Byla proti nim církev i vláda: Pozoruhodný příběh, který stojí za narozením prvního dítěte ze zkumavky, uvede Netflix

Michaela Pašková
Foto: Kerry Brown / Netflix

S neplodností se celosvětově potýká každý šestý jedinec. Nadějí pro páry z celého světa je významný průlom v lékařské vědě, jehož průběh bude už tento týden nastíněn v novém britském dramatickém filmu Joy. Připravte si kapesníky, protože tohle bude jízda!

Každý porod je svým způsobem výjimečný. Nikdy to však neplatilo více než v případě Louise Joy Brown, prvního „dítěte ze zkumavky“. Díky metodě asistované reprodukce, která je známá také jako in vitro fertilizace (IVF) neboli oplodnění ve zkumavce, se Louise se narodila 25. července 1978. A právě významnou práci osob, které stály za jejím početím, zpracoval režisér Ben Taylor ve spolupráci se scenáristou Jackem Thornem v novém britském dramatickém filmu Joy.

O čem bude film Joy?

Jak už bylo zmíněno, dramatický snímek Joy bude vyprávět pozoruhodný příběh, který stojí za narozením prvního dítěte ze zkumavky. Vyprávěn bude z pohledu Jean Purdy, mladé zdravotní sestry a embryoložky, která spojila síly s vědcem Robertem G. Edwardsem a gynekologem Patrickem Steptoem, aby průkopnickou metodou IVF rozluštila hádanku neplodnosti. Stejně jako v minulosti bude tato trojice svérázných vizionářů v cestě za uskutečněním svého snu muset překonat celou řadu překážek a čelit odporu ze strany vlády a církve, přičemž společně s nimi budou snít miliony lidí po celém světě.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Doják, u kterého se neobejdete bez kapesníčků, napínavý thriller, poslední tanec Venoma a další filmy a seriály, které doporučují naši redaktoři

Strhující trailer

Trailer dramatického snímku Joy nabízí pohled na neuvěřitelný pokrok ve vědě, za kterým stála trojice průkopníků plnících si svůj sen a přání svých pacientů. Na samém počátku traileru se Jean jako laborantka uchází o místo v laboratoři Roberta Edwardse, který ji informuje, že se následujícího rána vydají za porodníkem, jenž bude přínosem pro jejich tým. Vypadá to, že Jean zprvu netušila, čeho se právě stala součástí. Uvěřit tomu nemůže ani Patrick Steptoe, který se Edwardse ptá, jestli si uvědomuje, že proti sobě poštvou svět. Což se také stane, protože odvážný vědec od médií dostává přezdívku Doktor Frankenstein.

Jean coby křesťanka chodící do kostela rovněž čelí odporu, kdy její snahu pomoci lidem odsuzuje i vlastní matka. Podporu dokonce nevyjadřuje ani Rada pro lékařský výzkum, podle které neplodnost trápí jen malý počet žen. Ačkoli proti trojici průkopníků stojí média, církev a vláda, mají na své straně nejsilnějšího spojence, matky. Je patrné, že ženy, které se dobrovolně podílejí na pokusech o umělé oplodnění, jsou si moc dobře vědomy, že většina z nich neotěhotní. I přesto to nevzdávají.

„Ženy předpokládají, že můžou mít děti. Existuje biologické a společenské očekávání. Bolest z neplodnosti nemůže nic zhoršit. My ale máme příležitost jim od ní ulevit,” pronáší Jean v traileru.

Herecké obsazení

Listopadová novinka se může pochlubit působivým hereckým obsazením. Role Jean se ujala Thomasin McKenzie, která je známá z filmů Beze stop, Poslední noc v Soho, kdy si střihla také menší roli v hitu Hobit: Bitva pěti armád. Jako Edwards se představí James Norton, který si zahrál v seriálech Black Mirror a Vojna a mír. Na Oscara nominovaný Bill Nighy ztvární Patricka Steptoe. Jedná se o velice zkušeného herce, kterého si můžete pamatovat třeba z trháků Láska nebeská, Underworld nebo Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže.

PSALI JSME TAKÉ: 12 nejlepších říjnových filmů a seriálů z Netflixu: Napínavé krimi i dramatický politický thriller, který diváci naprosto milují

Opravdu Jean Purdy, Robert G. Edwards a Patrick Steptoe stojí za umělým oplodněním?

Ačkoli režiséři natáčí své projekty na základě skutečných událostí, často se stává, že pro dramatický efekt pozmění jména postav anebo děj. V případě filmu Joy tomu však nebude, protože trio ve složení Jean Purdy, Robert G. Edwards a Patrick Steptoe se skutečně zasloužilo o průlom v umělém oplodnění. V roce 2010 Robert G. Edward za koncept oplodnění ze zkumavky obdržel Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Bohužel Purdy a Steptoe se za podílení se na významném objevu oceněni nebyli, protože oba zesnuli v 80. letech a Nobelovka se neuděluje posmrtně.

Joy
Foto: Kerry Brown / Netflix

Film Joy, který bude oslavou síly vytrvalosti a zázraku vědy, Netflix uvede 22. listopadu.


Zdroje: Netflix, Tudum, What´s on Netflix, ScreenRant

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.