Má na kontě nejhorší snímek Jiřího Menzela a nebojí se vyjadřovat k politickým tématům. Jan Hrušínský dnes slaví narozeniny

Barbora Koubová
Foto: Nahrál Matěj Baťha, CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Rodina Hrušínských patří mezi umělecké klany, kde se herecký talent dědí z generace na generaci. Jan Hrušínský je synem slavného filmového velikána Rudolfa Hrušínského. Na úspěch svého otce se mu podařilo navázat, a i on se tak řadí mezi úspěšné filmové, seriálové a divadelní osobnosti. Dnes slaví sedmdesáté narozeniny.

V rodině Hrušínských se herectví věnuje skoro každý. Jan je nejenom synem Rudolfa Hrušínského, ale i bratrem Rudolfa Hrušínského mladšího, kterého může český divák rovněž znát z řady filmů a seriálů. Jeho synovcem je Rudolf Hrušínský nejmladší, který je také herec a proslavil se především ve filmu Discopříběh. Manželkou Jana je herečka Miluše Šplechtová, se kterou se seznámil v Činoherním klubu v Ústí nad Labem.

Hrušínský vystudoval Pražskou konzervatoř a působil na několika divadelních scénách jako je Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Řeznické nebo Národní divadlo. Od roku 2004 je ředitelem Divadla Na Jezerce, které také sám založil a kde mimo jiné působila řadu let i Jiřina Bohdalová.

Ve filmovém světě se uchytil už v mládí. Divákům je dobře známý díky roli v komedii Dívka na koštěti nebo Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze. Často se objevoval i jako princ a zahrál si v pohádkách Jak se budí princezny nebo Láďo, ty jsi princezna. Později se objevil v dalších snímcích, jako například oceňovaný Habermannův mlýn, a úspěšných českých seriálech jako jsou Četnické humoresky, První republika či Místo v životě. V posledních letech si zahrál například v seriálu Docent, Specialisté nebo Odznak Vysočina.

KVÍZ: Vyzkoušejte, jak dobře znáte české legendární herce

© Filmové studio Barrandov

Zajímavosti o Janu Hrušínském

  • V roce 1977 podepsal Antichartu, která odsuzovala prohlášení Charty 77. Krátce před Sametovou revolucí však podepsal i dvě petice bojující za propuštění Václava Havla z vězení. Kvůli těmto podpisům byl Hrušínský vyslýchán StB.
  • Ve slavné pohádce Tři oříšky pro Popelku si mohl zahrát prince. Nakonec však roli získal Pavel Trávníček.
  • Hrušínský se jako umělec často vyjadřuje k politické situaci a veřejně projevuje své názory. V roce 2014 například podepsal výzvu české vládě, která žádala, aby po anexi Krymu nastalo zastavení vydávání víz občanům Ruské federace. O tři roky později se zapojil i do petice s názvem Češi pomáhají, která vyzvala vládu, aby přijala uprchlíky ze Sýrie. Sám herec odmítá, že by ho zapojení do politických témat mohlo limitovat v pozici ředitele úspěšné divadelní scény.
  • V roce 1977 si Hrušínský zahrál v normalizačním snímku od Jiřího Menzela pod názvem Kdo hledá zlaté dno. Tento film je považován za nejhorší snímek jinak velmi úspěšného a oceňovaného režiséra. Ještě před natáčením ovšem dramaturg filmu Ludvík Toman trval na tom, aby si Hrušínský změnil příjmení, a distancoval se tak od svého otce Rudolfa, který byl v té době „zatracovaným“ českým umělcem. To ovšem Jan odmítl a nakonec i tak ve filmu hrál pod svým rodným jménem.

Zdroje: ČSFD, Wikipedia, Aha!

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.