Krátce po premiéře v kinech míří na Netflix akční thriller MIKI režiséra Jakuba Kronera, který vznikl podle skutečného příběhu nechvalně známého mafiánského bosse Mikuláše Černáka. Slovensko-český film se může pyšnit nejen skvělými hereckými výkony, ale i pozitivními recenzemi. Ještě před uvedením do kin však stačil vzbudit velké kontroverze.
Diváci, kteří tuto novinku nestihli v kině, se konečně dočkají i online. Netflix totiž uvede akční thriller MIKI, který nás vrátí do divokých devadesátek. Ty přinesly celou řadu příležitostí, a to zejména těm, kteří se v chaosu změn zorientovali nejrychleji a s rostoucím úspěchem rychle ztráceli poslední zábrany. Protože pravdu má obvykle ten, kdo má moc. Bez ohledu na to, jak ji získal.
Česko-slovenský snímek MIKI líčí příběh muže, který se v 90. letech vrací ze zahraničí do své rodné země, která se v tu dobu rychle mění a ve které se otevírají nové a nečekané možnosti i v oblasti organizovaného zločinu. Miki, původním povoláním řidič autobusu, v sobě postupně objevuje schopnosti potřebné k tomu, aby vybudoval jednu z největších a nejobávanějších mafiánských skupin na Slovensku.
ČTĚTE TAKÉ: Ďábelsky rafinovaný Hugh Grant v nejděsivější roli své kariéry. Kam se na něj hrabe Hannibal Lecter
Film MIKI je inspirovaný skutečnými událostmi ze života bývalého bosse slovenského podsvětí Mikuláše Černáka. Ten byl v roce 1997 zatčen za hospodářské delikty, ale po pěti letech se dostal podmínečně na svobodu. V roce 2003 byl v Praze znovu zadržen zásahovou jednotkou, a to i pro podezření, že je ve spojení s ruskojazyčným organizovaným zločinem. U soudu se nakonec přiznal ke spáchání čtrnácti vražd.
Kontroverze při natáčení filmu MIKI
Natáčení filmu MIKI vzbudilo velké kontroverze, zejména kvůli hlavní postavě, několikanásobnému vrahovi, jehož reálný předobraz stále vyvolává silné emoce. To ukázal i současný soudní proces, v kterém se projednává Černákovo možné podmínečné propuštění po odpykání 25 let z jeho doživotního trestu. Tvůrci filmu se domnívají, že vyprávění tohoto příběhu je zásadní protože morální rozklad společnosti, k němuž došlo v 90. letech, má dodnes své dozvuky.
Režisér Jakub Kroner uvedl, že film není jen o hlavní postavě. Přináší také obraz doby, která je dodnes traumatizující. Téma filmu vzbuzuje velký zájem a je předmětem vážných společenských diskusí. „I proto jsem cítil, že je velmi důležité, jak tento film uděláme,“ přiznal a scenárista Miro Šifra. „Plně si uvědomuji, že jsem napsal film o muži, který má prsty ve smrti desítek lidí. Scénář však nebuduje kult jeho osobnosti, ani jeho činy neomlouvá.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Filmový zázrak s nepředvídatelným příběhem, který by neměl existovat, hodnotí diváci film Emilia Pérez. Ten teď míří do kin i na Netflix
Recenze na mafiánský thriller MIKI
Akční thriller, ve kterém si zahráli Milan Ondrík, Michal Kubovčík, Anna Javorková, Gregor Hološka, Dušan Cinkota, Matěj Hádek, Martin Nahálka a Rebeka Poláková si na ČSFD vysloužil pěkné hodnocení 76 %. „Tento film prostě musíte vidět! Výborně zpracovaný skutečný příběh, tedy až na ty počítačově vytvořené tygry, kteří vypadali dost divně. Filmu dominují především silné herecké výkony Milana Ondříka a Dušana Cinkoty, kteří mě v každé scéně bavili víc a víc. Je to dost drsný film, ale myslím, že realita 90. let byla ještě drsnější,“ napsal o snímku jeden z diváků.
Mafiánský thriller potěšil i filmové kritiky. „MIKI je povedenou slovenskou gangsterkou, která nutně nemusí stát jen na opět vynikajícím Milanu Ondríkovi. MIKI má vydařené řemeslo, jeho děj výtečně odsýpá, příběh Mikiho Černáka navíc na konci první části končí v ten nejlépe možný moment. Na leden 2025 je laťka nastavená docela vysoko, dá se ovšem snadno věřit tomu, že tvůrci za 5 měsíců u druhé části neprojeví slabší formu,“ uvedl Tom Bejvl z PlotPointu, který film ohodnotil 75 %. Zmíněné pokračování zatím nese název Černák.
Životopisné akční drama MIKI bude na Netflixu dostupné od 22. listopadu.