Smutný osud herce, který ztvárnil Ivánka, nebo žárlivý přítel Nastěnky aneb Co jste možná nevěděli o populární pohádce Mrazík

Eva Lenská
Foto: Gorky Film Studios

Mrazík patří k nejoblíbenějším vánočním pohádkám. Kdo by si nepamatoval ošklivou Marfušu, pyšného Ivánka a dětsky nevinnou Nastěnku? Stejně tak jsou nezapomenutelné hlášky i písničky z této pohádky. Ruský film o spravedlivém Mrazíkovi natočil režisér Alexandr Rou a věřte, že to vždy nebylo snadné. S mnohými herci se navíc život nemazlil. Jelikož tento zimní snímek letos oslavil 60. výročí, je na místě si natáčení a osudy hlavních hrdinů připomenout.

Ruskou pohádku Mrazík (Морозко, Frosty) natočil v roce 1964 režisér Alexandr Rou. Legendární pohádka, která baví české diváky téměř každé Vánoce, vyniká kouzelnými zimními kulisami, vtipnými hláškami, návykovými písničkami a skvěle prokreslenými postavami. Divákům přináší i ponaučení a svěží humor. Povedlo se jak obsazení, tak kostýmy.

Zvukové efekty pro českou verzi vytvořil věhlasný imitátor Antonín „strýček“ Jedlička. Původní scénář nebyl veršovaný, o všechny rýmy se postaral režisér K. M. Walló, průkopník českého dabingu. Češi tuto pohádku milují, což dokazuje i hodnocení 75 % na ČSFD. Vzhledem k tomu, že pohádka oslavila šedesát let od uvedení, pojďme si zavzpomínat na natáčení a na osudy herců.

ČTĚTE TAKÉ: 5 českých vánočních filmů pro sváteční atmosféru: Nechybí klasika s 91 % na ČSFD nebo romantická komedie s Abrhámem a Šafránkovou

Foto: Gorky Film Studios

Děda Mráz a polární kruh

Ve slovanské mytologii má být Děda Mráz vládcem zimy. Sovětskému svazu se taková postava hodila do krámu. Mrazík mohl směle nahradit Ježíška i Vánoce, a hlavním oslavovaným svátkem se tak stal Nový rok. Pokud jste si mysleli, ža se pohádka natáčela v zimě, tak to není až tak docela pravda. Zimní scény se natáčely v březnu a v okolí Moskvy nebyl žádný sníh. Muselo se tedy točit na poloostrově Kola, což je až za polárním kruhem. Herci trpěli zimou, byli často nemocní a při natáčení se museli brodit ve vysokých závějích. V létě však trpěli také. Museli se například koupat v rybníce plném pijavic.

Nejedlá hostina a cibule místo jablka

Natáčení za polárním kruhem spolykalo velkou část finančních prostředků, takže tvůrci šetřili, jak to jen šlo. Proto také Marfuša při čekání na Mrazíka okusovala místo jablka cibuli, která byla mnohem levnější. Svatební hostina vypadá na obrazovce honosně a velmi chutně. Opak byl ale pravdou. Všechno jídlo bylo natřeno petrolejem, aby herci neujídali. Produkce šetřila také tím, že obsazovala nepříliš známé herce a herečky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nemoc jeho otce je postrachem rodiny, kvůli filmu Bratři podstoupil drsnou dietu. Dnes slaví narozeniny herec Oskar Hes

Smutný osud Ivánka

Pyšného Ivánka si zahrál Eduard Izotov. Ačkoliv mu v pohádce přálo štěstí, ve skutečném životě ho stíhala jedna rána osudu za druhou. Strávil například tři roky ve vězení za pokus vyměnit si v Moskvě valuty, což bylo v té době považováno za rozvracení devizového hospodářství. Obrali ho o všechen majetek a nezůstalo mu ani zdraví. Herec prodělal šest mrtvic a v důsledku toho ztratil paměť. Nakonec skončil v psychiatrické léčebně, kde propadal naprosté apatii. Zemřel v Moskvě ve věku 66 let. Jeho dcera Veronika Izotova se také stala herečkou.

Louskání ořechů a komplex méněcennosti

Zlou Marfušu ztvárnila Inna Čurikova, která se časem vypracovala na jednu z nejslavnějších ruských hereček. Ošklivá Marfuša jí ale přišla draho, vždyť kvůli ní riskovala svůj chrup, protože k louskání ořechů skutečně využila své vlastní zuby. Díky tomu ji Alexandr Rou nakonec obsadil. Herečce však pohádka na dlouhou dobu vzala i sebevědomí. Když viděla, jakou šeredu z ní v maskérně udělali, rozplakala se a chtěla utéct. Pohádku zvládla zhlédnout jen jednou a měla celá léta komplexy. Tato role ji však proslavila. Také za ni dostala od českého velvyslance v Moskvě Jaroslava Bašty Medaili Jana Masaryka.

NAPSALI JSME TAKÉ: Kvíz: Otestujte, jak dobře znáte pohádku Mrazík. Existuje už 60 let

Foto: Gorky Film Studios

První polibek a smůla v lásce

Nevinnou a půvabnou Nastěnku si zahrála Natalja Sedych, které bylo v době natáčení pouhých čtrnáct let. Na konkurz šla tajně, což rozzlobilo její rodiče. Režisér je musel dlouho přemlouvat, aby dívce dovolili v pohádce hrál. Zabral na ně až tučný honorář. Do představitele Ivánka, od kterého dostala v pohádce první polibek v životě, se platonicky zamilovala. „Byla to taková dětská zamilovanost. On byl krásný, kulisy natáčení filmu opravdu připomínaly pohádku a Ivánek se mi moc líbil. Nikdy jsem mu to ale neřekla,“ vysvětlila.

Později se věnovala spíš baletu než herectví. K jejím zálibám ale patřilo i krasobruslení. Coby Nastěnka se stala idolem mnoha ruských mužů, kteří jí posílali tisíce dopisů. Ve skutečnosti v lásce moc štěstí neměla. Když si začala s ruským skladatelem Viktorem Lebeděvem, její žárlivý přítel ji škrtil ručníkem. Ačkoliv si Lebeděva nakonec vzala, manželství skončilo rozvodem. Herečce je nyní 76 let a stále hraje v divadle.

Baba Jaga, Dědeček Hříbeček a záměna pohlaví

Všemi mastmi mazanou babu Jagu si zahrál ruský herec Georgij Milljar, který měl podobnou roli na triku i v dalších třech filmech. Kostým i make-up si navrhoval sám a v češtině ho naprosto famózně nadaboval František Filipovský. Záměna pohlaví se vyplatila i v případě Dědečka Hříbečka, kterého hrála Galina Borisova. V té době ještě ani nebyla plnoletá. V češtině ji namluvil Ota Sklenčka.

Kde sledovat pohádku Mrazík?

Aktuálně je Mrazík dostupný na VOD platformě Voyo. Také ho ale 28. prosince uvede ve 20:20 televize Nova a následně do zopakuje 1. ledna od 16:55. Poté ho bude vysílat od 3. ledna od 18:30 Nova Cinema a zopakuje ho v sobotu 4. ledna od 14:40.

Zdroje: ČSFD, Aha!, Prima Ženy, Wkipedia, Kafe, iDnes, Extra, Novinky

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.