Nenatočil toho moc, ale každý kousek, který z jeho filmové dílny vzešel, vstoupil do pomyslné kinematografické síně slávy. Quentin Tarantino, jeden z nejlepších režisérů všech dob, který se proslavil nejen svým specifickým stylem, dnes slaví devětapadesáté narozeniny. Co o jeho životě možná nevíte?
Milovníkem filmu od malička
Svoji lásku ke kinematografii objevil už jako dítě. Ve škole ho nebavilo nic kromě dějepisu, protože ten se podle něj nejvíce podobal filmovému vyprávění, a veškerý svůj čas trávil sledováním filmů nebo čtením komiksů. Po škole pracoval jako uvaděč v pornokině, zkoušel také hodiny herectví a nakonec skončil v kalifornské videopůjčovně Video Archives.
Hra na schovávanou
I když si toho ne každý divák všimne, Tarantino se v určité podobě objevuje ve většině svých snímků i jinak než „jen” jako režisér či scénárista. Někde si střihnul malou roli, třeba jako ve filmu Nespoutaný Django, někde se zase zhostil role vypravěč jako například ve filmu Osm hrozných. Jeho hlas ale zazní i v reklamě na cigarety Red Apple ve filmu Tenkrát v Hollywoodu.
„Majitel“ oblíbených značek
Kvůli svému odporu k product placementu se režisér rozhodl vytvořit své vlastní fiktivní značky a produkty. K těm nejznámějším patří cigarety Red Apple, řetězec rychlého občerstvení Big Kahuna Burger nebo restaurace Jack Rabbit Slim’s.
Quentin a holé nohy
Fiktivní značka cigaret ovšem není jediná věc, která se v jeho snímcích opakovaně objevuje. Stejně jako někteří další režiséři, například Alfred Hitchcock nebo Sofia Coppola, i Tarantino byl „obviněn“ z takzvaného foot fetišismu. V jeho dílech se tak odráží jednoduchá rovnice: žádné ženské postavy = žádné záběry holých nohou ve filmu. Zato ve snímcích Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Jackie Brownová nebo Tenkrát v Hollywoodu se pro ně prostoru našlo víc než dost. Legraci si z toho udělal i Brad Pitt při předávání Cen Sdružení filmových a televizních herců v roce 2020, kde kromě svých kolegů a kolegyň poděkoval také jejich nohám.
V rozhovoru pro GQ ale Tarantino řekl, že časté dotazy na jeho údajný fetiš nebere vážně a že není první, o kom si to lidé mysleli. Dodal také, že ve spoustě dobrých filmů dobrých režisérů se objevuje spousta obnažených nohou.
Oscary pro všechny
Různé nominace a ocenění nejsou pro tohoto režiséra nic výjimečného. Včetně desítek nominací také dostal dvě Ceny Akademie, a to v kategorii Nejlepší původní scénář za filmy Pulp Fiction: Historky z podsvětí a Nespoutaný Django. Jeho práce ale byla zdrojem slávy i pro několik hereckých jmen. Uma Thurman, Samuel L. Jackson, Robert Foster nebo třeba John Travolta byli v různých kategoriích dokonce za své role v Tarantinových filmech nominovaní na Oscara. Christoph Waltz dokonce v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli dvě zlaté sošky získal.
Tarantinovy filmy, které naleznete na Netflixu:
- Hanebný pancharti
- Osm hrozných
Vystupuje také v dokumentu Django a Django, kde mluví o slavných spaghetti westernech Sergia Corbucciho.
Zdroje: GQ, YouTube, Entertainment weekly, Biography, WhatCulture, IMDb