Batmanův svět na filmové plátno převedla řada režisérů. Tim Burton ho viděl o poznání temněji než Joel Schumacher, nicméně jeho představa byla pořád docela „čajíček“ oproti pozdějším filmům od Christophera Nolana a Matta Reevese. V článku se podíváme na vize jednotlivých režisérů a způsoby, jak se jimi inspirovat při zařizování či úpravách vašeho příbytku.
1. Kontrastní černobílá podlaha
V Batmanovi z roku 1989 od režiséra Tima Burtona je znát jeho klasický rukopis – celkově je výprava tak trochu „crazy“. Hodně je tu znát inspirace gotikou a Bruce Wayne přebývá ve středověkém sídle s vysokými okny s vitrážemi. Hned v několika scénách (i mimo sídlo hlavního hrdiny) se tu objevuje nádherná kontrastní podlaha z černých a bílých čtvercových dlaždic. V menším měřítku, třeba v předsíni, chodbě či v koupelně bude vypadat skvěle i v dnešních interiérech.
![Nábytek](https://netflixer.cz/wp-content/uploads//2025/02/xzbb6tu4a4Xwin5.png)
2. Černý matný nábytek
Batman navždy z roku 1995 režírovaný Joelem Schumacherem je jedna ze spíše hůře hodnocených adaptací. Ze všech je také nejvíc bláznivý (kam se na něj hrabe Burton) a zejména padouchové hýří barvami. Hádankář svítivě zelenou, Dvě tváře zase fialovou a jeho milenky reprezentují jedna anděla a druhá ďábla se vším všudy. Oproti nim je hlavní hrdina pěkně tmavý a i u scén u něj doma máte pocit, že tvůrce toho světla ubral někdy možná až moc. Proto je vlastně docela těžké vzít si z tohoto snímku inspiraci pro interiér. Vezmeme si ji tedy výjimečně z Batcave alias Batmanovy jeskyně se všemi vozidly, zbraněmi a převleky – tam převládají police a skříně z matné černé, kde má hrdina všechno pečlivě uschované před nevítanými návštěvníky. Co třeba tahle luxusní černá matná šatní skříň, kam si i vy všechno schováte? Pokud se vám zrovna tahle nelíbí, poohlédněte se i po podobných šatních skříních.
![Lustr](https://netflixer.cz/wp-content/uploads//2025/02/0fp595ymX1bamk8.png)
3. Vintage nábytek
Trilogie Christophera Nolana, která odstartovala v roce 2008, ukázala zase trochu jinou představu o příbytku tajuplného milionáře. I tady se objevuje černobílá podlaha, často doplněná o židle a komody ve stylu biedermeieru. Útlé dřevěné nožky a čalounění v jemných barvách překvapivě dobře ladí k černobílé podlaze i tmavým závěsům. Tady nám Nolan dává lekci, že v kombinování neexistují konkrétní pravidla, co k sobě jde a co ne. Jen se kousky a styly musí kombinovat s citem. Inspirujte se jeho eklektickým přístupem a zapátrejte po starožitných kouscích na bazarech.
![Nábytek](https://netflixer.cz/wp-content/uploads//2025/02/wlaqsi5yaxgvte8.jpg)
4. Futuristický nábytek
Že k Batmanovi nepasuje? Režisér Zack Snyder si to nemyslí. Kdo se o filmy zajímáte, jistě vás nepřekvapí, že právě tento excentrický tvůrce ukázal poměrně neobvyklé obydlí Bruce Wayna. Mimochodem věděli jste, že například u Ligy spravedlnosti byl natolik nespokojený s finálním střihem, že si prosadil vznik své vlastní verze? Jde o epos, který má neuvěřitelných 242 minut. Ale to jsme trochu odbočili… Každopádně ve snímku Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti má Batman nízký prosklený domek u jezera, v němž je k vidění futuristický nábytek s chromovou konstrukcí trošku ve stylu židle z MR kolekce od Miese van der Rohe.
5. Výrazné gotické kousky
Oproti ostatním zmiňovaným filmům je vliv gotikou znát nejvíc možná právě v nejnovějším Batmanovi od Matta Reevese. Panství rodiny Waynů má opravdu výrazné gotické prvky – od lomených oblouků u stropní klenby přes sloupy s rostlinnými motivy až po elektrické osvětlení evokující dávné svítilny. Nečekáme, že si zrovna doma začnete stavět lomené oblouky, ale třeba právě u osvětlení se inspirovat můžete. Starožitný lustr je rozhodně kousek, který může krásně zapadnout i do jinak moderního interiéru.