Barry Keoghan v magickém snímku o dospívání exceluje v roli chaotického otce. Ve filmu divoce tančí a snaží se vydělat na halucinogenní ropuše

Tereza Pulgretová
Foto: Aerofilms

Do domácích kin míří poněkud netypické drama s názvem Ptáče (Bird), ve kterém ztvárnila hlavní roli talentovaná dětská herečka Nykiya Adams a oblíbená tvář současného Hollywoodu Barry Keoghan. V křehkém snímku o dospívání zachycují složité rodinné vztahy i mrazivé podhoubí lidí žijících na kraji britské společnosti. Filmaři novinku poprvé uvedou jako součást 32. ročníku festivalu Dny evropského filmu.

Jedna z aktuálně nejviditelnějších hvězd Hollywoodu Barry Keoghan a významná osobnost evropského filmu Andrea Arnold spojili síly v novém dramatu o dospívání s názvem Ptáče. Režisérka, jež v minulosti zaznamenala úspěch se snímkem American Honey, se pustila do vyprávění příběhu dívky jménem Bailey.

Bailey (Nykiya Adams) žije na okraji východobritského města se svým milujícím, ale poněkud nezodpovědným mladým otcem (Barry Keoghan) a bratrem Hunterem (Jason Buda), který stejně jako kamarádi dělá jeden průšvih za druhým. Dvanáctileté dívce, která to v životě nemá jednoduché, a poměry, ze kterých pochází, nejspíš zneklidní nejednoho diváka, ale svitne naděje, když jí do života vstoupí záhadný cizinec Bird (Franz Rogowski).

Stejně jako Bailey, i jeho rodinné vazby jsou nejen křehké, ale některé i nenávratně roztříštěné. Při společném trávení dnů ale oba z dvojice na chvíli zatouží po lepším životě. Dívka chce za každou cenu uchránit mladší sourozence před násilnickým přítelem matky, otcovi chce pro změnu zabránit v bleskové svatbě s přítelkyní.

Právě Barry Keoghan v tomto surrealistickém dramatu, které se chvílemi zdá jako temná pohádka o dětech pro dospělé, exceluje v roli muže z britské spodiny. Místo toho, aby se řádně staral o své děti, prohání se špinavými ulicemi na elektrické koloběžce a práci nahrazuje prodejem halucinogenu, který vylučuje ropucha. I přesto je pro Bailey osudovým mužským vzorem, stejně jako postava magického Birda.

Kromě působivé vizuální stránky a excelentních hereckých výkonů diváky zaujme hudební doprovod. Písně, které v průběhu celého snímku zaznívají, čítají významná jména britské scény, jako je producent Burial, skupina Fontaines D.C. či proslulí Coldplay.

V Ptáčeti dokonce zazní i vtipná reference na ikonickou scénu z hitu Saltburn (2023), ve které Keoghan v opojení moci euforicky tančí na skladbu Murder on the Dancefloor. Ani tentokrát nezaostává a divokou taneční sestavu si střihne přímo před zraky své dcery.

Dojemný snímek Ptáče měl světovou premiéru na loňském ročníku filmovém festivalu v Cannes, kde se setkal s nadšenými ohlasy. Na Rotten Tomatoes mu poté kritici udělili 86 %, ostatní diváci 80 %.

„Bird by mohl být skvělým muzikálem. Nejenže se v něm neustále zpívá, ale jeho upřímnost je až bolestně dojemná. A právě tato opravdovost, v kontrastu s chaosem, ve kterém hlavní postava žije, působí téměř magicky,“ napsala za The New York Times Alissa Wilkinson.

Do českých kin se snímek podívá od 17. dubna.

Dny evropského filmu 2025

K vidění je ale také jako součást programu festivalu Dny evropského filmu, který každoročně nabízí přehlídku kousků od renomovaných umělců i začínajících talentů. Tradičně je k vidění několik desítek filmů, které nejsou v běžné distribuci, setkání s festivalovými hosty z řad tvůrců, diskuse i doprovodné programy pro děti či projekce pro školy a seniory. 

Už 32. ročník této mezinárodní akce zve na hrané, dokumentární i animované snímky, komedie i dramata, filmy zaměřené na ekologii i takové, v nichž prim hraje hudba. „Letošní ročník představuje nejen silné filmařské hlasy, ale i odvážné experimenty, které ukazují, jak evropská kinematografie dokáže reagovat na výzvy a aktuální témata dnešní doby,” vysvětlil dramaturg festivalu Šimon Šafránek.

Festival mimo jiné uvede například hudební komedii Heavier Trip režisérského dua Juuso Laatio a Jukka Vidgren, vítězný film v sekci Orizzonti v Benátkách Nový rok, který nepřišel (The New Year that Never Came) Bogdana Mureşanu nebo snímek vytvořený celý v prostředí populární online videohry Grand Theft Hamlet Pinny Grylls a Sama Cranea. Samostatné místo v programu má pak retrospektiva francouzského režiséra Michela Gondryho. 

Festival se koná od 2. do 8. dubna v Praze v kinech Světozor, Edison a Přítomnost, od 2. do 16. dubna v brněnském kině Art a od 12. do 16. dubna v ostravském Minikině. V termínu od 9. do 16. dubna zamíří do kin v dalších jedenácti městech celého Česka. Kompletní program je k dispozici na www.eurofilmfest.cz

Zdroje: Aerofilms, Dny evropského filmu, Vanity Fair, ČSFD, Collider, Pajiba, The New York Times

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.