Dokudrama režiséra Dušana Trančíka Akce Monaco přibližuje jednu z nejúspěšnějších akcí československé StB. Pod vedením sovětských poradců realizovala v letech 1948 až 1953 konspirační akci vůči francouzskému konzulátu v Bratislavě, která skončila popravou dvou československých občanů a uvězněním řady dalších. Podívejte se na dramatický trailer.
Historický dokument s názvem Akce Monaco mají natočili režisér Dušan Trančík a kameraman Michal Černý. Ve snímku, jenž vznikl v slovensko-české koprodukci, vystupují Bérérnice Mana’ch, Antoine Marès, Pavel Kosatík a Jerguš Sivoš. Objeví se v něm ale i herci Radek Valenta, Václav Rašilov, Jaroslav Sypal, Peter Gábor, Kryštof Grygar, Jiří Ployhar a Márk Mezőszállási.
Diváci můžou očekávat dramatický příběh, v němž se vzpomínky protagonistů přirozeně prolínají s dramatickými scénami inspirovanými skutečnými událostmi a vzácnými archivními záznamy událostí samotných.
ČTĚTE TAKÉ: Film o nejchoulostivějších aspektech ženství ohromil Cannes. Podle prvních recenzí je radikální a drásavý


Šílenství komunistického teroru ve dvou rovinách
Ve filmu jsou formálně rozvíjené dvě roviny vyprávění, které režisér Dušan Trančík propojuje do souvislého dramatického příběhu. Dokumentární rovina se skládá ze vzácných archivních filmových záběrů a výpovědí dcery francouzského konzula Manac´ha a dalších protagonistů těchto dramatických událostí nebo jejich příbuzných, doplněné o stanoviska historiků z Francie, Česka i Slovenska.
Ve druhé lince režisér přirozeně přechází do hraných dramatických situací, které jako by formálně vypadly z archivních filmů. Skrz ně se diváci můžou sžít s postavami a prožívat s nimi šílenství nástupu komunistického teroru.


„Příběh má své logické motivy a jejich rozvrstvení nebylo možné změnit. Tedy linie vyprávění byla daná. Vycházel jsem ze vzpomínek dcery generálního konzula paní Bérénice a ptal jsem jí na politické souvislosti. Orientaci v názorech francouzské inteligence v roce 1944-1956 mi přiblížila studie amerického historika Tony Judta Falešné ideje, cizí krev, také jsem čerpal z knihy Čekisté autorů Persaka, Kaminského, Žáčka a Blažka a pak ze spisů StB v Praze a Bratislavě. Myslím, že nejdůležitější bylo vybrat správný rytmus vyprávění,“ prozradil Trančík v tiskových materiálech k filmu.
Drželi se filmaři faktů nebo si dovolili i trochu fabulovat? „Fabulace je nezbytná všude tam, kde se rozhodování týká charakterů postav. O charakterech vám historiografie napoví málo, někdy vůbec nic. Složité bylo obsadit postavy generálního konzula Manac´ha, jeho sekretáře Dlouhého a koncipienta Jeana Fakana, teda lidi, které StB zlomila. Ale snad nejtěžší bylo zpřítomnění příběhu, který výrazně koresponduje s dneškem,“ vysvětlil Trančík, který byl od roku 1969 do roku 1991 kmenovým režisérem Slovenské filmové tvorby a letech 2002-2004 působil jako vedoucí katedry režie pražské FAMU.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Baz Luhrmann hodlá přepsat dějiny a znovu oživit příběh Johanky z Arku. O hlavní roli má zájem hvězda hitu The Last of Us


O čem je historický dokument Akce Monaco?
Píše se rok 1948. V pohraničním pásmu mezi Bratislavou a rakouským Bergem zadrželi mladého muže. Je obviněn z pokusu o ilegální překročeni státní hranice. Při výslechu vyjde najevo, že jeho otec je správcem na francouzském konzulátě v Bratislavě. Namísto obvinění a vězení podepíše mladík spolu s otcem spolupráci se Státní bezpečností. Následně je z Prahy do Bratislavy vyslán filmový štáb. Ve skutečnosti je to však skupina estébáků, kteří s pomocí nově získaných spolupracovníků vybírají z konzulárního trezoru diplomatickou poštu (kromě jiného žádosti o azyl) a dokumentují její obsah.
Dokumenty vzápětí poslouží jako důkazní materiál o „špionážní činnosti“ francouzského konzulátu. Následkem této operace jsou zajištěni českoslovenští občané a pracovníci konzulátu, tajemník konzulátu Jiří Dlouhý, odbojáři a členové tajné organizace Obrana národa Vladimír Velecký a Karel Koch, člen Státní rady československé v Londýně Viliam Radakovič. Po vysilujících výsleších a mučení popraví na podzim roku 1951 Jiřího Dlouhého a Vladimíra Veleckého. Další obviněné stihne trest doživotního vězení. Francouzskému konzulovi Étienne Manac’hovi a jeho náměstkovi Michelotovi se podaří na poslední chvíli opustit Československo a uniknout zatčení.
Historický dokumentární film Akce Monaco bude mít v českých kinech premiéru 19. června.
Zdroje: CinemArt