Kvíz: Vyzkoušejte, jak dobře znáte československé filmy pro pamětníky

Foto: Bromfilm

V Československu během 20. a 30. let vzniklo mnoho výborných filmových kousků. Do dnes patří mezi klenoty naší kinematografie a baví publikum po generace. Máte rádi filmy pro pamětníky? Zkuste v našem kvízu, jak dobře je znáte.

Československé filmy pro pamětníky jsou cenným pokladem národní kinematografie, který si i po desetiletích uchovává své kouzlo a historickou hodnotu. Tyto snímky, často vzniklé v období první republiky, protektorátu či poválečných let, nabízejí nejen nostalgický návrat do minulosti, ale také hluboký vhled do tehdejší společnosti, jejích hodnot a uměleckých trendů.

Dívka v modrém

Kvíz: Jak dobře znáte filmy pro pamětníky?

Zkuste si kvíz!

1 / 11

Která herečka si zahrála majitelku Zuzanku ve filmu Hotel Modrá hvězda?

2 / 11

Který režisér režíroval komedii Revizor, v níž si zahrál mazaného petrohradského úředníka Vlasta Burian?

3 / 11

Jak se jmenuje film, ve kterém z obrazu vystoupí dívka, kterou hrála Lída Baarová?

4 / 11

Jak se jmenuje herečka na obrázku?

Falešná Dvojčata
Foto: Bayerische Filmgesellschaft

5 / 11

Píseň „To neznáte Hadimršku, děvčata“ z komedie To neznáte Hadimršku opatřili textem Jaroslav Mottl a Fráňa Vodička. Kdo složil hudbu?

6 / 11

Když flamendrovi Petrovi Sukovi lékaři po záměně rentgenových snímků předpovědí pouhý jeden den života, věren své tradici se vydá na poslední velkolepý flám. Projde několika bary, povzbudí se nemalým množstvím alkoholu, a protože už nemá co ztratit, na nemocničním lůžku se ze soucitu ožení s neznámou dívkou.

O jaký film jde?

7 / 11

Jak se jmenuje herec na snímku?

Čeněk Šlégl/Provdám svou ženu
Foto: Slaviafilm

8 / 11

Která herečka byla milenkou Huga Haase a také hrála až do roku 1937 ve filmech pouze po jeho boku, protože si nepřál, aby hrála s nikým jiným?

9 / 11

Jak se jmenovala vlastním jménem herečka Lída Baarová?

10 / 11

V jakém filmu zní píseň s texem: „Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít, víc po ničem netoužit!“?

11 / 11

Z jakého filmu je tato fotka?

Eva tropí hlouposti

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 63%

0%

ZKUSTE SI I DALŠÍ KVÍZY:

Burian, Mandlová a spol.: Hvězdy, které nezhasly

Československé filmy pro pamětníky představují zlatý fond národní kinematografie. Černobílé komedie a melodramata se vyznačují nezaměnitelným šarmem, inteligentním humorem a brilantními hereckými výkony. Vlasta Burian, přezdívaný “král komiků”, exceloval v rolích, které kombinovaly situační komiku s mistrovským zvládnutím jazykových hříček. Jeho spolupráce s herci jako Jaroslav Marvan či Adina Mandlová daly vzniknout nesmrtelným snímkům, které dodnes baví diváky všech generací.

Mezi nejvýraznější tituly této éry patří komedie U pokladny stál režiséra Karla Lamače, kde Burian ztvárnil ošetřovatele Kryštofa Rozrucha. Dalším skvostem je film Katakomby režiséra Martina Friče, kde Burian hraje oficiála Bormana, který se snaží uniknout stereotypnímu životu úředníka.

Jaroslav Marvan v prvorepublikových filmech často ztvárňoval přísné, ale lidské úředníky, strážníky či nadřízené, ale po boku Buriana se projevil i jeho přirozený komediální talent. Marvanův suchý projev často výborně kontrastoval s jeho expresivitou. Ve 40. letech se jeho repertoár rozšířil i o vážnější role, čímž si upevnil pozici jednoho z nejvšestrannějších herců své generace.

Jednou z nejvýraznějších hereckých ikon první republiky mezi ženami byla pak rozhodně Adina Mandlová. Její filmový šarm a krása ji předurčily pro role elegantních žen, často s jemně ironickým nadhledem. Mezi její nejznámější snímky patří Kristián s Oldřichem Novým, Hotel Modrá hvězda nebo Noční motýl, kde prokázala i výrazné dramatické schopnosti. Z hereček nesmíme opomenout ani Natašu Gollovou, Lídu Baarovou anebo Věru Ferbasovou, která byla pořádné kvítko. 

Zdroje: Wikipedia, ČSFD

Diskuze
Pokud chcete přispět do diskuze, musíte se přihlásit.