Kdo by neměl rád pohádky? A mezi těmi našimi českými se najde spousta skvělých kinematografických klenotů, na které se dívají mnohé generace a stále nás baví. Jednou z nich je také Císařův pekař a Pekařův císař.
Oblíbený český film Pekařův císař a Císařův pekař (hodnocení na Kinoboxu 83 %) je dvoudílnou veselohrou, která byla natočena v roce 1951 a režíroval ji Martin Frič. Přináší divákům humorný příběh o záměně dvou postav – císaře Rudolfa II. a prostého pekaře Matěje. Děj se odehrává na dvoře císaře Rudolfa, známého svou vášní pro alchymii a snahou objevit elixír mládí. Díky záměně s pekařem se císař dostává mezi obyčejné lidi a pekař zase naopak zažívá zmatky na císařském dvoře. Film mistrně využívá humor a satiru k zobrazení rozdílů mezi vládnoucí třídou a obyčejným lidem.
Hlavní dvojroli císaře Rudolfa a pekaře Matěje ztvárnil legendární Jan Werich, jehož výkon je dodnes považován za mistrný. Vedle něj si v pohádce zahráli také Marie Vášová, Nataša Gollová, Bohuš Záhorský, Zdeněk Štěpánek či František Filipovský.
Společně s filmem se stala velmi populární také píseň Ten dělá to a ten zas tohle, která v něm zazněla. Poukazuje na důležitost spolupráce různých vrstev společnosti a různých řemesel. Díky svému humoru, chytlavým melodiím a skvělému hereckému obsazení zůstává Císařův pekař a Pekařův císař oblíbenou klasikou české filmové tvorby.
Znáte oba díly české pohádky Císařův pekař i Pekařův císař dobře? Otestujte si to v našem pohádkovém kvízu.
ZKUSTE SI I DALŠÍ KVÍZY:
- Kvíz: Jak dobře znáte oblíbenou českou pohádku Byl jednou jeden král?
- Kvíz: Vyzkoušejte, jak dobře znáte pohádku S čerty nejsou žerty
- Kvíz: Přiřaďte správně filmové postavy k českým pohádkám, do kterých patří
Zdroje: Filmový přehled, Kinobox
Hodnocení na Kinoboxu: 83 %
V kvízu máte zásadní chybu. Elixír mládí nevyráběl Alchymista Edward Kelly ale Alchymista Alexandro Skota , skutečným jménem Honza Skoták z Hrdlořez .
V testu je zásadní chyby - magistr Kelly nehledal elixír mládí - jeho role byla jiná, měl pomoci svrhnout císaře Rudolfa II