Unikátní český snímek, který zasáhl diváky, míří na Netflix. Hloubá nad tajemstvím a smyslem života

Eva Lenská
Foto: VAC – Vachler Art Company

Českých filmů je na Netflixu nespočet, ale ten, na který se právě zaměříme, je svým způsobem jedinečný. Fantasy dokument a zároveň animák pro dospělé s názvem Tajemství a smysl života má na svědomí režisér Petr Vachler, který na něm pracoval bezmála deset let. Představí nám v něm i jednoho velkého a moudrého čmeláka. Odpůrce ezoteriky však tento kousek moc nepotěší.

Co je smyslem života? Co je láska, humor, strach a smrt? Je všechno jen sen? Kdo jsme? Probudíme se, vzpomeneme si? Pomáhají nám bytosti z jiných dimenzí? Dokážeme už pochopit smysl Hry? Kdo je Stvořitel? Kde je Království boží? Blíží se doba odhalení? Odpovědi na tyto a mnohé jiné otázky hledá celovečerní film Tajemství a smysl života.

Proč vlastně tento zajímavý projekt vznikl? „Jako malé dítě jsem chodil plakat za dům, že všechno jednou skončí, že umřeme a dál NIC nebude. Ale co je to velké NIC? Tato otázka mě provázela celý život, možná jako většinu z nás,“ přiznal tvůrce Petr Vachler.

ČTĚTE TAKÉ: KONEČNĚ SERIÁL S DOKONALÝM KONCEM: DIVÁCI JSOU ZE ZÁVĚRU SCI-FI O HYBRIDNÍCH DĚTECH NAPROSTO NADŠENÍ

„Velká změna pro mě nastala v mexickém Xochitecatlu v roce 2009 při skupinovém sezení s kamarády i indiány, kdy jsem pochopil, že svět se skládá z vibrací, frekvencí, různých úrovní vnímání a pochopení. Tyto fyzické i duchovní pocity jsem si prožil později opakovaně a na různých místech světa. Impulsem byl dech, jindy slovo, dotknutí se kamene, uvolněná mysl, tělo či vzpomínka. Prostě to může být cokoliv, pokud je mysl čistá. Jsme schopni vycítit mnoho souvislostí starých i tisíce let, které směřují k jedinému bodu, události, proroctví. Aby se cyklus našeho vnímání světa završil a změnil. Všem je nám otevřena stejná cesta, jsme jedna stavebnice, ze které nelze vyjmout jediný prvek. Je to společná hra, všichni jsme součástí všeho. Nikdo z nás není víc, ani míň. Získal jsem pocit, že je čas sdílet informace. I proto jsem se rozhodl natočit tento film,“ pokračoval.

Snímek Tajemství a smysl života měl premiéru loni v listopadu a na Kinoboxu si vysloužil krásné hodnocení 75 %. Zahráli si v něm Jan Budař, Barbora Seidlová, Josef Polášek, Andrea Růžičková a Aneta Krejčíková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: ČESKÉ KRIMI VÁLCUJE NETFLIX: NECHUTNÝ SNÍMEK O NECHUTNÝCH LIDECH A SILNÝ ZÁŽITEK, NA KTERÝ SE JEN TĚŽCE DALO KOUKAT, ŘÍKAJÍ DIVÁCI

Co si o filmu ale myslí diváci? Je totiž poněkud ezoterický. „Velice kvalitně zpracovaný snímek, který nemá ve světě obdoby. Režisér Petr Vachler odvedl naprosto skvělou práci a dokázal mistrně zpracovat zásadní témata ezoterie. Je jasné, že film dostává a vždy bude dostávat velice protikladná hodnocení. Buď z něj budete nadšení, nebo vám přijde směšný. Záleží jen na tom, jak moc máte pásky přes oči, nebo zda jste otevření víceru pohledů na svět,“ uvedla jedna z divaček.

„Každý hledáme odpovědi po svém. Nejsem výjimka. A tak jsem na film šla s tím, že to bude něco obdobného. Žádné velké booom jsem nečekala. O to víc jsem byla překvapená, jak mě to zasáhlo. Krásné zpracování. Neuvěřitelná energie, která vám koluje v žilách i několik dní,“ dodala další.

Nadšených diváků a divaček by se našlo mnoho, jen na Kinoboxu je jich spousta, zcela jiný názor však mají filmoví kritici. „Film relativizuje úplně všechno. Připomíná to nekonečné monology Jaroslava Duška o Toltécích nebo šarlatány, kteří vám slibují, že vám pití vlastní moči zaručí dlouhověkost a zdraví. Postupně tahle ezolinka roste a mohutní, až v poslední půlhodině začne film být vyloženě nebezpečným,“ napsal třeba Martin Bartkovský z Reflexu.

NAPSALI JSME TAKÉ: SNÍMEK SVĚTÝLKA BEATY PARKANOVÉ ZÍSKAL NOMINACI NA HLAVNÍ CENU KARLOVARSKÉHO FESTIVALU KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS

„Dalším problémem je stigmatizace sebevraždy, kterou spáchá jedna z postav. Ani slovo o mentálním zdraví a jeho možné léčbě. Ne, terapie je očividně pro slabochy. Stačí jíst syrovou stravu, nemít negativní myšlenky a procházet se venku. Aspoň to tvrdí svým filmem Vachler. No, jenže nestačí a ministerstvo zdravotnictví by tyhle obskurní scény mělo doplnit telefonním číslem na linku, kde vám poradí a pomohou, pokud vás podobné myšlenky napadnou,“ dodal.

Zdá se, že tento film je něco jako dvousečná zbraň. Může pohladit po duši, nebo zcela šokovat. Dětem ho rozhodně nepouštějte, i kdyby vás k tomu roztomilý čmelák sváděl. Na Netflixu snímek najdete už od 12. června.

Zdroj: The Meaning and Mystery of Life, Kinobox, Reflex

Hodnocení na Kinoboxu: 75 %

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.