Běžný lék na bolest, který zabíjel. Sérii připomínající českou kauzu s pančovaným alkoholem, přináší Netflix

Karolína Oehmová
Foto: Netflix

Na přelomu září a října uplyne 43 let, kdy Ameriku zasáhla aféra, která si vyžádala několik životů. Sedm obyvatel chicagské oblasti užilo kapsle léku Tylenol, po kterém zkolabovali a do pár hodin zemřeli. Netflix nyní přichází s dokumentem Odložený případ: Vražedné léky proti bolesti (Cold Case: The Tylenol Murders), který na základě výpovědí všech zúčastněných nabízí pohled do nitra hrůzné události.

Běžná situace, kterou známe každý. Něco nás bolí, a tak si jednoduše vezmeme prášek. Nejčastěji takový, který volně koupíme v lékárně a obsahuje účinnou látku proti bolesti paracetamol. Zatímco u nás to běžně bývá paralen, v Americe tuto roli zastává Tylenol. Dlouhá léta měl ve Spojených státech tu nejlepší pověst, až do té doby, než po jeho užití začali umírat lidé.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vše, co víme o kriminálním dramatu niterná tajemství

Někdo do něj totiž přidal kyanid, smrtící jed, který si v tomto případě v roce 1982 vzal v chicagské oblasti sedm lidských životů. Netflix nyní tento případ po 43 letech znovu otevírá s dokumentárním seriálem Odložený případ: Vražedné léky proti bolesti (Cold Case: The Tylenol Murders). Případ, který otřásl důvěrou národa v bezpečnost užívání každodenních přípravků známých značek a změnil způsob, jakým nahlíží na produkty, které mají lidé ve vlastních lékárničkách.

Ačkoliv měl tento případ sebevíc děsivé dopady, měl i jeden pozitivní. Incident přiměl farmaceutický průmysl, aby ustoupil od dosavadního typu kapslí, které se daly snadno kontaminovat. Také balení mnoha léčiv má od té doby bezpečnostní prvky.

Odložený případ: Vražedné léky proti bolesti (Cold Case: The Tylenol Murders)
Foto: Netflix

„Dnes je každá pečeť na lécích odolná proti neoprávněné manipulaci důsledkem onoho temného okamžiku, kdy kapsle s kyanidem proměnily každodenní lék ve vražednou zbraň a natrvalo přetvořily spotřebitelský průmysl. Po více než 40 let bylo na tento případ nahlíženo úzkou optikou, zaměřenou na jedinou teorii, zatímco klíčové důkazy a slibné stopy zůstaly neprozkoumány. Možná proto i po všech těch letech zůstává případ nevyřešený,“ říkají režiséři dokumentárního seriálu Ari Pines a Yotam Guendelman.

„V dokumentu se podíváme na tuto složitou a strašidelnou skládačku a vrhneme na ni nové světlo prostřednictvím přehlížených důkazů, nevyslechnutých svědectví a znepokojivých nesrovnalostí. Doufáme, že rozšířením příběhu bychom mohli rodiny obětí přiblížit o krok blíže k odpovědím, na které čekaly desítky let,” dodávají.

Odložený případ: Vražedné léky proti bolesti (Cold Case: The Tylenol Murders)
Foto: Netflix

První obětí byla dvanáctiletá dívka

Onoho rána na konci září zůstala doma dvanáctiletá školačka Mary Kellermanová z předměstí městečka El Grove, které leží na severovýchodě od Chicaga. Nebylo jí dobře, a tak ji rodiče dovolili nejít do školy. Jelikož jí bolelo břicho, rozhodla se vzít si jednu kapsli Tylenolu. Záhy ovšem upadla do bezvědomí.

„Slyšel jsem ji jít do koupelny. Slyšel jsem, jak se za ní zavírají dveře. Pak jsem uslyšel, jak něco spadlo. Šel jsem k těm dveřím. Zavolal jsem: ‚Mary, jsi v pořádku?‘ Neozvala se žádná odpověď. Znovu jsem zavolal: ‚Mary, jsi v pořádku?‘ Stále nepřicházela žádná odpověď. Tak jsem otevřel dveře koupelny a moje holčička tam ležela na podlaze v bezvědomí. Byla stále v pyžamu,“ řekl později The Chicago Tribune otec malé Mary.

NEPŘEHLÉDNĚTE: MANŽELÉ MAJÍ NA SVĚDOMÍ OHAVNÉ ČINY, KTERÉ DĚLALI ŽENÁM I VLASTNÍM DĚTEM. JEJICH ZVRÁCENOST UKÁŽE NETFLIX

Odložený případ: Vražedné léky proti bolesti (Cold Case: The Tylenol Murders)
Foto: Netflix

Holčička byla okamžitě převezena do nemocnice, ale bohužel už bylo pozdě. I přes veškerou snahu záchranářů a lékařů, byla kolem desáté hodiny dopoledne prohlášena za mrtvou. Stala se tak první obětí této smrtící aféry.

Další oběti bohužel na sebe nenechali dlouho čekat, a tak případ začala vyšetřovat policie. Celkem brzy na základě pitvy u obětí zjistila, že příčinou smrti je kyanid, kterým byl kontaminován Tylenol. Výrobcem tohoto produktu byla firma Johnson & Johnson, která vypsala odměnu sto tisíc dolarů za informace vedoucí k zatčení pachatele a rozeslala varování nemocnicím a distributorům.

Na začátku října ovšem pachatel udeřil znovu, a to v Kalifornii. Firma se tak rozhodla pro okamžité stažení svého nejprodávanějšího léku z trhu a zaplatila si reklamu, ve které varovala před koupí výrobků obsahujících paracetamol. Veřejnost i média jednání společnosti Johnson & Johnson ocenila. Nicméně pachatel nebyl nikdy dopaden.

Odložený případ: Vražedné léky proti bolesti (Cold Case: The Tylenol Murders)
Foto: Netflix

Česká metanolová paralela

Mnoho čtenářů si nejspíš vybavilo kauzu, která otřásla Českem v roce 2012. Tehdy Rudolf Fian a Tomáš Křepela pančovali alkohol, který měl po následném požití na svědomí téměř padesát životů. Desítky dalších obětí má doživotní následky, nejčastěji výrazné zhoršení zraku či úplnou slepotu.

Tehdy ovšem takový hrůzný dopad nebyl vůbec v plánu, šlo jim „jen“ o vydělání peněz podvodem. Mysleli si, že když metanol zředí v poměru jedna ku jedné s etanolem, tak se jedovaté účinky vynulují. To zprvu fungovalo. Jenže s jídlem roste chuť, a tak nakonec alkohol ředili víc a víc. Větší množství tekutiny za méně vložených peněz a větší zisky.

Tento stupidní a chamtivý podnikatelský nápad z nich nejen udělal vrahy, ale dostal je do konce života za mříže. I když Rudolf Fian stále tvrdí, že je nevinný a snaží se o propuštění na svobodu, jak prozradil v rozhovoru s autorkou článku.

Kdy bude dokument Odložený případ: Vražedné léky proti bolesti na Netflixu?

Třídílný dokumentární seriál vyšel pod dohledem výkonných producentů Joe Berlinger, Jon Kamen, Jen Isaacson, Craig D’Entrone, Yotam Guendelman, Ari Pines, Mika Timor, Maor Azran a Dan Adler. Netflix stanovil celosvětovou oficiální premiéru pro Odložený případ: Vražedné léky proti bolesti (Cold Case: The Tylenol Murders) na 26. května 2025.

Zdroje: Netflix, The Chicago Tribune, deník.cz, autorka článku

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.