Seriály o vrazích na Netflixu: Úspěšná Monstra i záhadné dokumenty o skutečných případech, které vám nedají spát

Radim Červenka
Foto: Netflix

Vraždy jsou etalonem televizní zábavy. Seriály o vrazích podle skutečné události zásadním způsobem zpopularizoval Netflix, kde svým způsobem tvoří svébytný žánr. Vědomí, že sledujeme pozadí bestiálního skutku, je mezi diváky velmi populární a my jsme vybrali několik tipů pro ty, kterým záhadné vraždy nedají spát.

Seriálů o vrazích je na Netflixu hromada. Patří do žánru tzv. true crime story, česky: kriminálek podle skutečné události. V jejím jádru jsou pochopitelně vraždy. Celý žánr se točí zejména kolem úskalí vyšetřování ohavných zločinů a fascinace nad tím, jak se něčeho tak ohavného, jako je vražda, může někdo vůbec dopustit. Na Netflixu mají seriály a filmy o vrazích v podstatě vlastní kolonku. Dáme vám několik aktuálních i starších tipů, na co se podívat během dlouhých zimních večerů, protože příběhy vražd se k snídani opravdu nehodí.

Jak vyrobit vraha (Making a Murderer)

Legendární seriál o křivém obvinění z vraždy, která se odehrála v zapadlém městečku amerického Wisconsinu. Jestli hlavní protagonista seriálu, Steven Avery, je skutečným vrahem, není jisté, ale ještě stále si odpykává doživotní trest v extrémně podezřelém případu vraždy. Dokumentární série zveřejněná na Netflixu v roce 2015 pomáhala budovat značku streamovací platformy, dokonce jako jediný pořad v historii Netflixu měla první epizoda premiéru také na Youtube. První řada dokumentu se natáčela deset let a je plná napětí, dějových zvratů a emocí. O třetí sérii se ovšem stále jen spekuluje.

Monstra (Monsters)

Série, která představuje hranou podobu případů bestiálních vražd, má aktuálně dvě řady, v té první nabídla příběh Jeffreyho Dahmera a letos přibylo druhé pokračování tentokrát o bratrech Menendezových. Seriál si hodně zakládá na snaze nahlížet bestiální vraždy z různých perspektiv. Příběhy se snaží nabídnout pohled na aktéry odporných činů v méně černobílém světle. Pro fanoušky žánru opět něco, co by neměli vynechat.

Odložený případ: Kdo zabil JonBenét Ramseyovou (Cold Case: Who Killed JonBenét Ramsey)

Jedním z posledních počinů podle skutečných událostí na Netflixu je třídílná minisérie o vraždě šestileté dětské královny krásy, kde jinde než v USA. Její příběh je stále otevřený a vyšetřování nadále probíhá. Vražda malé miss je doprovázena velkou řadou kuriozit, od velkého množství stylových fotek přes zvláštní rodiče až po okolnosti samotného vyšetřování. Opět nechybí napětí, které diváka naprosto pohltí.

Vraždy (Homicide)

Tenhle seriál se k příběhům skutečných vražd hlásí už lakonickým názvem. Dokumentární série letos přišla s dvěma řadami v jednom roce. Jedna se soustředí na činy, které se staly v Los Angeles, a druhá si vzala na paškál New York. Sází především na výpovědi skutečných detektivů a temnou atmosféru. Někteří skalní fandové true crime považují tento seriál za příliš konzervativní. Kdo rád sleduje vyšetřování takřka v přímém přenosu, ten se jistě zabaví.

Mindhunter: Lovci myšlenek (Mindhunter)

Do našeho výběru aktualit a starších kusů zařazujeme ještě jeden hraný seriál, který si ze skutečných událostí opět hodně vzal. V retro-sérii se vrátíme zpátky do 70. let, kde se detektivové speciálního oddělení FBI stávají průkopníky psychologického profilování jako vyšetřovací metody. Seriál staví na dialozích s reálnými sériovými vrahy a vychází z autobiografické knihy Johna E. Douglese, který skutečně tímto způsobem pracoval s vrahy a inspiroval i vznik slavného snímku Mlčení jehňátek. Další opravdová lahůdka pro ty, co mají rádi nejen čistou faktografii, ale také balení z filmařského umu.

Les lásky (Forest of Love)

Na závěr jako bonus jeden hraný film podle skutečných vražd. Pokud někoho tematika zajímá, ale přejedl se americkými kulisami a mluvícími hlavami, může se vydat do Japonska. Film uměleckým způsobem zpracovává sérii vražd, která se odehrála mezi lety 1990 až 2000. Ve zkratce jde o japonský bizár s neotřelým vizuálem, který se neštítí násilných scén. Japonsko je pro našince opravdu svérázné. Když si při sledování Lesu lásky člověk připustí, že je natočen podle skutečných událostí, opravdu to za krkem zamrazí.

Zdroje: autorský text, Mary Sue, Refresher, ČSFD

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.