Tichá pošta: Do kin míří český rodinný válečný film pode skutečných událostí. Líčí příběh o odvaze malých i velkých hrdinů

Eva Lenská včera
Foto: 8Heads Productions

Do kin míří koprodukční dobrodružný film Tichá pošta. Je určený pro děti i jejich rodiče a vypráví skutečný příběh o odvaze malých i velkých hrdinů, který se odehrává v zimě roku 1945 v zasněžených Krkonoších. Děti tam na konci 2. světové války velmi originálním způsobem zachraňují sestřeleného pilota.

Napínavý a obrazově atraktivní rodinný snímek Tichá pošta je adaptací literární předlohy spisovatele a scenáristy Jiřího Stránského, autora legendární Zdivočelé země, a byl inspirovaný skutečnými událostmi. Tvůrci chtějí oslovit dětské i dospělé diváky tématem odvahy, přátelství a hrdinství.

V dobrodružném filmu odehrávajícím se na konci 2. světové války si zahráli Eliška Dytrychová, Theodor Schaefer, Jakub Král, Judit Pecháček, Matěj Hádek, Karel Dobrý, Antonie Formanová, Roman Poláčik, Daniel Fischer, Petr Forman a Jean Thierry D’Almeida. O režii se postaral režisér Ján Sebechlebský. Film vznikl v koprodukci Česka, Slovenska a Srbska. Produkci měli na starost Julietta Sichel a Silvia Panáková.

ČTĚTE TAKÉ: Asura: Rodinné drama uznávaného japonského režiséra míří na Netflix. Zatím ještě nikdy nešlápl vedle

O čem je film Tichá pošta?

Dobrodružný rodinný film Tichá pošta se odehrává v zasněžených Krkonoších v zimě na sklonku německé okupace. Skupinka dětí zachraňuje sestřeleného francouzského pilota, kterého našla v lese. Jejich akce připomíná princip známé hry na tichou poštu. Zraněného pilota si děti mezi sebou předávají z jedné horské vesnice do druhé, podobně jako utajenou zprávu ve škole.

Hrají ale riskantní hru. Protože proti nim stojí smrtelně nebezpeční vojáci okupační armády, musí přelstít zrádce i udavače a v neposlední řadě přežít v krutých podmínkách zimy na horách. Jejich cílem je několik desítek kilometrů vzdálená nemocnice, kde najdou pro Pierra bezpečnou pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 5 rozdílů, kterými se bude 4. řada Bridgertonových možná lišit od předchozích: Rodičovství nebo dost klikatá cesta osudu

Potřeba po podobných příbězích

Scenáristka Klára Formanová poznamenala, že když v roce 2019 její otec, spisovatel Jiří Stránský, „poodešel do jiného světa“, sedli si týden po pohřbu s Jankem Sebechlebským a začali psát scénář k Tiché poště. „Táta s Jankem už na tom pracovali před jeho smrtí, a tak nám zavelelo svědomí, a hlavně touha být tátovi stále nablízku, což se při psaní scénáře podle jeho novely navršilo až po okraj. Slyšeli jsme, jak nám našeptává. Táta ten příběh miloval. Dobrodružství kluků a holek, v marasmu zimy, s nacisty za zády a vše tajně a nikomu neublížit, a hlavně zachránit Pierra. Táta byl skaut, stříbrný vlk. Byl duší stále malý kluk, jehož krédem bylo pomáhat slabším, ctít pravdu a bojovat za spravedlnost. To je tátův otisk, nejen v Tiché poště,“ sdělila.

Režisér Ján Sebechlebský se připojil se svým postřehem. „Proč dnes vyprávět další příběh z konce 2. světové války? Protože je to dětský příběh o empatii, rebelii, radosti, odvaze a naději v době, kdy šance na přežití záleží někdy jenom na štěstí. Je to jeden z příběhů, kdy se děti spiklenecky postaví proti světu dospělých, aby někoho zachránily. Obzvláště v dnešní době, kdy jsou děti zcela nečekaně s blízkostí a dopady války každodenně konfrontovány, jsou myslím takovéto příběhy potřeba.“

Dobrodružný snímek Tichá pošta bude mít v kinech premiéru 27. února.

Zdroje: CinemArt

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.