Druhá řada Squid Game (Hry na oliheň) je právě online na Netflixu a těší se výborné sledovanosti. Stejně jako první, i druhá řada je celá ikonických nezapomenutelných scén. Jendou z nich je ta, kdy rekrutér Gong Yoo nabízí bezdomovcům pečivo a losy. Má větší význam, než jste si možná mysleli.
Pozor, článek obsahuje spoilery!
Třetí řada Squid Game (Hry na oliheň) přijde na Netflixu už na začátku léta. Jedna postava se v ní ale už neobjeví. Jde o výraznou postavu první i druhé řady, kterou byl rekrutér, nebo chcete-li, verbovač (Gong Yoo), který lákal hráče do hry. Ten zemřel poté, co hrál proti Gi-hunovi ruskou ruletu a musel se zastřelit.
V první řadě hrál s hráči tento úhledně oblečený muž v obleku s kufříkem v ruce pouze neškodnou hru ddakji. S ní lákal lidi do hry peněžními odměnami a rozdával facky, když proti němu v házení papírových obálek na zem prohrál. Fackovaná byla pouze nepatrným nahlédnutím do bolesti, které hráči později mají čelit.
V druhé řadě Squid Game se objevil znovu v prvních dvou epizodách. Seong Gi-hun (Lee Jung-jae) se ho snažil pomocí najmutého týmu mužů najít, aby ho zavedl k tvůrcům hry. Ten si ho ale nakonec našel sám poté, co jeho dva muže nechal hrát ruskou ruletu a jeden při ní zemřel. Nakonec si rekrutér zahraje ruskou ruletu proti Gi-hunovi. Má ale tentokrát smůlu a je donucen se zastřelit.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Optická hádanka Squid Game: Najděte do 60 sekund 5 maskovaných strážců s trojúhelníkem
Vraťme se ale ještě o něco zpět v ději. Ještě před tím, když ho Gi-Hunovi muži sledují, vydává se rekturér do parku s taškami plnými pečiva a stíracími losy. Bezdomovcům pak jednomu po druhém nabízí na výběr mezi pečivem a losem. Většina lidí si vybere los a rekrutér pak před nimi vysype pečivo na zem a všechno jej velice zuřivě rozšlape, čímž všechny zahanbí, že zvolili riskantní možnost. Tato scéna odhaluje části jeho psychiky, které jsme do teď neznali.
Význam této bizarní scény je hlubší, než si myslíte
Celá tato scéna se zdá být zkrátka další bláznivou a trochu bizarní scénou k vyplnění děje a možná i trochu pobavení, protože se z ní stalo virální video a je využívána k mnoha memům. Ve skutečnosti má ale mnohem hlubší význam, než vás možná napadlo.
ČTĚTE TAKÉ: Vše, co víme o 3. řadě Squid Game. Režisér prozradil i přibližné datum vydání
V rozhovoru pro RadioTimes tvůrce Squid Game Hwang Dong-hyuk vysvětluje, že tato scéna je výrazem a projekcí vlastní sebenenávisti verbovače. Je to totiž někdo, kdo žil těžkým, tvrdým a nejistým životem. U bezdomovců v parku se mu tento minulý život může připomínat. „Je to někdo, kdo je neskutečně plný sebenenávisti. Vyjadřuje se v nenávisti, kterou chová k ostatním lidem. A tím, že tyto lidi nenávidí, věří, že se od nich liší… skoro jako by se snažil uniknout své vlastní nenáviděné povaze,“ vysvětlil režisér a scenárista seriálu.
Rekrutér nevěří jen, že je jiný než oni, ale cítí se být nad nimi. Potom obratně potrestá „špatnou“ volbu vzdát se základních potřeb za riziko zbohatnout výběrem losu. Bylo to ale přitom nejspíše přesne to rozhodnutí, které by sám uděl, než získal práci pro Front Mana a začal verbovat hráče do hry.
To, jak zuřivě šlape na pečivo, které mohl darovat chudým lidem, ukazuje jeho vnitřní svět, osobnost, kterou skrývá hluboko v sobě. Překypuje sebenenávistí ze své minulosti, a dokonce i ze svého současného já, protože se aktivně podílí na náboru lidí, aby s obrovským rizikem sázeli svůj život za možnost zbohatnutí.
Scéna náboráře skákajícího po pečivu odhaluje základní podobnost všech, kteří se účastní her. Všichni trpí určitou formolu sebenenávisti kvůli nějakému druhu finančního tlaku, který je povzbuzuje, aby se rozhodli zúčastnit se – ať už jde o hráče nebo o maskované strážce. I ti jsou totiž, jak jsme v druhé řadě Squid Game zjistili, ne úplně svobodní a často se her účastní také kvůli nějakému zisku. No-eul (Park Gyu-young) chce například vydělané peníze použít na nalezení své dcery v Severní Koreji.
Zdroj: Radio Times