Na Netflix míří dokument o fotografce Libuši Jarcovjákové. Syrové a nespoutané obnažení těla i duše, hodnotí ho diváci

Eva Lenská
Foto: Libuše Jarcovjáková

Osud jí kladl pod nohy jednu překážku za druhou, ale ona se nevzdávala a nakonec se dočkala uznání. Šlo jí ale vůbec o slávu? Fotografka Libuše Jarcovjáková je velmi pestrobarevnou osobností, kterou fascinovaly menšiny, a s chutí se stávala rebelkou i za časů totality. Právě o této výjimečné umělkyni vznikl v roce 2024 dokument s názvem Ještě nejsem, kým chci být, který nyní míří na Netflix. Můžete očekávat nevšední portrét osobité ženy, který si vás okamžitě získá svou jedinečností.

Český dokumentární film s názvem Ještě nejsem, kým chci být natočila režisérka Klára Tasovská, která má na svědomí také oceňovaný dokument Pevnost. Snímek o fotografce Libuši Jarcovjákové působí jako nevšední fotoromán. Byl uveden jak na festivalu Berlinale, tak na filmovém festivalu v Karlových Varech. Do kin vstoupil loni v říjnu a může se pyšnit Cenou české filmové kritiky za Nejlepší dokumentární film. Nyní ho uvede Netflix.

ČTĚTE TAKÉ: Apokalyptické sci-fi o smrtícím sněhu míří na Netflix. Diváci se seriálu Eternaut dočkají už brzy

Libuše Jarcovjáková se rozhodla, že bude žít podle svých vlastních pravidel, což se jí i přes mnohé překážky podařilo. „Její osobní příběh hledání identity, vnitřní svobody a nespoutanosti může být inspirativní pro každého. Stala se pro mne ideální ženskou hrdinkou, jejíž příběh obsahuje spoustu univerzálních témat, která spousta z nás řeší právě teď, uvedla v tiskových materiálech k filmu Tasovská.

Fascinuje mě kontinuita, s jakou Libuše zaznamenává sebe a svůj každodenní život. Její fotografie jsou v podstatě jako fotoromán. Fotila se po svém prvním sexuálním zážitku, po interrupci, po autonehodě, kdykoliv byla nešťastná nebo šťastná v různých koutech světa, vysvětlila a zároveň shrnula jedinečnost filmu. Ten se totiž skládá z více než 3000 autorčiných fotografií.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová verze Vojny a míru míří na Netflix. Minisérie Gepard nabízí stále aktuální příběh v historických kulisách

Foto: Libuše Jarcovjáková

O čem je dokument Ještě nejsem, kým chci být?

Libuše Jarcovjáková je legendou světové fotografie a zároveň i nespoutanou ženou, která se vzepřela všem konvencím. Její život je mozaikou fascinujících setkání a divokých příběhů – od drsného undergroundu komunistického Československa přes exkluzivní focení pro módní špičky v Tokiu až po dramatický útěk do Západního Berlína, kde byla svědkem pádu Železné opony.

Kdo je Libuše Jarcovjáková

Žena, která se nikdy nenechala zlomit a která se nazývala rebelkou. Tíhla k menšinám. Fotila Romy, Vietnamce i homosexuály. Tito lidé ji fascinovali. Nepohrdala jimi a díky nim si také ujasnila vlastní bisexuální orientaci. „Nejvíc jsem trpěla, když jsem se ocitla v nějaké klidné středostavovské komunitě, když jsem pracovala v normálním zaměstnání – to jsem se mohla zbláznit! Rebelství mám v krvi. Mám problémy s autoritami a dobrodružnou povahu,“ řekla o sobě.

Narodila 5. května 1952 v Praze do umělecké rodiny. S fotografováním začala v 60. letech, ale na vysokou školu se po maturitě nedostala, tak začala pracovat v tiskárně. Po nějaké době ji sice přijali na FAMU, ale mezi snoby nezapadla. Raději fotila romskou a vietnamskou komunitu v Československu a také dění v pražských klubech. Když jí po návratu z Japonska, kam vyrazila fotografovat, zabavili pas, emigrovala do Západního Berlína. Do Česka se vrátila v roce 1990 a poté pořádala výstavy, workshopy a vyučovala fotografii na Vyšší odborné škole grafické. V roce 2018 dostala cenu Osobnost české fotografie za rok 2017.

NAPSALI JSME TAKÉ: Jeden z nejkontroverznějších krimi případů v Česku míří na Netflix. Příběh Anety rozhodně není hezkou podívanou

Recenze na dokument Ještě nejsem, kým chci být

Snímek Kláry Tasovské zaujal jak diváky, tak i filmové kritiky. Na ČSFD si dokument Ještě nejsem, kým chci být vysloužil skvělé hodnocení 88 %. „Vynikající, neotřelé, dojemné, nespoutané. Jako hlavní hrdinka,“ napsala o něm krátce, ale výstižně jedna divačka. „Film mi potvrdil moje vnitřní přesvědčení, že nejzásadnější je autenticita, a že to, co se na první pohled může jevit jako nedokonalost, je právě to, co je tak fascinující a úžasné,“ dodala další.

„Na filmu i fotografiích je silná ta bezprostřední autenticita, syrovost, úplné obnažení těla i duše. Tápání ztracené duše tímto filmem dostalo svůj rám, kdy příběh inspiruje diváky po celém světě a paní fotografce se tím dostalo uznání, které celý život hledala,“ doplnil divák, který si maximálně užil i besedu s umělkyní.

„Dokument Ještě nejsem, kým chci být je strhujícím filmem o touze žít a tvořit v pravdě navzdory nepřízni doby, zažitým šablonám i většinovému pohledu okolí. A v neposlední řadě dokazuje, jakou sílu má pro filmový příběh a jeho emoce obraz, v tomto případě fotografie,“ uvedla ve své recenzi Jana Podskalská, která snímku udělila hodnocení 85 %.

Dokumentární snímek Ještě nejsem, kým chci být? bude na Netflixu dostupný 26. února.

Zdroj: Aerofilms, ČSFD, Wikipedia, Novinky, Deník

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.