Netflix již brzy uvede další ukrajinský film, nicméně tentokrát jeden z těch lepších. Snímek Klondike (Клондайк) zabodoval na Filmovém festivalu Sundance a ohromil i české diváky na MMF v Karlových Varech. Řeší vypjatou situaci na Donbase a také sestřelené letadlo malajsijských aerolinek. Stojí za vidění, ale rozhodně ho nedoporučujeme těhotným ženám.
Je červenec 2014. Manželé Irka (Oxana Cherkashyna) a Tolik (Sergiy Shadrin) žijí v doněcké oblasti na východě Ukrajiny nedaleko ruských hranic, na sporném území v prvních dnech války v Donbase. Jejich trochu nervózní očekávání narození prvního dítěte je násilně narušeno v okamžiku, kdy havárie letu MH17 v bezprostřední blízkosti zvýší tíživé napětí, které obklopuje jejich vesnici. Hrozící trosky sestřeleného letadla a přicházející průvod truchlících zdůrazňují surrealistické trauma okamžiku.
Zatímco Tolikovi separatističtí přátelé očekávají, že se k nim připojí, Irčin bratr Yarik (Oleg Scherbina) je rozzuřen podezřením, že manželé zradili Ukrajinu. Irka se odmítá nechat evakuovat, i když vesnici obsadí ozbrojené síly, a snaží se usmířit manžela a bratra tím, že je požádá o opravu jejich vybombardovaného domu.
Ukrajinsko-turecký snímek, který natočila scenáristka, režisérka a producentka Maryna Er Gorbach, líčí první dny války na Donbase a je věnován všem ženám. Na Filmovém festivalu Sundance dostal cenu za režii a mnoho chvály sklidil i od diváků. Na ČSFD dostal hodnocení 77 % a na Rotten Tomatoes ještě krásnějších 96 %.
„Bravurně natočený a emočně vyčerpávající výjev ze separatistického doněckého území Ukrajiny, kterým roku 2014 otřásl pád sestřeleného boeingu s 280 civilisty na palubě,“ uvádí například jeden z hodnotících ČSFD a dává čtyři hvězdy. „Děsivý, sugestivní a nesmírně autentický portrét o konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou [respektive o situaci na Donbase], který na velice minimalistickém měřítku vypovídá o tomto velkém tématu,“ píše se v dalším hodnocení, tentokrát dokonce s pěti hvězdami. A i většina dalších recenzentů o snímku píše podobně.
Klondike je inspirován skutečnými událostmi, například se zabývá sestřelením letadla malajsijských aerolinek, které mělo na palubě 298 osob. Válečný konflikt zobrazuje syrově, chladnokrevně a z pohledu ženy, která nechce opustit svůj domov. Kromě toho všeho divákům slibuje šokující závěr.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tváří v tvář stříleli muže, ženy i děti. Sami byli přitom obyčejnými lidmi. Netflix uvede dokument o procesu pracovní skupiny v Norimberku
Na otázku, proč natočila právě válečný film, Maryna Er Gorbach odpověděla: „Jsem Ukrajinka žijící v Turecku a věděla jsem, že situaci na východní Ukrajině není věnována dostatečná mezinárodní pozornost. Říkala jsem si: Co mohu dělat? Prostě jsem se cítila bezmocná a neschopná slova. Nejsem vojákyně, ale mohu natočit film, tak jsem to udělala.“
Irka je sice obklopena brutalitou, ale režisérka se postarala o to, aby na place panovala příjemná rodinná atmosféra. Hercům neustále opakovala, že musí být pozitivní, protože bojují proti velmi toxické válce. Mimo jiné také řekla: „Dne 24. února roku 2022 svět zjistil, že je Ukrajina pod ruskou nadvládou. Tak tomu ale bylo už od roku 2014. To, že to lidé z celého světa neviděli ve zprávách, neznamená, že se to nedělo. Mým úkolem tedy bylo tyto události provázat a přimět diváka, aby začal hloubat nad tím, co se děje.“
Válečný snímek Klondike trvá 100 minut a na Netflixu bude dostupný už 7. června.
Zdroj: Screen Daily, Klondikemovie, ČSFD, IMDb, Wikipedia