15 zajímavostí o Papírovém domě: Jaké město je Profesor a jak vzniklo jméno Tokio?

Foto: Netflix

Dramatický a napínavý španělská seriál Papírový dům (Money Heist) si zamilovali diváci po celém světě. Aktuálně všichni netrpělivě čekají na pátou sérii, která by se na Netflixu měla objevit během letošního roku. Mezitím si čekání můžete zkrátit tím, že si o seriálu přečtete zajímavosti, které jsme pro vás připravili. Pozor, článek obsahuje spoilery!

1. Není žádným tajemstvím, že Papírový dům má fanoušky po celém světě, a to i mezi slavnými osobnostmi. Mezi ty patří například brazilský fotbalista Neymar nebo americký spisovatel Stephen King. Fotbalové megahvězda byla ze seriálu tak nadšená, že kontaktovala produkci s přáním si v Papírovém domě zahrát. Ve třetí sérii je scéna, v níž se objeví brazilský mnich jménem Joao. Právě toho si slavný fotbalista zahrál.

Foto: Netflix

2. Postavy v tomto seriálu jsou pojmenovány po slavných městech po celém světě, až na jednoho, Profesora. Alespoň to si většina lidí myslí. Nenechte se ale zmást, ale i Profesor má neoficiální jemného podle jednoho velmi významného města, a tím je Vatikán.

3. Álvaro Morte, který hraje Profesora, v seriálu nosí brýle. Ve skutečnosti je ale herec vůbec nepotřebuje, protože má velmi dobrý zrak. Trvalo mu poměrně dlouho, než si na nošení brýlí během natáčení zvykl.

Foto: Netflix

4. První série seriálu se natáčela s poměrně malým rozpočtem, takže se tvůrci v mnoha scénách museli snažit co nejvíce uskromnit. Herci během natáčení ani nikdy neopustili Madrid. Jamile si vzal Papírový dům ale do parády Netflix, vše se otočilo o 360 stupňů. Najednou bylo na pronájmy soukromých ostrovů, vrtulníky, thajské buddhistické chrámy a mnoho dalšího.

5. Nejskvělejší nápady jsou často inspirovány jednoduchými věcmi, s kterými se setkáváme v každodenním životě. Postavy v seriálu jsou pojmenovány podle slavných měst. Zdá, že to měli tvůrci velmi dobře promyšlené. Všechno bylo ale úplně jinak. Jeden z tvůrců seriálu, Alex Pina, přišel jednoho dne do práce v tričku s nápisem Tokio. Neměl ani tušení, jak moc inspiruje svého kolegu Jesusa Colmenara k brilantnímu nápadu.

Foto: Netflix

6. Produkce seriálu chtěla zprvu natáčet ve Španělské královské mincovně, kterou spravuje španělské Ministerstvo hospodaření a podnikání. Navzdory veškerému úsilí bohužel nakonec nezískali povolení k natáčení. Naštěstí má Madrid mnoho historických budov, které vypadají téměř totožně, takže se natáčelo jinde. Tvůrci však využili pouze exteriéry, ostatní záběry byly natočeny ve studiu.

7. Španělský název seriálu je La Casa de Papel, což v překladu znamená Papírový dům. Nebyla to však první volna. Jeden z tvůrců, Alex Pina, měl původně v plánu jiný titul – Los Desahuciados, což v překladu znamená „Vyvrženci“. A to proto, že hlavní postavy seriálu jsou společenskými vyvrhely. Nakonec se ale název změnil.

Foto: Netflix

8. Scény většiny seriálů jsou sepsány od začátku do konce, ještě před tím, než se seriál začne vysílat. To však není případ Papírového domu. Autoři píší scénář současně s natáčením. Je to naprosto riskantní, ale zároveň vzrušující způsob, jak vytvořit skvělý a populární seriál, jako je tento.

9. Herci dostávali scénáře před natáčením každé epizody. Nevěděli tedy, jaké osudy čekají jejich postavy. Takže každý nový scénář byl překvapením pro ně samotné.

Foto: Netflix

10. Denverův jedinečný smích byl zapsán do scénáře ještě předtím, než byl do role dosazen Jaime Lorente. Během konkurzu na postavu tedy tvůrci hledali někoho s kýčovitým smíchem. Každý herec, který dorazil, se smál samozřejmě jinak.

11. První série seriálu měla ve Španělsku premiéru v květnu 2017. Nejdříve byla sledovanost vysoká, ale postupně začala upadat. Tvůrci se tedy rozhodli, že v natáčení nebudou pokračovat. Pak se ale do dění zapojil Netflix a popularita Papírového domu natolik vzrostla, že nebylo pochyb o tom, že se začnou natáčet další série.

Foto: Netflix

12. Tvůrci před natáčením další loupeže důkladně prozkoumali mechanismus skutečného trezoru centrální banky Španělska. Stejně jako v seriálu se v případě narušení trezor v bance skutečně zaplaví vodou. Tvůrci Papírového domu si dokonce najali námořního inženýra, aby jim pomohl navrhnout předsíň, která dokáže řešit uvedené ochranné mechanismy. A také několik kovodělníků, kteří vysvětlili, jak nejsnadněji roztavit zlato a přepravit ho z banky.

13. Oblíbená píseň Bella Ciao, která v seriálu zazní hned několikrát, existovala už dávno před seriálem. Během druhé světové války byla Bella Ciao použita k shromáždění protifašistického odboje v Itálii. Píseň je symbolem vítězství uprostřed vzpoury.

14. Původně měli mít všichni lupiči smrtelné nemoci. Právě to mělo být důvodem, proč se spojí a společně vykradou Španělskou královskou mincovnu. Nakonec se od tohoto nápadu upustilo a smrtelnou nemoc měl pouze Berlín.

15. Profesor a Berlín původně neměli být bratry. Toto spojení byl nápad jejich představitelů Álvara Morte a Pedra Alonso. Pro své postavy si vymysleli příběh, v němž jsou nevlastními bratry. Berlín je starší z prvního manželství jejich otce.

Zdroje: Papírový dům: Fenomén (Money Heist The Phenomenon), Screen Rant, Post Oast, Decider, Buzz Frag, Indian Express

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.