Dramatický snímek Joy je na Netflixu jen pár dní a sklízí úspěchy u kritiků i diváků. Film zobrazuje průlom v medicíně, který je nadějí pro mnoho párů – in vitro fertilizace (IVF) neboli oplodnění ve zkumavce. Právě v této tematice se může spousta lidí vidět, jelikož každá šestá žena na světě se potýká s neplodností.
Neplodnost je smutné a traumatické zjištění u obou pohlaví. Možná právě proto tento snímek Joy, který vypráví o vývoji umělého oplodnění, je v hledáčku na Netflixu nejen u žen, ale i mužů a k tomu se těší z úspěchu nejen u diváků, ale i kritiků.
„Joy není celý radostný. Obsahuje frustraci, ztrátu a slzy. Je to ale triumfální film o tom, jak lidé mohou udělat svět lepším a jak může být dětský pláč neocenitelným darem,“ píše kritik Mark Kennedy na Rotten Tomatoes, kde má tento snímek krásné hodnocení 90 % od filmových kritiků a 86 % od publika. „Herecké výkony jsou vynikající ve všech směrech,“ píše se v další recenzi.
„Fantastické herecké obsazení a výkony. Je to dojemné věnování těm, kteří dokázali z nemožného udělat nyní možné pro tolik lidí,“ uvádí pak na Rotten Tomatoes zase jeden z diváků a další se přidává: „Briliantní film. Bill Night byl excelentní a zaslouží si Oscara.”
Ani na ČSFD si mimochodem film Joy nevede špatně. Češi a Slováci mu dávají pěkných 74 %. „Poklona těm, kteří se nevzdali svých vizí. Na první pohled nenápadný film, který má hodně co říct. Ráda se dozvídám nové věci z historie. Takových kousků, které vážně stojí za vidění na Netflixu moc není. Jehla v kupce sena se našla,“ stojí zde například v jedné z pochvalných recenzí. „Skvělý film o zázraku umělého oplodnění s výbornými herci a skvělou atmosférou a pochopitelně průlomovým příběhem, který zcela změnil lékařství,“ stojí v další
PSALI JSME TAKÉ: Stala se první bilionářkou, skončila ve vězení a opustila Hopkinse kvůli filmu Mlčení jehňátek. Teď Martha boduje na Netflixu
Lékařský průlom z filmu Joy změnil nejednomu člověku život
I mezi běžnými diváky má úspěch a nebojí se o tom dát vědět. „Klobouk dolů přede všemi, kdo to nejen nevzdali při vývoji, ale i před těmi kdo jim sloužili jako pokusní králíci, i když věděli, že by z toho mohli mít v tehdejší společnosti velké nepříjemnosti,“ píše divačka na ČSFD, kterou tento film zasáhl i osobně. „…tihle lidé stáli na počátku toho, že můžu mít dvě děti.“
O čem je životopisné drama Joy?
Každý porod je svým způsobem výjimečný a v případě Louise Joy Brown to platí dvojnásob. Je totiž první „dítě ze zkumavky“. Díky metodě asistované reprodukce, která se odborně nazývá in vitro fertilizace (IVF) neboli oplodnění ve zkumavce, se Louise narodila 25. července 1978. Významnou práci osob, které stály za jejím početím, zpracoval režisér Ben Taylor v životopisném dramatu Joy.
Zdroj: Rotten Tomatoes, ČSFD, Tudum