Seriál o britské královské rodině The Crown (Koruna) si oblíbili diváci po celém světě. V zatím poslední čtvrté řadě se příběh točil hlavně kolem vztahu prince Charlese a Diany, jejich pohádkové svatby a problémového manželství. Nejzajímavějším kostýmním kouskem v seriálu byly samozřejmě Dianiny svatební šaty.
Svatební šaty princezny Diany v seriálu vzbudily zájem mnoha diváků po celém světě. Byly věrnou kopií originálu. Na svatbu, která se konala v katedrále sv. Pavla 29. července 1981, oblékla princezna z Walesu honosné šaty s nafouknutými rukávy ve slonovinové barvě. Herečka Emma Corrin, která v seriálu Dianu ztvárňuje, se nechala slyšet, že potřebovala asistenci 10 lidí, kteří jí pomáhali se do repliky „masivních“ šatů oblékat.
Původní šaty navrhlo duo Elizabeth a David Emanuelovi, relativně mladý a neznámý pár s malým butikem v londýnské čtvrti Mayfair. Diana si je pro ušití svatebních šatů osobně vybrala, protože byla nadšená z šifonové halenky, kterou vyrobili pro její první oficiální královský portrét. Řekla, že chce vypadat jako „skutečná pohádková princezna“ a úzce s nimi na návrhu spolupracovala. Emanuelovi od začátku věděli, že šaty musí mít jedno specifikum – obrovskou vlečku, která ji bude následovat uličkou katedrály svatého Pavla. Návrhářské duo také zjistilo, že nejdelší vlečka na královských svatebních šatech byla dlouhá 20 stop. Když to řekli Dianě, nařídila jim, aby vyrobili vlečku dlouhou 25 stop, a ještě delší závoj.
„Svatební šaty musely být něčím výjimečné, něčím, co se zapíše do historie, ale zároveň něčím, co bude Diana milovat. Také jsme věděli, že svatba bude u sv. Pavla, takže šaty musely vyplnit uličku a vypadat dramaticky,“ řekla v roce 2016 Elizabeth pro Woma’s Own.
Na výrobu se spotřebovalo 41 metrů látky a byly vyrobeny pouze z britských materiálů. Hedvábí bylo utkáno speciálně pro Dianiny šaty na britské farmě určené k jeho výrobě a krajka byla vytvořena za použití starožitného stroje v továrně v Nottinghamu, která rovněž dodávala materiál pro svatební šaty vévodkyně Kate téměř o 30 let později. Róba byla ručně vyšívána desítkami tisíc flitrů z perleti i skutečnými perlami. Stejně tak závoj. Ze stejných materiálů byl speciálně vytvořen i deštník, kdyby pršelo.
V roce 2018 byly šaty vybrány jako jedny z „nejvlivnějších britských královských svatebních šatů všech dob“. V červenci 2020 prohlásila Eleri Lynn, bývalá kurátorka výstavy Diana: Její módní příběh, že šaty jsou nyní součástí soukromé sbírky vévodů ze Sussexu a Cambridge. To znamená, že oko běžného člověka je možná už nikdy neuvidí naživo.
Zdroje: Indian Express, Hello!, Vogue, Town & Country, Harpers Bazaar