Neexistuje asi nikdo, kdo by neznal starou dobrou klasiku, bláznivé letní komedie z trilogie Slunce, seno… Při příležitosti oslavy Dne Slunce jsme si pro vás připravili nějaké zajímavosti a chyby, kterých jste si možná ve filmech nevšimli.
Slunce, seno, jahody
- Ve scéně, kde je Škopková (Helena Růžičková) na hřbitově, jsou z kostela slyšet varhany. Nehrál na ně nikdo jiný, než sám režisér Zdeněk Troška.
- V době natáčení měla Jiřina Jirásková zákaz natáčet. Zdeněk Troška ale chytře obelstil barrandovská studia a podařilo se mu ji obsadit.
- Film se kvůli režimu nikdy nedočkal oficiální premiéry a kvůli cenzuře byla většina scén odstraněna. Hrál se jen v jednom jediném kině v Praze. Zdeněk Troška čelil za natočení filmu hrozbě zákazu natáčení na dobu pěti let.
- Ani v jednom z filmů není zmíněno, jaké zaměstnání dělá otec Škopek. Režisér si ho prý představoval jako traktoristu.
- Komparzisté brali za den natáčení 140 Kč a komparz dělala v podstatě celá vesnice, protože důchody byly nízké a místní důchodci si chtěli přivydělat.
Slunce, seno a pár facek
- Film svým vznikem zachránil v té době krachující barrandovská studia.
- Scénu, kde jsou Blaženě (Veronika Kánská) vidět prsa, si herečka vymyslela sama, v původním scénáři tato scéna nebyla.
- Pamatujete si závěrečnou fackovací scénu? Tak ta se točila celkem 16krát a natáčení bylo rozloženo do čtyř dnů. Každá fackovací scéna z celé trilogie navíc byla reálná a třeba Helena Růžičková měla u fackování dobrý rozmach. Nemůžeme se tak divit, že se hercům do točení této scény nechtělo. Zachránili to ale komparzisté, kteří herce uplatili pálenkou.
- Představitelé některých postav byli nalezeni na opravdu zvláštních místech. Své o tom ví i Kája Kroupa, představitel Josefa Stárka, kterého Zdeněk Troška objevil v nočním gay baru, kam pravidelně chodíval.
- Určitě si pamatujete větu: „Matoušková, to vám nestačí. že už vás dvakrát sestřelili?” Tato věta měla být už v prvním díle, ze kterého byla opakovaně vystřižena kvůli cenzuře.
Slunce, seno, erotika
- Během natáčení došlo ke zranění. Učitelka si při únosu pádem na dlažbu způsobila otřes mozku. Ve filmu je ponechaný původní záběr, takže je vidět, jak silný náraz to byl.
- Striptýzová scéna u řeky se točila bez diváků pouze se štábem. Dav tleskajících lidí se natáčel zvlášť.
- Při natáčení došlo málem i k zadržení jednoho z herců. Bernardo (Martin Dejdar) dostal od babičky (Valerie Kaplanová) kanadské dolary. Když je ale v Itálii chtěl vyměnit, zjistilo se, že jsou falešné, a herci hrozilo zatčení italskou policií.
- Film navštívilo v kinech téměř milion diváků a vydělal přes 13 milionů korun.
- Farář Otík (Luděk Kopřiva) dostal od mnichů z Itálie počítač Sharp MZ-5641.
Chyby z filmů
- Ve scéně, kde Evík (Jaroslava Kretschmerová) s Milunou (Petra Pyšová) pijí rum, je lahev plná jen do půlky, jak se ale objeví Škopková, obsah lahve se najednou zvětší na tři čtvrtiny (2. díl)
- V kanceláři visí kalendář s rokem 1983. Ve filmu se děj odehrává jen v řádu měsíců, ale ve stejném filmu je pak vidět kalendář s rokem 1988 (1. díl).
- Delegace s otcem Pláničky je doprovázena pionýry, kteří v jednom záběru běží za autem a v druhém už před autem (1. díl).
- Při odjezdu Šimona Pláničky (Pavel Kikinčuk) má motorka vytočené přední kolo doleva, v dalším záběru je ale kolo vytočené doprava (1. díl).
- Autobus Karosa LC 736, kterým se herci a štáb dopravili do Itálie, několikrát změnil poznávací značku. Nejdřív měl značku TU 84-02, pak se změnila na ST 25-19. Zvuk motoru autobusu byl navíc doplněn dalším zvukem motoru, který patřil jinému autobusu (3. díl).
Zdroj: ČSFD, Imdb
Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.
Přihlásit se
Slunce senoa pár facek. Přes plot je zvedána televize Azurit adolů padá televizor Carmen...