Diváci milují příběhy založené na skutečných událostech, a nejvíc na zločinech. Důkazem je nová španělská kriminální minisérie Banka v obklíčení (Bank Under Siege), která se krátce po svém uvedení probojovala ve sledovanosti do TOP 10. Ačkoliv ji lidé sledují, je skutečná tak dobrá, jak se zdá?
Španělé opět jednou dokázali, že umí točit kousky o okázalých loupežích. Po nezapomenutelné éře Papírového domu režisér Daniel Calparsoro natočil kriminální minisérii Banka v obklíčení, která vychází ze skutečné loupeže z roku 1981.
O čem je Banka v obklíčení?
V minisérii můžeme sledovat skupinu maskovaných mužů, kteří si to přesně tři měsíce po pokusu o převrat nové demokratické vlády napochodují do Centrální banky v Barceloně, kde zajmou zhruba 300 lidí. Lupiči hlásající heslo „Ať žije Španělsko” od vlády požadují propuštění bývalého podplukovníka Antonia Tejera a dalších osob z Civilní stráže zapletených do útoku na Kongres.
Zatímco se vrchní představitelé zprvu domnívají, že cílem lupičů, které vede Jednička (Miguel Herrán), je destabilizovat relativně novou demokratickou vládu, novinářka Maider (María Pedraza) ve spolupráci s fotografem Bernim (Hovik Keuchkerian) a policistou Pacem (Isak Férriz) postupně přichází na kloub spiknutí.
Vzhledem k tomu, že režisér příběh kriminální minisérie Banka v obklíčení zdramatizoval, ne vše v pěti dílech odráží sled událostí tak, jak skutečně proběhly. Ale třeba takový podplukovník Tejero stál opravdu za pokusem o státní převrat.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Kvíz: Milujete seriál Papírový dům? Vyzkoušejte si, jak dobře se v něm vyznáte
Hodnocení Banky v obklíčení v podání kritiků
Pramit Chatterjee z Digital Mafia Talkies chválí herecký výkon představitele Jedničky neboli šéfa zlodějské bandy. „Miguel Herran si v sérii Banka v obklíčení vyzkoušel své svaly (doslova) a herecké umění. Myslím, že je jedním z nejtalentovanějších herců této generace,“ uvádí ve své recenzi.
„Banka v obklíčení působí jako seriál, který je spíš o tom, jak různé skupiny lidí reagují při obléhání, než o postavách samotných,“ myslí si Joel Keller z Decider. „Nejzajímavější na tom příběhu je, jak loupež využívá politický aspekt jako krytí. Ano, José a jeho parta možná podporují opozici, ale ve scéně, kde se jim zatočí hlava ze všech peněz v trezoru, je jasně vidět, jaká je jejich skutečná motivace,“ dodává ve své recenzi.
Názor diváků na Banku v obklíčení
Hodnotící z Rotten Tomatoes jsou toho názoru, že minisérie není jen o obléhání banky, ale celkově vypráví příběh z doby po neúspěšném státním převratu s pohledem do zákulisí politicky pravicového Španělska. Jeden z diváků dokonce uvádí, že byl rukojmím během loupeže, podle které je Banka v obklíčení natočena. Vyčítá tvůrcům, že se nezaměřili na detaily kolem rukojmích a vzhledu banky. „Skutečný interiér banky byl mnohem velkolepější,“ píše ve svém komentáři.
Na IMDb diváci kriminální minisérii udělili slušných 6,7 bodů z 10. Ačkoliv se příběh odehrává v Barceloně, seriál se natáčel v Madridu a dalších provinciích, což jeden z diváků tvůrcům velmi vyčítá. Vychvaluje ovšem herecký výkon Miguela Herrana.
PSALI JSME TAKÉ: Nelítostné drama plné pomstychtivosti se pokusí ovládnout Netflix. Za sérii Sestra proti sestře stojí tvůrce Kdo zabil Saru?
Stejného názoru je i další sledující, který vychvaluje výkon Hovika Keuchkeriana jako vyhořelého a věčně opilého fotografa. „Problémem je ovšem Maider, mladá novinářka. Ta herečka je příšerná,“ myslí si a dodává, že je to jasná chyba v obsazení. Podle něj by minisérie dobře fungovala jako dvouhodinový film.
„Počátek 80. let byl ve Španělsku rozhodně fascinující doba. Pokud znáte historii této země anebo zbožňujete dobré příběhy o loupežích, tato série stojí za zhlédnutí,“ zmiňuje jiný divák.
Hodnocení seriálu českými diváky na ČSFD
V době psaní tohoto článku se minisérie Banka v obklíčení vyšplhala na páté místo v TOP 10. O tom, že se českým divákům zamlouvá, svědčí 70 % dosažených na ČSFD. I oni se shodli na tom, že minisérie pojednávající o bankovní loupeži je něčím jiným než se na první pohled tváří. Stejně jako diváci na IMDb jsou toho názoru, že by byl lepší film.
„Nejde se zbavit dojmu, že třídílná minisérie (nebo dvouhodinový film) by tady udělaly lepší službu. Takhle je to jen lehčí nadprůměr, který se dá zvládnout za jedno odpoledne, ale za pár dní už bude těžké si vzpomenout o čem že to vlastně celé bylo,“ píše jeden z diváků ve své recenzi. Další divák je však odlišného názoru. „Seriál na jeden zátah, který nenudí a vtáhne vás do děje. A údajně podle skutečnosti, což je o to víc zajímavé.“
Zdroje: Netflix, Netflixer, Rotten Tomatoes, Digital Mafia Talkies, Decider, IMDb, ČSFD