Historický krimi seriál podle skutečnosti ovládl český Netflix. Jeho hlavní postava skutečně žila

Foto: Lucia Iuorio/Netflix

Fanoušci dobových seriálů a krimi dramat si přijdou na své! Netflix 15. února vydal životopisný italský krimi seriál Právo podle Lidie Poët (The Law According to Lidia Poët), který je aktuálně na 1. místě v TOP 10 nejsledovanějších pořadech v Česku. A má i dobré hodnocení u diváků.  

O čem je Právo podle Lidie Poët?

Emancipovaná italská právnička Lidia Poët opravdu existovala. Narodila se 26. srpna 1855 a 17. června roku 1881 složila zkoušky z práv na právnické fakultě Turínské univerzity a získala tak vážený titul. Jako žena to však v té době neměla jednoduché. Turínský soud ji odmítal přijmout do advokátní komory, čímž jí znemožnil vykonávat právnickou praxi, a to jen z důvodu jejího pohlaví.

Lidia (Matilda De Angelis) se však nevzdává. Zajistí si práci v advokátní kanceláři svého bratra Enrica (Pier Luigi Pasino) a připravuje odvolání, kterým chce rozhodnutí soudu zvrátit. Podezřelým z trestných činů pomáhá tím, že hledá pravdu za vnější zdáním a předsudky. Také ji podporuje její švagr Jacopo (Eduardo Scarpetta), tajemný novinář, jenž jí předává informace všeho druhu.

Více jsme psali zde.

Hodnocení seriálu Právo podle Lidie Poët

Šestidílná minisérie se v Česku dostala hned první týden od vydání na první místo v TOP 10 nejsledovanějších pořadů. Špatně si nevede ani na ČSFD, kde má hodnocení pěkných 69 %. A také na internetovém agregátoru filmových recenzí Rotten Tomatoes mu publikum udělilo skvělé hodnocení – rovnou 87 %. I skóre 7,4/10 na IMDB naznačuje, že si většina diváků tento lákavý nový seriál užila. Mnoho fanoušků je navíc nadšených z neodolatelné herečky v hlavní roli Matildy De Angelis.

Foto: Lucia Iuorio/Netflix

Bude mít Právo podle Lidie Poët druhou série?

Pokračování zatím nebylo oficiálně potvrzeno. Jelikož má seriál ale převážně pozitivní reakce kritiků i publika, existuje šance, že by mohl mít další řadu. Názor diváka však není jediná věc, která stojí za rozhodnutím Netflixu ponechat nebo zrušit seriál. Sledují také komplikované metriky, například kolik lidí začne seriál sledovat a jaké procento z nich ho zkoukne do poslední epizody. Existuje také možnost, že byl seriál vytvořen pouze jako minisérie a s pokračováním se od začátku nepočítá.

Ve skutečném životě Lidia ve svých 65 letech konečně získala advokátní licenci k výkonu advokacie a mohla se znovu registrovat jako právnička u turínské advokátní komory. Netflix tedy může teoreticky natočit další fáze jejího života do několika dalších řad. Uvidíme, jak se nakonec rozhodne.

Zdroje: Netflix, She The People, IMDB, ČSFD, Rotten Tomatoes

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.