Cannes přichází s premiérou filmu Cédrica Klapische, Barvy času (Colours of Time). Jméno předního francouzského filmaře ověnčené několika Caesary v Česku příliš známé není, ale třicátníci, kteří svého času chtěli zůstat věčnými studenty, si možná rozpomenou na jeho legendární komedii Erasmus.
Svůj prostor na nejprestižnějším filmovém festivalu získal Klapisch jako pokročilý šedesátník poprvé. Uvedení Barvy kouzel v Cannes je tak pro Klepische pomyslným vrcholem kariéry. Jeho filmografie přitom není vůbec chudá.
Erasmus se stal biblí studentů, Klapische plynutí času fascinuje dál
Do paměti se vryl především všem panevropanům, kteří sbírali zkušenost na studijních pobytech Erasmus. Stejnojmenná romantická komedie se stala biblí všech mezinárodních studentů v nultých letech 21. století. Jenže čas nikdo nezastaví.
Tato myšlenka vystudovaného filozofa Cedrica Klapische fascinuje v jeho tvorbě čím dál více. Po letech natočil Erasmus 2, kde původní student Xavier překročil třicítku, a nedávno jsme si jeho fascinaci koloběhem času mohli užít ve zdařilém filmu Tanec v těle.
Se stejným scenáristou Santiagem Amigorenou tak nyní přichází Klapisch s dalším filmem, v němž se pokouší filmařsky zachytit tok času. Nabídne průřez cca stoletím života v Paříži.

Barvy času patří do Cannes, Klapisch je jedním z nejlepších francouzských režisérů
Čtyři bratranci ve snímku zdědí starý dům v Normandii, který se postupně stává místem propojujícím různé epochy, vzpomínky a osobní příběhy. Film vytváří most mezi minulostí a přítomností. Zatímco objevujeme životy těchto postav, jejich cesty se proplétají s osudem tajemné ženy žijící v Paříži v roce 1890.
Trailer filmu nabídne záběry ze současnosti hlavních protagonistů, ale také scény v historických kulisách a kostýmech. Vše propojuje dopis psaný v předminulém století.
„Cédric Klapisch patří již několik desetiletí k nejlepším francouzským režisérům a je to poprvé, co se v oficiálním výběru objevuje jedno z jeho děl. Vzhledem k tomu, že nám to časový harmonogram umožnil, jsme rádi, že ho můžeme přivítat,“ řekl ředitel filmového festivalu v Cannes Thierry Frémaux na tiskové konferenci.
Ačkoliv budou měly Barvy kouzel premiéru v Cannes, čeští diváci budou mít příležitost zhlédnout film i mimo kinosály současného středobodu světového filmového dění. Na podzim se objeví na Festivalu francouzského filmu a bude distribuován i v českých kinech.
První recenze jsou velmi pozitivivní
Snímek Barvy časi si po uvedení v Cannes vysloužil velmi přívětivé první recenze. Na IMDb má aktuálně hodnocení 7,4 z 10, což je velice dobré. „Vynalézavý, chytře strukturovaný a krásně napsaný poutavý příběh oživený skvělým hereckým obsazením,“ píše o filmu ve své recenzi Matthew Turner z Next Best Pictures a dodává: „Jde o velice příjemnou směs dobového dramatu, romantiky a příběhu o dospívání, který je mimořádně obohacující svým promyšleným ústředním tématem spojení mezi minulostí a budoucností.“
Aurore Engelen z CineEuropa pak píše, že Barvy času nabízejí kromě dojemných rodinných příběhů hravou a příjemnou reflexi pojmu modernity – asertivní zábavu, která se vyznačuje kýčovitou estetikou pohlednic a impresionistických mistrovských děl a zároveň vyjadřuje filmařův obdiv k umělcům a průkopníkům.
Zdroje: tisková zpráva, ČSFD, IMDb, trailer, CineEuropa, Next Best Pictures