Kvíz: Vyzkoušejte, jak jste na tom se znalostí československých filmů pro pamětníky

Jaroslav Marvan, Vlasta Burian ve filmu U pokladny stál... / Foto: Bromfilm

V tehdejším Československu během 20. a 30. let vzniklo mnoho skvělých filmů. Některé z nich se v televizi vysílají dokonce i dnes. Takové kousky patří ke klenotům naší kinematografie a pobavily už několik generací. Zkuste si v našem kvízu, jak dobře znáte filmy pro pamětníky.

Filmy pro pamětníky, tedy filmy z 20. a 30. let, představují významnou éru československé kinematografie, která byla formována specifickými politickými, společenskými i kulturními podmínkami mladého státu.

Po vzniku Československa v roce 1918 se filmový průmysl začal dynamicky rozvíjet a navázal na tradici rakousko-uherského filmu. Postupně vznikala filmová studia a produkce, která kombinovala komediální, dramatické i historické prvky. Mezi prvními významnými filmy byly zejména adaptace literárních děl a němé filmy, které oslovovaly široké vrstvy obyvatel. Mezi slavné filmaře této doby patřili Karel Lamač, který se podílel na vývoji českého filmu, nebo Martin Frič, který se později stal jedním z nejvýznamnějších českých režisérů.

ZKUSTE SI TAKÉ KVÍZ: JAK DOBŘE ZNÁTE FILMY S LEGENDÁRNÍM RUDOLFEM HRUŠÍNSKÝM?

Ve 30. letech se československý film vyznačoval nástupem zvukové technologie, což znamenalo velký skok kupředu, zejména v kvalitě snímků. Ty začaly obsahovat dialogy, hudební doprovod a zpívané scény, což umožnilo jejich větší přístupnost pro diváky. Toto období je často spojováno s tzv. zlatou érou českého filmu, kdy vznikala řada nadčasových komedií a dramat. Významnými hereckými osobnostmi té doby byli Vlasta Burian, Adina Mandlová, Oldřich Nový či Lída Baarová. Ti všichni, a mnozí další, zanechali výrazný otisk v československé kinematografii.

Tvorba filmů pro pamětníky z této éry se vyznačovala snahou o odlehčenou zábavu i sociální komentář. Vedle komedií byly populární i společenské a romantické filmy, které reflektovaly životní styl a hodnoty meziválečného období. Zrcadlily touhu po lepším životě a kulturní rozkvět mladé republiky, ale i první náznaky sociálních problémů, které později vedly k větším změnám ve společnosti.

Filmy pro pamětníky dodnes zůstávají cennou součástí československého kulturního dědictví. Jak dobře je znáte, si můžete zkusit v našem kvízu.

Dívka v modrém

Kvíz: Jak dobře znáte filmy pro pamětníky?

Zkuste si kvíz!

1 / 11

Která herečka si zahrála majitelku Zuzanku ve filmu Hotel Modrá hvězda?

2 / 11

Který režisér režíroval komedii Revizor, v níž si zahrál mazaného petrohradského úředníka Vlasta Burian?

3 / 11

Jak se jmenuje film, ve kterém z obrazu vystoupí dívka, kterou hrála Lída Baarová?

4 / 11

Jak se jmenuje herečka na obrázku?

Falešná Dvojčata
Foto: Bayerische Filmgesellschaft

5 / 11

Píseň „To neznáte Hadimršku, děvčata“ z komedie To neznáte Hadimršku opatřili textem Jaroslav Mottl a Fráňa Vodička. Kdo složil hudbu?

6 / 11

Když flamendrovi Petrovi Sukovi lékaři po záměně rentgenových snímků předpovědí pouhý jeden den života, věren své tradici se vydá na poslední velkolepý flám. Projde několika bary, povzbudí se nemalým množstvím alkoholu, a protože už nemá co ztratit, na nemocničním lůžku se ze soucitu ožení s neznámou dívkou.

O jaký film jde?

7 / 11

Jak se jmenuje herec na snímku?

Čeněk Šlégl/Provdám svou ženu
Foto: Slaviafilm

8 / 11

Která herečka byla milenkou Huga Haase a také hrála až do roku 1937 ve filmech pouze po jeho boku, protože si nepřál, aby hrála s nikým jiným?

9 / 11

Jak se jmenovala vlastním jménem herečka Lída Baarová?

10 / 11

V jakém filmu zní píseň s texem: „Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít, víc po ničem netoužit!“?

11 / 11

Z jakého filmu je tato fotka?

Eva tropí hlouposti

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 78%

0%

ZKUSTE SI I DALŠÍ KVÍZY

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.