Netflix přebírá štafetu od Oppenheimera Christophera Nolana a pouští se do svého vlastního příběhu atomové bomby a studené války. Jeho nový dokument Zlomové okamžiky: Atomová bomba a studená válka (Turning Point: The Bomb and the Cold War) nám nabízí absorbovat fakta a lépe se zorientovat se ve válečné historii.
Nový dokument Netflixu Zlomové okamžiky: Atomová bomba a studená válka má devět epizod. Je dílem skličujícího rozsahu a poutavého vhledu obsahujícího kolem stovky rozhovorů s historiky, očitými svědky, politiky a světovými vůdci uskutečněných v sedmi zemích po celém světě, které odhalují osobní příběhy ukazující, jak moc studená válka změnila životy a ovlivnila světové dějiny. Ukazuje rozhovory s těmi, kteří přežili atomovou bombu svrženou na Hirošimu až po rozsáhlé natáčení na Ukrajině, v Německu a v některých bývalých sovětských zemích.
Díl po díle nás osobnosti z celého světa provázejí vývojem atomové bomby, jejím prvním a jediným použitím, předsudky a paranoiou poválečné éry, studenou válkou během kolapsu Sovětského svazu až po vzestup Vladimira Putina a ruskou invazi na Ukrajinu.
Během toho, co je velká část pozornosti věnována nebezpečným vztahům USA a SSSR, sledují Zlomové okamžiky globální dosah studené války a jaderné hrozby. V mnoha částech se vrací k i příběhu, který známe z filmu Oppenheimer, tedy zrození atomovky v poušti Los Alamos, biblické devastaci Hirošimy a Nagasaki nebo k obavám J. Roberta Oppenheimera týkajících se ničivých sil, které rozpoutal.
Dokumentární série obsahuje sekce o Berlíně, Číně a Kubě, ale nechybí v ní ani části věnované Angole , Íránu, Guatemale a dokonce i Marshallovým ostrovům. Mapuje historii od druhé světové války, ale i určité důležité okamžiky před ní, stejně jako vše důležité, co mělo vliv na aktuální vztahy světových mocností.
Může se taktéž pochlubit některými vzácnými a dobře zpracovanými archivními záběry. A lidem, kteří nepatří k těm největším přeborníkům v historii, může pomoci díky mnoha uvedeným souvislostem lépe pochopit nejen současný konflikt mezi Západem a Východem, ale i aktuálně probíhající válku na Ukrajině.
„Studená válka byla studená. Tohle je nestabilní horká válka.“
Hned první epizoda má sice 80 minut, ale je naprosto precizní. Neinterpretuje pouze historii, kterou jste se mohli naučit ve škole nebo při sledování bezpočtu dokumentů o druhé světové válce, ale zaměřuje se na bombové útoky na Hirošimu a Nagasaki s motivací, kterou měla americká vláda k vývoji zbraní a jejich nasazení. Zároveň nechá promlouvat přeživší, kteří útoky zažili, aby připomněl, jak hrozivé byly.
Některé scény v dokumentu mohou být pro mnohé diváky poměrně šokující. V jednu chvíli například jaderný stratég Daniel Ellsberg z něhož se stal informátor, a který loni zemřel, hovoří o nedávno odtajněném oficiálním návrhu z konce 50. let, který by vyhladil pětinu celé populace.
Dokument nám připomíná, že studená válka není rozhodně promyšlená hra vyrovnaných státníků, ale naopak spíše ruská nestabilních a nevyzpytatelných lidí lačnících po moci. Putin, který už stačil pohrozit použitím jaderných zbraní, je děsuplnou vyhlídkou, která zapadá no noční můry filmového Oppenheimera: „Stávám se smrtí, ničitelem světů.“ Nestalo se to sice doslova za jeho života, ale stát se to může za toho našeho.
Hodnocení dokumentu
Dokument, který na Netflix dorazil 12. března, má aktuálně na ČSFD 85% hodnocení a dobrým ohlasům se mu dostává i ze strany filmových kritiků. „Ať už definujete parametry studené války jakkoli, Zlomové okamžiky jsou mocným počinem historického dokumentárního vyprávění,“ píše o něm Chris Vognar z Rolling Stone.
„Nutné sledovat… Knappenberger nadále dokazuje svůj talent pro sledování složitých souvislostí mezi událostmi a jinými příčinami a důsledky, stejně jako míchání základních a pokročilých faktů a analýz, aby nabídl něco dostupného všem divákům,“ píše o dokumentu zase Christopher Campbell z Nonfics.
„Co mě zde fascinuje, je to, že Knappenberger nezavede diváky jen do morku kostí „klasické“ studené války, kde jsme se párkrát jen těsně vyhnuli vzájemně zaručené destrukci a vytvořili kulturu, kde zástupné války v Koreji a Vietnam stály v přímém konfliktu se Sověty. Jde daleko za konec Sovětského svazu a demokratizaci východní Evropy a hovoří o tom, jak se Putin dostal k moci, jak ho poháněly představy o přestavbě ruského impéria a proč je mezi supervelmocemi tak chladněji, než kdy bylo,“ uvádí ve své recenzi Joel Keller z Decideru.
Sreeparna Sengupta z Times of India pak píše: „Archivní záběry umožňují dramatické a emotivní sledování v mnoha ohledech, včetně zdůraznění množství úmrtí, devastace a následků.“
Zlomové okamžiky: Atomová bomba a studená válka je dokumentem, který byl měl kvůli jeho obsahu a tématice zkrátka vidět každý, nebo minimálně ten, kdo nezná všechny historické události a souvislosti, které uvádí.
Zdroje: Dokument, ČSFD, Times of India, Desicer, Nonfics, Rolling Stones