Netflix se v natáčení skutečných příběhů opravdu vyžívá. V čerstvé novince Poštovní prapor (The Six Triple Eight) se zaměřil na odvahu 855 žen, které v době druhé světové války dokázaly něco neuvěřitelného. Přesto po nich poté neštěkl ani pes. Některé scény nového válečného dramatu, které se na českém Netflixu vyšvihlo v TOP 10 na 6. místo, dokázaly diváky dojmout k slzám.
Skutečný poštovní prapor
Režisér Tyler Perry se ve svém nejnovějším projektu Poštovní prapor zaměřil na opomíjený vznik a působení poštovního praporu 6888, jehož příslušnice byly obyčejné ženy řídící se heslem: „Dobrou náladu zajistí jen nevyřízená pošta.” Za vším stála aktivistka za lidská práva Mary McLeod Bethune, které se v roce 1944 podařilo vyvinout tlak na americkou vládu. Jejím cílem bylo, aby pánové umožnili černošským ženám smysluplně pomáhat v době druhé světové války.
Ve skutečnosti členkami praporu nebyly pouze Afroameričanky. Sloužila v něm i Mexičanka a Portoričanka. Pod velením důstojnice Charity Adams byl poštovní prapor vyslán do zámoří, kde měl na starosti odbavování a doručování pošty vojákům. Nejen, že členky čelily nepřekonatelnému množství zásilek, ale i útlaku ze strany mužských vrchních vojenských představitelů.
Ačkoliv se jim povedlo odbavit přes sedmnáct milionů zásilek, po jejich návratů do Ameriky v roce 1946 panoval obecný názor, že jejich skutky nestojí za pozornost. Až v roce 1981 starosta Birminghamu jejich úsilí ocenil. V roce 2022 se dámy dočkaly medailí cti.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: RECENZE: STO ROKŮ SAMOTY PATŘÍ DO ZLATÉ SKŘÍNĚ NETFLIXU. BĚHEM SLEDOVÁNÍ MOŽNÁ ZAPOMENETE I MRKAT
Hodnocení kritiků
Na Rotten Tomatoes kritici válečnému dramatu Poštovní prapor udělili v době psaní článku 50 % a shodli se na tom, že je to příběh hodný zfilmování. Mnoho z nich ovšem uvádí, že se Perrymu nepovedlo natočit příliš dobrý film, protože je plný otřepaných frází a nudných momentů. Najdou se však i tací, kteří jsou opačného názoru. Příkladem může být třeba William Bibbiani z TheWrap, který ve své recenzi uvedl, že je to důležitý příběh a Tyler Perry ho vypráví s respektem.
„V žánru, který za posledních 80 let ve filmech z dob druhé světové války zdánlivě prozkoumal snad všechny možné příběhy a úhly pohledu, je tento do značné míry skrytý. Nyní se mu dostává právoplatného filmového zpracování, které si zaslouží,” napsal Pete Hammond z Deadline Hollywood Daily.
Hodnocení zahraničních diváků
Zahraniční diváci mají naprosto odlišný názor než obávaní kritici. Důkazem je 78 % dosažených na Rotten Tomatoes, což je celkem vysoké hodnocení. Dle nich je válečné drama Poštovní prapor naprosto úžasný film a zatím nejlepší počin Tylera Perryho. Mnoho z nich vyzdvihuje herecký výkon herečky Kerry Washington, která ve filmu ztvárnila postavu důstojnice Charity Adams. Dokonce zmiňují, že by si za své herectví zasloužila Oscara.
„Dobře natočený snímek, který zahřeje u srdce a při jeho sledování ukápne i nějaká ta slzička. Příběh jsem neznal a jsem rád, že jsem se o 6888 dozvěděl více,” zmínil jeden z diváků. „Skvělé herecké výkony, příběh a celkově film. Kerry tuhle roli zahrála bravurně. U tohoto filmu jsem doslova po celou dobu brečel, a to nejsem žádná plačka,” uvedl jiný divák.
PSALI JSME TAKÉ: PŘÍBĚH, U KTERÉHO NEZŮSTANE JEDNO OKO SUCHÉ: POVÁLEČNÝ HISTORICKÝ FILM VLAK PRO DĚTI JE INSPIROVÁN SKUTEČNOSTÍ
Hodnocení českých diváků
V době psaní tohoto článku dosahovalo válečné drama na ČSFD průměrných 54 %. Hodnocení zde však bylo mnohem menší a postupně stoupá. Někteří mu totiž naschvál dávali hodnocení „odpad!” jen kvůli rase hereckého obsazení, jde totiž ve většině o černošky. Nutno však podotknout, že ženy z poštovního praporu opravdu byly tmavé pleti a film je v tom autentický.
Dle komentářů českých diváků na sociálních, například na českém Facebooku Netflixu, negativně hodnotí seriál hlavně lidé se sklony k rasismu. Mnozí z nich film zatracují už jen kvůli fotkám v příspěvku, na kterých jsou černošské herečky, aniž by film vůbec viděli.
„Asi jste ten film zapomněli vyvolat. Pouštíte to z negativu,“ píše zde jeden komentující vystupující pod jmnem Serepe Ticky. „Propadák Netflixu už z fotek. Asi Kleopatra 2,“ uvádí zase pan Václav Mrkvica. Uživatel Jirka Dědek Mucha zase píše: „Tolik černých v jednom filmu… Nemám odvaho jít do toho zdá se mi to nějaké vymyšlené.“
Také někteří diváci na ČSFD se ve svých recenzích zlobili na hodnotící, kteří film označili za odpad. Podle nich neoprávněně. „Moc pěkný a dojemný příběh z druhé světové války. Kdo dal odpad, tak bude nejspíš odpadem sám. Je to podle skutečné události, tak nerozumím, co tam může být za ‚odpad’. Skvěle zpracované, ke konci i silně dojemné, zejména záběry na skutečný prapor na dobových filmových záběrech. Ženám jednoznačně doporučuji, pánové asi očividně neocení,” napsala například jedna divačka.
Zdroje: Netflix, FB/Netflix, Rotten Tomatoes, TheWrap, Deadline Hollywood Daily, ČSFD
Dávat odpad tomuto filmu ns CSFD je opravdu mimo mísu, každopádně to opravdu není žádný zázrak.. Ty holky by si jako poctu zasloužily daleko kvalitnější film.