, a pokoušejí se tak destabilizovat vládu.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Doják, u kterého se neobejdete bez kapesníčků, napínavý thriller, poslední tanec Venoma a další filmy a seriály, které doporučují naši redaktoři
Zatímco se policista Paco (Isak Férriz) a ostatní vrcholní představitelé snaží identifikovat lupiče a zachránit rukojmí, Maider začne postupně přicházet na kloub spiknutí, které se všem odehrává před očima.
Jednotlivé díly dobře fungují bez toho, aniž by divák musel znát podrobnosti skutečné loupeže. Je zřejmé, že si tvůrci mnoho věcí upravili, ale třeba takový podplukovník Tejero opravdu existoval a skutečně se pokusil o státní převrat, který je známý jako 23-F.
S postupujícím dějem si začnete pokládat otázky, jestli do loupeže byla vážně zapletena vláda a samotný Král. Z lupičů se totiž stávají figurky na šachovnici aneb zlo bylo vykonáno pro větší dobro. Zkrátka sledujete běžnou manipulaci, které se i dnes vrchní představitelé dopouští.
Vzhledem k tomu, že minisérie Banka v obklíčení má pouze pět dílů a ani jeden z nich netrvá hodinu, nebyl problém ji zhlédnout na jeden zátah. Uvítala bych ovšem, kdyby odhalení identity a minulosti Jedničky nezabralo v podstatě celý díl, protože to bylo jako sledovat další verzi Bonnie a Clyda. Dobré, ale prostě moc dlouhé.
Banka v obklíčení je dobře vypadající minisérie. Na zachycení vzhledu a atmosféry osmdesátek bylo zřejmě vynaloženo hodně úsilí. Ať už se jedná o skvěle vybranou hudbu, účesy, líčení anebo kostýmy, vše fungovalo. Dalo by se zde skvěle aplikovat pravidlo, že móda se vrací, protože ačkoliv se příběh odehrával v roce 1981, postavy by i v dnešní moderní době byly jako vystřižené z módních magazínů. Tedy až na ty kníry pánů.
Pokud bych měla vybrat něco, co mě na minisérii neoslovilo, byl by to výkon herečky, která ztvárnila Maider. Ať už byla novinářka smutná, naštvaná anebo šokovaná, María Pedraza se tvářila skoro pořád stejně. Navíc bych řekla, že na natáčení vystřídala několik očních čoček, protože neustále měla jinou barvu očí. Naopak skvěle hodnotím herecký výkon Miguele Herrána neboli Jedničky. Scéna, ve které s ředitelem banky troufale vyšel ven, byla z celé minisérie nejlepší.
Během sledování minisérie poznáte pravděpodobně několik tváří. Například pokud si u fotografa odmyslíte jeho fousy a vlasy, uvidíte herce, který hrál Zamiatina ve filmu Díra 2. Hovik Keuchkerian navíc stejně jako zmiňovaná María Pedraza (Maider) a Miguel Herrán (Jednička) hráli v Papírovém domě.
PSALI JSME TAKÉ: Historická série Císařovna, jejíž natáčení v Praze vyvolalo pozdvižení, série Senna a další listopadové novinky na Netflixu
Ačkoliv Banka v obklíčení až na několik hluchých míst dobře funguje, lepší by byl zřejmě film. Anebo seriál o více dílech, jenž by vyplnil části, ve kterých zůstalo mnoho nezodpovězených otázek. Z deseti bodů bych minisérii dala slušnou sedmičku. Jedno doporučení na závěr, úroveň Papírového domu neočekávejte. I tak je ale tato španělská novinka dobrá podívaná.
Zdroje: Autorská recenze