Na Netflix míří velmi zajímavý a zároveň i velmi dobře hodnocený český dokumentární film s názvem Architektura ČSSR 58–89. Dokument režiséra Jana Zajíčka se zaměřuje na unikátní budovy postavené v Československu během let uvedených v názvu filmu. Divák se může těšit především na krásy brutalismu.
Netflix opět rozšíří řady českých dokumentárních filmů. Tentokrát si vybral opravdovou lahůdku. Dokument nazvaný Architektura ČSSR 58-89 měl v kinech premiéru 11. listopadu 2024 a na svědomí ho má režisér a scenárista Jan Zajíček. Snímek zaujal nejen diváky se zájmem o architekturu, ale také se může pyšnit dvěma nominacemi na Českého lva. Kdo nebude mít dost, může zhlédnout i Zajíčkův osmidílný seriál Architektura 58–89 z roku 2023, který je dostupný na iVysílání České televize.
„Od dětství jsem hltal sci-fi literaturu, a kromě samotných příběhů byl fascinovaný ilustracemi plnými monumentálních budov a futuristických měst. A potom jsem stejně fantastické stavby začal objevovat kolem sebe, od čistých funkcionalistických budov doby předválečné po ohromující betonové symfonie převážně 60. a 70. let, které zůstávají stále nedoceněné. V tomto filmu konečně dostávají prostor na velkém plátně. Je skvělé vidět ta důležitá jména československé architektury jako živé lidi, ať už přímo autory nebo jejich spolupracovníky a žáky. V současných i archivních záběrech ožívají svérázné, vtipné a zarputilé osobnosti plné elánu, talentu a nadšení pro odvážná a originální díla. Máme to štěstí, že nám z této doby zůstalo kulturní dědictví srovnatelné s dobovou špičkou architektury na Západě i na ostatních kontinentech,“ uvedl o filmu Milan Dostál z Aerofilms.


O čem je dokumentární film Architektura ČSSR 58–89?
Brutálně krásná, ale také brutálně opomíjená. Vedle šedivé záplavy prefabrikovaných paneláků vznikaly ve druhé polovině dvacátého století i výjimečné, spirituální a nadčasové stavby, které budily pozornost i na Západě. Jan Zajíček natočil podle námětu Vladimira 518 unikátní celovečerní výpravnou sondu do předrevoluční architektonické scény.
Na pozadí dechberoucích a impozantních záběrů nejzajímavějších českých i slovenských poválečných budov, doplněných o svědectví předních architektů a teoretiků, vyvstává plastický portrét doby, kdy vedle toho oficiálního a řízeně strukturovaného bujelo i mnoho odvážného, moderního a inspirativního.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová česká komedie v kinech boduje a je výjimečně dobrá. Kvalitní humor i příběh, co má spád, komentují diváci





Recenze a hodnocení dokumentu Architektura ČSSR 58–89
Jak si film vedl u diváků? Dokumentární snímek Architektura ČSSR 58-89 si na ČSFD vysloužil skvostné hodnocení 84 %. „Stopáž lehce přes dvě hodiny může vyhlížet úmorně. Ovšem opak je pravdou a příjemně to odsýpá. Dokument je takovou antologií socialistické architektury, během níž si člověk může uvědomit, že stavby tohoto období mají vesměs něco do sebe. Navrch oslní i vizuál a muzika,“ napsal jeden z diváků.
„Neuvěřitelný projekt! Každý sloh, styl a období je zde odděleně popsáno, a to i v kontextu světového dění. Jsem moc rád, že se dokument nezaobíral detaily, ale zabýval se především lidmi, kteří to krásno utvářeli a zároveň poskytl vysvětlení proč musíte vidět, jakou nádheru tu máme pod nosem a nevážíme si jí jen kvůli nálepce ‚komunistické‘,“ pokračoval další.
„Pro amatérského milovníka československé architektury je to povinnost. Jeden z nejlepších tuzemských dokumentů, které jsem měl tu čest vidět,“ doplnil jiný. „Bál jsem se, že toho film hodně vynechá a bude až příliš zkratkovitý. To se naštěstí nepotvrdilo. Audiovizuál je na skutečně skvělé úrovni, estetika hezky podtrhuje atmosféru dané architektury a sound design jsem si oblíbil natolik, že bych byl ochotný některé skladby běžně poslouchat,“ uvedl divák, jenž dodal, že obdivovat pár budov v okolí není to samé, jako vidět během dvou hodin přehled všech důležitých staveb a osobností za 31 let.
Dokumentární snímek Architektura ČSSR 58–89 bude na Netflixu dostupný 2. dubna.
Zdroj: ČSFD, Aerofilms