Něco tak milého, hřejivého a plného naděje jste možná dlouho neviděli. Diváky nadchlo nové drama Netflixu o smrti

Foto: Netflix

Máte rádi dojemné příběhy, které jsou navíc tajemné a napínavé? Pak jste tady správně! Na Netflix 29. února dorazilo drama Průvody (The Parades), které nadchlo mnohé diváky. Spousta lidí ho na streamovací platformě ale bohužel úplně přehlédla.

Minako se jednoho dne probudí na pláži zasypané sutinami. Zatímco pátrá po svém zmizelém synkovi Ryovi, narazí na různorodou skupinku, do které patří například mladík jménem Akira, bývalý člen jakuzy Shori (Yokohama Ryusei) a filmový producent Michael. Brzy si uvědomí šokující pravdu, že zemřela.

Její noví společníci stejně jako ona uvízli mezi dvěma světy a nemohou se posunout dál kvůli nedořešeným záležitostem se svými živými blízkými. Překvapená Minako se nejprve snaží tuto nemilou realitu přijmout, ale pak se připojí k měsíčnímu průvodu. Při této události mrtví hledají lidi, které chtějí znovu spatřit. Cestou se dozvídá více o svých zesnulých společnících a jejich osudech.

Tajuplný japonský snímek dlouhý 132 minut, který má na svědomí scenárista a režisér Fujii Michihito, nadchl mnohé diváky, a to i v Česku. Na ČSFD se například těší výbornému hodnocení 80 %. „Tak tohle bylo krásný. Jako opravdu moc. Protože něco tak milého, hřejivého a plného naděje jsem neviděla už hodně dlouho. Každá z postav dostane dostatek prostoru k odvyprávění svého příběhu,“ píše například divačka Lenka.

„Herci ve filmu krásně vykreslují své postavy, přidávají příběhu další vrstvy a vyvíjejí se s každou další scénou. Film je ideální volbou pro diváky, které lákají vyprávění tohoto charakteru,“ píše ve své recenzi Neerja Choudhuri z Midgard Times.

„Průvody je víc než jen drama. Je to reflexe existence, lásky a smutku, prezentovaná jedinečným prizmatem japonské kultury. Film zkoumá, jak jsou naše životy propojeny a jak i v posmrtném životě pokračujeme v hledání těch, kteří utvářeli naši existenci,“ píše zase Julie de Sortiraparis z francouzského Sortira Paris.

„Prvních 10 minut filmu je vykresleno velmi poutavě. Mystická myšlenka vás okamžitě zláká k tomu, abyste zůstali u obrazovek. Postavy, vlákna a případné překrývání příběhů činí děj přesvědčivým. Film Průvody zůstává při zemi a zároveň úspěšně vytváří uvěřitelný svět duchů,“ píše zase Deepak, zakladatel magazínu Word Street Journal, a chválí emocionální jádro filmu, skvěl úhly kamery a osvětlení. „Výjimečné jsou noční scény a estetický pohled na vlny z ptačí perspektivy. Celkově film vykresluje melancholické drama s poklidným a vyrovnaným scénářem,“ dodává.

Zdroje: Netflix, ČSFD, Word Street Journal, Midgard Times, Sortira Paris

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.